Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Czas i opowieść. Tom 1. Intryga i historyczna opowieść
Kup Teraz

Czas i opowieść. Tom 1. Intryga i historyczna opowieść

Paul Ricoeur

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2008
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 978-83-233-2603-8
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się właśnie monumentalna, zajmująca trzy tomy praca Paula Ricoeura „Czas i opowieść” – książka, która powstawała równolegle z „Żywą metaforą”, a podejmuje zagadnienie semantycznej innowacji. O ile jednak zjawisko to w przypadku metafory (mieszczącej się wśród figur stylistycznych) dotyczy produkowania nowej jakości znaczeniowej „za sprawą niestosownego połączenia”, o tyle w przypadku opowieści (obejmującej działania pisarskie wyższego rzędu i sytuującej się na poziomie „gatunków”) źródłem owej semantycznej innowacji okazuje się intryga: złożenie celów, przyczyn i przypadków w spójną i skończoną całość, charakteryzującą się czasową jednością.

 

Olbrzymią rolę odgrywa tu akt kreacji – mamy w końcu do czynienia ze zmyślonym układem wydarzeń. Tymczasem pierwszy tom „Czasu i opowieści” każe skoncentrować się tylko na wstępnych wyjaśnieniach, klasyfikacjach i podziałach, które przydadzą się w śledzeniu dalszej części wywodu, ale przede wszystkim na kwestiach historiografii. Ricoeur wzbogaca osiągnięcia narratologii w przejrzystych wywodach przybliżając czytelnikom istotę stosunku opowieści do czasu, ze szczególnym uwzględnieniem historii. Tom pierwszy „Czasu i opowieści”, „Intryga i historyczna opowieść” porusza bowiem zagadnienie miejsca narracji w relacjach dziejopisarskich. Kluczowe dla lektury okazuje się zrozumienie różnicy między intrygą (syntezą różnorodności), a zdarzeniem. Ricoeur wychodzi z założenia, że czas staje się ludzkim czasem w takim zakresie, w jakim może być narracyjnie wyartykułowany. Nic więc dziwnego, że będzie w tym eseju czas nadrzędną kategorią, pozwalającą na dokonywanie kolejnych typologii. Krąg narracyjności i czasowości układa się w koło hermeneutyczne, a punkt wyjścia dla rozważań zapewnia problem bytu i niebytu czasu.

 

Na początku autor sięga do dwóch odmiennych spostrzeżeń czy teorii – teorii czasu według świętego Augustyna oraz teorii intrygi zaczerpniętej z „Poetyki” Arystotelesa. Ricoeur przybliża za Augustynem koncepcję potrójnej teraźniejszości, przypomina także zasady istnienia wiązanej z pamięcią narracji oraz łączącego się z oczekiwaniem przewidywania. Zaskakiwać może puenta tego szkicu – przy założeniu, że w nowoczesnej teorii opowieści króluje dechronologizacja, można wyciągać wnioski o… pogłębianiu czasowości. Przy analizach dokonań Arystotelesa skupia się Ricoeur przede wszystkim na relacji mythos-mimesis. Założeniem otwierającym właściwą część pierwszego tomu „Czasu i opowieści” jest teza o nieprzypadkowej współzależności między opowiadaniem historii a czasowym charakterem doświadczenia ludzkiego.

 

Ricoeur wyróżnia trzy odmiany mimesis, by zobrazować konstrukcję zapośredniczenia między czasem a opowieścią. Pojawia się tu też problem kształtowania lektury przez odbiór. W obrębie poszczególnych odmian mimesis zatrzymuje się autor nad różnicą między rozumieniem praktycznym i rozumieniem narracyjnym, pokazuje też, jak w trakcie czytania przewija się intryga. Ricoeur zestawia teorię lektury w rozumieniu Wolfganga Isera i teorię odbioru według Roberta Jaussa. W części poświęconej historii zderza argumenty przemawiające za zanikiem opowieści (narracyjny charakter historii neguje między innymi francuskojęzyczne dziejopisarstwo i neopozytywistyczna epistemologia) oraz obroną opowieści jako elementarnej formy dyskursu. Zatrzymuje się nad schematami historycznego wyjaśniania i podkreśla stosunek narracyjnego rozumienia do historycznego wyjaśniania.

 

To zaledwie mały ułamek tematów podejmowanych przez Ricoeura w pierwszym tomie „Czasu i opowieści”. Historia stanowi jeden z dwóch wielkich sposobów narracji – autor zajmuje się więc zależnością między pisaniem historii a budowaniem intrygi. Stara się prowadzić swoje wywody z niemal matematyczną precyzją, stosując przy tym kolejne wyliczenia, akcenty, czasem i powtórzenia. Szczegółowo omawia kolejne warstwy i poziomy narracji, komentuje wybrane dokonania poprzedników, konstruuje wielopiętrowe analizy. Dokładne przedstawianie wyjściowych założeń, rozbudowane wyjaśniające przypisy, które nie rozbijają toku narracji, a uzupełniają go – wszystko to ma ułatwić odbiorcom śledzenie spostrzeżeń i odkryć Ricoeura. Książka jest podręcznikiem akademickim, wymaga od czytelników sporego przygotowania z zakresu teorii literatury oraz filozofii.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów