Recenzja książki: Cukierku, ty łobuzie!

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Kot należy do grupy najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie. Został oswojony prawie dziesięć tysięcy lat temu. Stanowiąc uosobienie niezależności i tajemniczości, stał się obiektem westchnień – zwłaszcza dzieci – które marzą o tym, by przytulić się do kociego futerka. Bohaterem książeczki Waldemara Cichonia jest ciekawski pręgowany łobuziak z plamką na nosie. Rzeczywistość przedstawiona w lekturze widziana jest oczami kota.

Cukierek – bo o nim tu mowa – dzieli się wrażeniami z kociego świata. A przyznać trzeba, że jest on niezwykle barwny, zabawny i ciekawy. Współuczestnicząc w życiu ludzi dorosłych stanowiących jego „rodzinę”, szybko i doskonale dopasował się do zwyczajów panujących w nowym domu (co wcale nie oznacza, że poddał się im dobrowolnie). Chociaż imponująca okazała się ilość niezwykle wyszukanych szkód w jego wykonaniu, wszyscy przedstawiciele ludzkiego rodu – z większym lub mniejszym wahaniem – wspaniałomyślnie wybaczyli figle swemu przemiłemu ulubieńcowi.

Młody czytelnik ma okazję przyjrzeć się temu wszystkiemu, co działo się w niewielkim domku z ogródkiem. Jest świadkiem kociego zwiedzania prześlicznej okolicy; obserwuje zmagania sympatycznego weterynarza w zielonym fartuchu, któremu przyświecał jasno określony cel przycięcia psotnemu kotu pazurów; wsłuchuje się w tekst literacki z Cukierkiem w roli głównej; siedząc na trybunach uczestniczy w sobotnim treningu hokeja na lodzie; podziwia kocią wytrwałość w rozprawieniu się z pięknym sweterkiem z angory oraz zachęcająco kołyszącymi się złotymi bombkami na choince. Wiele emocji dodaje umoralniająca tyrada głównego przedstawiciela rodziny, a także wrażenia, w jakie obfitowało urodzinowe przyjęcie.

Książeczka Cukierku, ty łobuzie! została skierowana przede wszystkim do dzieci. To właśnie z myślą o nich – w sposób barwny i zabawny – zostały przedstawione prawdy, które mają zastosowanie w codziennym życiu. Znane wyrażenia oraz zasady savoir-vivru, doskonale wskazują na konieczność znajomości obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich oraz reguł grzecznościowych.

Książka uczy, wychowuje i bawi. Uczy odpowiedzialności za kogoś, kim należy się zaopiekować. Wychowuje do świadomego podejmowania obowiązków, wynikających z pełnej różnorodnych wrażeń codzienności. Bawi, dzięki sympatycznym psotom ciekawskiego pręgowanego łobuziaka z plamką na nosie. Z lektury z powodzeniem mogą również skorzystać rodzice i wychowawcy, ich bowiem celem jest kształtowanie młodego człowieka, który w przyszłości sam będzie stawiał czoła przeciwnościom. Lektura jest warta polecenia.

Tagi: bóg

Kup książkę Cukierku, ty łobuzie!

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Cukierku, ty łobuzie!
Książka
Cukierku, ty łobuzie!
Waldemar Cichoń
Inne książki autora
Popraw się, Cukierku!
Waldemar Cichoń0
Okładka ksiązki - Popraw się, Cukierku!

Oto właśnie, proszę dzieci O Cukierku tomik trzeci! O czym zatem nam opowie Nim postawi świat na głowie? Czy się uda wygrać z kretem? Czemu trzeba...

Tam, kaj sie rodzom djamynty. Druge łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli
Waldemar Cichoń0
Okładka ksiązki - Tam, kaj sie rodzom djamynty. Druge łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli

„Tam, kaj sie rodzom djamynty”. Kontynuacja książki „Zdarziło sie na Ślonsku. Łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli”. Książka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy