Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Czarny Pryzmat

Brent Weeks

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Mag
Data wydania:
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-199-7
Liczba stron: 732
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: agatrzes

W twórczości Brenta Weeksa wielu czytelników rozmakowało się podczas przygody z trylogią Anioła Nocy. Sięgając po kolejną powieść Weeksa, trudno było spodziewać się, w jaką podróż zabierze tym razem czytelników autor, ale można być pewnym, że będzie to prawdziwa uczta dla wyobraźni. Czarny Pryzmat to „cegła”, mogąca na pierwszy rzut oka nieco odstraszać swoją objętością. Szybko jednak okazuje się, że prawie osiemset stron może okazać się... zbyt małą objętością!

 

Głównym bohaterem powieści jest Gavin Guile, najważniejszy i najpotężniejszy człowiek na świecie - Pryzmat, potrafiący wyczuć zaburzenia równowagi w magii świata i posiadający umiejętność krzesania siedmiu kolorów z białego światła. Gavina poznajemy szesnaście lat po wojnie Pryzmatów, kiedy kruchy pokój znów jest zagrożony. Sytuacji nie ułatwia wyjście na jaw informacji o nieślubnym synu. Czy jednak to jedyny sekret z przeszłości Pryzmata? Gawin wie, że zostało mu tylko pięć lat życia, ale nie ma pewności, czy uda mu się zrealizować zamierzone cele i zapobiec temu, co wydaje się nie nieuniknione.

 

Magiczny świat, stworzony przez Weeksa, okazuje się niesamowity i nieprzeciętny. Mamy tu do czynienia z magią kolorów, a czarownicy czy magowie nazywani są krzesicielami. Tutaj magiczne moce objawiają się w umiejętności „krzesania” czyli tworzenia luksynu (fizycznej substancji) z otaczających człowieka barw. Sami krzesiciele są zróżnicowani - od monochromatów, potrafiących krzesać jeden kolor, przez dichromatów, krzeszących dwa kolory, po polichromatów. Barwy, w jakich magowie się specjalizują, wpływają na ich charakter i usposobienie. Krzesanie niesie z sobą pewne ryzyko, a im krzesiciel więcej posługuje się swymi umiejętnościami, tym bardziej podatny jest na pęknięcie halo i przemianę w koloraka.

 

Początek lektury jest trudny, czytelnik zostaje niemalże „wrzucony” do stworzonego przez autora świata bez najmniejszego przygotowania. Staje się świadkiem zdarzeń i magii, której nie rozumie. Jest zdezorientowany, ale z każdą stroną uzyskuje coraz więcej informacji, które szybko pozwalają mu odnaleźć się w powieściowych realiach. Autor nie serwuje czytelnikowi suchych informacji czy instrukcji obsługi wykreowanego świata, ale poprzez kolejne wydarzenia przekazuje mu niezbędną wiedzę.

 

Barwne i pobudzające wyobraźnię opisy, wielowątkowa fabuła i wartka akcja sprawiają, że czytelnik nie jest wstanie się nudzić. Z biegiem wydarzeń wszystkie wątki układają się w logiczną całość, dając czytelnikowi pełen obraz sytuacji. Wydarzenia przebiegają w sposób dynamiczny, choć nie brak tu elementu zaskoczenia. Bohaterowie wzbudzają sympatię czytelnika, szczególnie pewien ironiczny, zuchwały i inteligentny łotr, który poruszy niejedno kobiece serce.

 

Stworzona przez autora rzeczywistość fascynuje, podobnie jak nowy rodzaj magii, z którym do tej pory czytelnicy raczej nie mieli do czynienia. Interesujące wydarzenia i naszpikowana zaskakującymi zwrotami akcji fabuła sprawiają, że nie można oderwać się od lektury. Czytelnicy pozwalają autorowi na manipulowanie swoimi emocjami i łatwo ulegają urokowi łotra.

 

Czarny Pryzmat to kilkaset stron fantastyki na najwyższym poziomie. Nieprzeciętna podróż do magicznego świata, w którym wszystko jej możliwe. Do świata, gdzie to, co na pierwszy rzut oka wydaje się "białe" lub "czarne", okazuje się tylko ułudą. Książkę polecić warto wszystkim, którzy nie boją wznieść się na wyżyny własnej wyobraźni. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
roksana85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Ksiażka jest ciekawa, fajny pomysł ale strasznie jest zagmatwana, dużo rzeczy się dzieje na raz, nie do końca mozna się połapać w tym wszystkim.
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ruczek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów