Okładka książki - Rikuś

Rikuś

Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2016-04-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7420-751-5
Liczba stron: 32
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a recenzje: CzytajacaMama

Ocena: 5.75 (4 głosów)

Rikuś to zwyczajny, mały zajączek. Tak jak wszystkie zajączki ma dwie łapki, dwie nóżki, pyszczek, krótkie spodenki i dwa długie uszka. Ale uszka Rikusia są trochę inne, niż wszystkich. Jedno sterczy do góry, a drugie jest oklapnięte i za nic nie chce się wyprostować. Koledzy przezywają króliczka “Kłapouch” i często śmieją się z niego. Rikuś marzy tylko o jednym - o dwóch jednakowych, dumnie sterczących uszach i próbuje wszelkich sposobów, by swe marzenie spełnić. Gdy wszystko zawodzi, postanawia odwiedzić gabinet lekarza. Dopiero tam dowiaduje się, że z jego uszkiem jest wszystko w porządku i tak naprawdę nie ma dwóch jednakowych uszu - każde ucho jest inne. To daje Rikusiowi do myślenia. Jednocześnie okazuje się, że złośliwi koledzy wcale nie są tacy źli, a na dodatek istnieje sposób, by wszyscy naprawdę byli jednakowi.

 

Autor Rikusia podejmuje bardzo ważny dla dzieci temat: inność. Historia o króliczku uczy, jak zaakceptować siebie i radzić sobie z wyszydzaniem i negatywną opinią rówieśników (tak ważną dla każdego dziecka). Książka przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia i pokazuje problem na poziomie, który są w stanie zrozumieć nawet maluchy - prosto, lecz ze sporą dawką humoru i emocji. Oklapnięte uszko może odzwierciedlać każdą cechę zewnętrzną, przez którą małe dzieci mogą być wyśmiewane w przedszkolu czy na podwórku: grube oprawki okularów, inny odcień skóry, odmienny wygląd fizyczny czy wadę, przez którą dziecko różni się od rówieśników.

 

Warto przeczytać Rikusia nie tylko dzieciom, które borykają się z problemem inności. Dzięki książce wszystkie maluchy uczą się, że wyśmiewanie może być dla kogoś bolesne. Nie mamy wpływu na pewne cechy zewnętrzne i choćbyśmy się bardzo starali, nie da się ich zmienić. A "inny" niekoniecznie znaczy "gorszy". 

 

Guido van Genechten - belgijski pisarz i ilustrator - w 1998 roku został uhonorowany za książkę Rikuś (Rikki) międzynarodową Nagrodą Miasta Hasselt dla najlepszego ilustratora. Rikuś odzwierciedla charakterystyczny styl autora - proste, duże i wyraźne ilustracje o mocnych liniach konturów i jasnych kolorach. Jednym z ciekawych zabiegów, jakie stosuje Guido van Genechten, jest widoczna faktura podłoża - rysunki sprawiają wrażenie, jakby ilustrator pracował na papierze milimetrowym, a farba nie pokryła dokładnie całego tła. 

Rikuś to książka pełna ciepła, a małego króliczka można polubić od pierwszego wejrzenia. Rikuś jest zabawnym i mądrym małym króliczkiem, który w końcu znajduje sposób nawet na swoich kolegów. Każdy maluch na pewno go pokocha.

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Inne książki autora
Top 5 książek
Złodziejka książek
Markus Zusak
Okładka książki - Złodziejka książek
Ostatnia królowa
Gortner C.W.
Okładka książki - Ostatnia królowa
Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich
Okładka książki - Dziewczyny z Syberii
Reklamy