Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Czarna zima

Maciej Kusztal

Ocena ( 2 osoby )
3.0
Wydawnictwo: Papierowy Motyl
Data wydania: 2013-10-29
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788362222469
Liczba stron: 114
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Jakuba Borzęckiego przypadki

Dawne czasy, wschodnie rubieże kraju. Rycerze, kmiecie, kasztele, knechci. Ludzie bezbronni, stający wobec sił przyrody inaczej niż dzisiaj - twarzą w twarz. Ziemię spowija kołdra zmarzniętego śniegu, mróz trzyma w okowach. Surowa zima daje się we znaki wszystkim, ludziom i zwierzętom. Jest tak ciężko, że trudno złapać oddech świeżego powietrza, a łatwo nabawić się odmrożeń i odejść z tego świata.

Jakub Borzęcki ma poważne problemy. W związku z tym zaciąga się do prywatnej chorągwi zaciężnej. Przyjmuje zlecenie księcia d’Enghiena, wojewody. Ma pomóc wyjaśnić dziwne napaści tajemniczej bestii zdarzające się w okolicy, po których pozostałością są okrutnie poszarpane ludzkie ciała.

Borzęcki ma i własne tajemnice. Jedną z nich jest rubin, Słoneczny Kamień, dzięki któremu potrafi uzdrawiać siebie i innych. Rubin posiadający magiczną moc. Tajemnicą jest Zofia, kobieta zjawiająca się nie wiadomo skąd. Pełne niedopowiedzeń i niejasności są ich rozmowy. Wszystko zdaje się zmierzać w kierunku wyjaśnienia wielu pogmatwanych spraw. Ale czy to aby na pewno jest możliwe?

Czarna zima to powieść fantasy rozgrywająca się w średniowieczu. Proza, której najbardziej charakterystycznym elementem jest pieczołowicie wykreowana atmosfera niepokoju i zagrożenia, przejmującego do szpiku kości zimna, dotykającego zarówno ciał, jak i ludzkich serc. Proza ciężka jak ołowiane, śniegowe chmury, nieustannie towarzyszące głównemu bohaterowi. Język jest lekko stylizowany na dawny, ale zrozumiały. Liczne opisy, niedopowiedzenia, magia i tajemnice, dziwna sekta i okrutne obrzędy, spora dawka okrucieństwa i zimnej przemocy towarzyszą nam w czasie lektury. Spotykają się w tej książce opowieści ludowe, dawne legendy i niepokojące historie o wampirach. Tajemniczość, poetyckość i klimat książki są jej największymi atutami. Wątek główny rozmywa się chwilami w rozmaitych odnogach, drobiazgi odwracają uwagę od zasadniczej historii. Nie ma w powieści, a czasami mocno tego brakuje, żelaznej dyscypliny autora, a jednak, choć niewielka objętościowo, przykuwa ona uwagę. Ukazuje ludzi w sytuacji skrajnej, ludzi stykających się z okrucieństwem tajemniczej bestii, przyrody i drugiego człowieka, z obojętnością, która jest reakcją obronną na świat, w którym przetrwanie trzeba sobie wywalczyć. Czy można - i w jaki sposób - w takim świecie zachować własną godność i zasady? Czy może w nim istnieć miłość i jaka jest jej cena?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Shi4 plusminus Linia koment
Totalnie nie mogłam wciągnąć się w akcję tej książki. Bohaterowie podróżowali dokąś, ale ja dopiero pod koniec książki zorientowałam się jaki jest cel ich podróży.
tlenianka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-07, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,Przecinki,
Zdecydowanie to nie jest to, co lubię. Pomysł niezły, ale forma pozostawia wiele do czynienia. Często gubiłam się, kto z kim rozmawia i kto się z kim spotkał. Plus za poprawność językową.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2013-12-07, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Czarna zima Plac Zbawiciela
Przemysław Chojecki
Okładka - Czarna zima Jak ukryć dziurę w ścianie
Magdalena Niebrzydowska
Okładka - Czarna zima Żniwiarz. Początek obłudy
Beata Goździewska
Okładka - Czarna zima Białe Noce
Marika Krajniewska
Okładka - Czarna zima Syntetyczne pole kwiatów
Joanna Guzik
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów