Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Cynamonowa dziewczyna. Tędy do raju

Cathy Hopkins

Ocena ( 3 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2010-06-16
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-237-7963-6
Liczba stron: 0
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Zapach cynamonu

Czy prawdziwy dom to cztery ściany i otaczające nas znane przedmioty, czy też ludzie, którzy są nam bliscy? Tak często wydaje się nam, że szczęście jest tam, gdzie nas nie ma, że jest na wyciągniecie ręki, a nie tu i teraz. Gonimy zatem jak w amoku, pieczołowicie kolekcjonując przedmioty, by stworzyć dom, znaleźć szczęście i radość, a tak naprawdę zapchać jedynie tę pustkę w sercu. Niewiele osób odnajduje się w teraźniejszości, nasze myśli, dążenia i marzenia zajmują nam zbyt wiele uwagi. Rozpamiętujemy poniesione porażki, projekty, które nigdy nie zostały zrealizowane i żałujemy dotychczasowego życia. W tym wszystkim zapominamy, jak pięknie potrafi świecić słońce i jak ciepło może być w naszym sercu pod wpływem akceptacji i życzliwości bliskich.

Długą drogę musiała przejść India Jane, aby przekonać się, że szczęście oznacza równowagę i bliskich, na których możemy zawsze liczyć. Ta piętnastolatka zwana przez ojca Cynamonową Dziewczyną to bohaterka wciągającej i niezwykle barwnej książki „Tędy do raju” autorstwa Cathy Hopkins. O Indii można powiedzieć wszystko, ale na pewno nie to, że jest stereotypowa bądź zwyczajna. Jej ojciec jest hrabią, ale nie używa swego tytułu, matka zajmuje się wyrobem artystycznej biżuterii i zapachów, jak ten dla córki - o cynamonowej nucie.

Urodzona w Indiach w Udaipur, nasza bohaterka w trakcie swojego niezbyt długiego jeszcze życia mieszkała także w Wenecji, na Karaibach, w Essaouria w Maroku oraz w zamku w Irlandii. Teraz w obliczu ruiny finansowej rodzina przeprowadza się do ciotki Sarah do Londynu. India Jane w obliczu takiej ilości różnych miejsc, w których mieszkała, pragnie tylko jednego – osiąść gdzieś na stale i mieć prawdziwy dom. I wreszcie, kiedy TYM miejscem wydaje się Londyn, rodzice wysyłają ją do Grecji, gdzie w ośrodku prowadzonym przez ciotkę ma spędzić całe wakacje.

Dziewiąta chmura, czyli holistyczny ośrodek wypoczynkowy, jawi się dziewczynie jako miejsce zesłania i nawet fakt, że leci tam z kuzynką nie zmienia jej negatywnego nastawienia. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że na wyspę Skiathos wybiera się także Joe Donahue, przed którym India Jane zdążyła już kilka razy się skompromitować.

Jak to się dzieje, że tajemniczy uśmiech i kawałek męskiego ciała wpędzają dziewczynę w stan ograniczonej sprawności myślowej i przyprawiają o brak koordynacji ruchów (co jest przyczyną kolejnych kompromitujących wydarzeń)? Czy to może być miłość? Odpowiedzi na te pytania musicie znaleźć sami w książce „Tędy do raju”, bo grzechem byłoby przegapić tę wciągającą historię.

Mimo, iż książka adresowana jest głównie do młodzieży, konwencja powieściowa i poruszane w niej tematy (jak choćby szukanie sensu w życiu) do błahych wcale nie należą. Cathy Hopkins doskonale wie, jak w prostych słowach przekonać do poszukiwania spokoju wewnątrz siebie, a nie w sprawach materialnych oraz skłonić do refleksji nad sobą. Autorka może skoncentrować się na kwestiach istotnych dla pełnego i wartościowego istnienia, bowiem na przekonywaniu do lektury koncentrować się nie musi. Powieść „Tędy do raju” czyta się po prostu sama …

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-08-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Rewelacyjna książka, wzruszająca
kkiinnaa plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Jej nazwisko kojarzy mi się z Inadianą Jonsem :D:D
limonaa plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Już sam tytuł zachęcił mnie do zdobycia tej książki ;)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów