Recenzja książki: Czas w dom zaklęty

Recenzuje: Justyna Gul

Szewirat ha kelim czyli początki zła
Według kabały luterańskiej z Boga Nieskończonego w procesie Stwarzania nastąpiła emanacja Boskiego Światła. Kosmiczny dramat jaki miał wówczas miejsce, Rozbicie Naczyń, spowodowało rozpad Sefirów, czyli koncentrycznych kręgów, na Skorupy. Zostały one usunięte ze strumienia Światła i opadły na dno Wszechświata stając się złem. Rolą ludzkości jest tikkun, czyli Wielkie Dzieło zbawienia świata poprzez ochronę swojego serca przed tym złem i przed wszechobecną nienawiścią. Trzeba zatem nauczyć się wybaczać, by możliwe stało się ponowne połączenie rozproszonych iskier boskiego światła.
O sztuce wybaczania i dojrzewania do tego aktu jest właśnie najnowsza, przepiękna książka Katarzyny Enerlich. „Czas w dom zaklęty” to magiczna i zjawiskowa opowieść o ludziach, ich emocjach  i ułomnościach, które są nieodłączną częścią człowieczej natury.
Znów przenosimy się z Enerlich na ukochaną mazurską prowincję, choć tym razem jest ona wypełniona jadem i złośliwością skomasowaną w pewnym domu pod lasem. Uroczy zakątek i gniazdko, które jawiły się jako raj i ucieczka przed blokowiskiem, stały się dla Ruty i jej matki przekleństwem i wyrokiem. Niepozorna sąsiadka Serafina została ich oprawcą i katem wypełniając kolejne lata terrorem psychicznym, rozprawami sądowymi, donosami i przekleństwami rzucanymi na schodach. To przez fanatyczną wyznawczynie chrześcijaństwa (starotestamentowego jedynie) Ruta spokój odnalazła dopiero w ucieczce, a oazą stał się Toruń i studia, choć było to wytchnienie zaledwie chwilowe, zakończone tragedią.
Obdarzona niebywałym talentem plastycznym i niezwykłą wrażliwością dziewczyna stopniowo napełnia swoje serce nienawiścią do Serafiny. Nawet sukcesy na polu malarstwa, w którego świat wchodzi niejako „od kuchni”, nie są w stanie trwale wyplenić tego destrukcyjnego uczucia do podłej sąsiadki. Czy uda się to zatem miłości? Czy w domu przepełnionym jadem, obarczonym klątwą sprzed lat ma szansę jeszcze zaświecić boskie światło?
 Ruta, pod wpływem znalezionych na strychu zapisków poprzedniej lokatorki domu i spotkania z tajemnicza Sarą zaczyna rozumieć, że jedyną droga ku wyzwoleniu jest wybaczenie, określane przez autorkę jako „blady płomień świecy dla najgłębszej choćby ciemności”. Czym innym jest jednak przekonanie o konieczności odpuszczenia grzechów, a czym innym znalezienie siły by oczyścić serce i prawdziwie wybaczyć, szczególnie w obliczu tylu krzywd, jakich Rutka doświadczyła. Czy znajdzie w sobie tą moc, by boskie iskry mogły się połączyć a skorupy zła nie bezcześciły jej duszy?
Katarzyna Enerlich po raz kolejny dowiodła swojej niebywałej umiejętności obserwacji i pisania o sprawach doczesnych, ludzkich i jakże istotnych. Mimo, iż tematyka „Czasu w dom zaklętego” odbiega od wcześniejszych powieści autorki,  to jednak znajdziemy w niej tą samą wrażliwość i duchowość. Pozwólmy zatem działać mocy Wszechświata, a sami dajmy się ponieść lekturze i refleksji nad granicami ludzkiego wybaczania.

Kup książkę Czas w dom zaklęty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Czas w dom zaklęty
Książka
Czas w dom zaklęty
Katarzyna Enerlich
Inne książki autora
Rzeka ludzi osobnych
Katarzyna Enerlich0
Okładka ksiązki - Rzeka ludzi osobnych

Niezwykła powieść o polskich staroobrzędowcach, rzecz jak zwykle dzieje się na Prusach Wschodnich. W 1830 roku na Mazury, do Puszczy Piskiej, przybywają...

Akuszerka z Sensburga
Katarzyna Enerlich 0
Okładka ksiązki - Akuszerka z Sensburga

Stanisława, młoda kobieta z Mystkówca Starego w samym sercu Puszczy Białej, zbiera zioła i marzy o tym, by zostać pielęgniarką. Niestety, życie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy