Recenzja książki: Czas na czas

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

O Einsteinie, ogólnej i szczególnej teorii względności czy wzorze E=mc2 słyszał z pewnością każdy. Jednak różnica pomiędzy „słyszeć” a „znać” czy „rozumieć” jest niesamowicie istotna. N. David Mermin, wybitny fizyk amerykański, współautor jednego z najlepszych podręczników fizyki ciała stałego, w książce „Czas na czas. Klucz do teorii Einsteina” stara się przybliżyć najważniejsze aspekty słynnej teorii w przystępnych, choć niekoniecznie prostych wywodach.



W swojej książce Mermin zastosował logiczne ułożenie tematów, dzięki czemu kolejne wnioski wypływają niejako z poprzednich. Na początku publikacji naukowiec wyjaśnia czytelnikowi, czym właściwie jest zasada względności. Z lektury dalszych kart książki dowiedzieć się można, jaka jest różnica pomiędzy składaniem (dodawaniem) małych, a jaka między składaniem dużych – bo rzędu wielkości szybkości światła – prędkości. Dopiero po wyjaśnieniu tych elementarnych zasad, N. David Mermin przechodzi do definiowania szczególnej teorii względności. By ją wyjaśnić, decyduje się jednak na wprowadzenie kolejnych zależności, objaśniając je z pomocą coraz – zdawać by się mogło (szczególnie laikom) – dłuższych wzorów.



I właśnie te długie – choć, oczywiście, prawidłowe i logiczne – wzory są największą wadą publikacji. W opisie książki widniało zapewnienie, że jest to książka napisana prostym językiem i równocześnie dowcipna. Autor faktycznie posługuje się językiem nieszczególnie skomplikowanym, jednak trudno doszukać się w książce poczucia humoru czy ironii. Styl, jakim napisana została książka, w dużej mierze przypomina wycięty z podręcznika rozdział na temat szczególnej teorii względności, choć można także stwierdzić, że publikacja ta to nic innego, jak dobrze spisane notatki z ciekawych wykładów.



„Czas na czas. Klucz do teorii Einsteina” jest kierowany do czytelników, którzy niewiele mają wspólnego z naukami ścisłymi, a – co za tym idzie – autor stara się wyjaśnić myśl wielkiego fizyka w dość przystępny sposób. Jednak sposób, w jaki Mermin wyjaśnia poszczególne zagadnienia, niemiłosiernie przywodzi na myśl podręczniki akademickie zawierające nieskończenie długie, zawiłe zdania. I choć profesor wnikliwie tłumaczy każdy z prezentowanych przez siebie aspektów teorii Einsteina, rozpisuje kolejne wzory, wyjaśniając, skąd wzięły się poszczególne równania, a abstrakcyjne lub trudne do wyobrażenia sytuacje ilustruje prostymi, schematycznymi rysunkami, to trudno znaleźć właściwego odbiorcę tej publikacji. Czytelnik, który kiedykolwiek zetknął się z relatywistyką, nie odnajdzie w książce niczego, co mogłoby go w jakikolwiek sposób zaskoczyć, gdyż prawdopodobnie zna paradoks bliźniąt oraz nie zdziwi go fakt spowalniania zegarów lub zmniejszania się długości kijów poruszających się z prędkością bliską prędkości światła. Natomiast czytelnicy, którzy o paradoksach tych nie słyszeli, dowiedzą się tego w sposób czysto naukowy – autor bowiem, jak na prawdziwego badacza przystało, nie próbuje nawet budować napięcia czy w niekonwencjonalny sposób zwrócić uwagi czytelnika, żonglując za to ze stoickim wręcz spokojem kolejnymi dowodami na prawdziwość szczególnej teorii względności.



Publikacja ta jest jednak z pewnością doskonałym uzupełnieniem dla licealistów, pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat teorii Einsteina. Autor oprócz licznych wzorów umieścił w swojej książce również ilustracje, pomagające wyobrazić sobie opisywane przez niego sytuacje. „Czas na czas. Klucz do teorii Einsteina” jest jednak po prostu kolejną próbą popularyzacji nauki, a szczególnie fizyki. Być może próba to nie do końca udana, jednak bez wątpienia publikacja Mermina pozostaje spójna, logiczna i zawiera wszystko, co o szczególnej teorii względności należy wiedzieć.

Kup książkę Czas na czas

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Czas na czas
Książka
Czas na czas
N. David Mermin
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy