Czasami warto umrzeć

Tom 15 cyklu Jack Reacher
Lee Child jest tym autorem, którego nie wiadomo czemu omijałam szerokim łukiem, przez naprawdę spory kawał czasu. Ten stan się zmienił, gdy w bibliotece polecono mi "61 godzin"
"Czasami warto umrzeć" jest kolejną częścią cyklu o byłym żandarmie armii amerykańskie. Teraz jest tzw. banitą, i wędruje po kraju, a czytelnik w sumie nie wie czemu.
Tym razem Jack Reacher po drodze do Wirgini jest zmuszony zatrzymać się na odludziu. I to dosłownie. Bohater zatrzymuje się w małej mieścinie, w rolniczej części Nebraska. Tu w barze poznaje lokalnego pijaczka, który jak się okazuje jest lekarzem. Lekarz stawia drinka Jackowi, a ten w podzięce podwozi pijanego lekarza do kobiety, którą brutalnie pobił mąż. Damskim bokserem okazuje się Seth Duncan, syn jednego z braci Duncanów, którzy trzymają w szachu całą okolicę. Jack próbuje zrozumieć co jest takiego tajemniczego i groźnego w rodzinie Duncanów, że wszyscy rolnicy tak się boją i są na każde skinienie braci  Jack odkrywa, że bracia Duncanowie mają firmę transportową, ale jest to tylko przykrywka dla ciemnych interesów i powiązań z międzynarodową grupą przestępczą.
Ale ród Duncanów ma na sumieniu inną, bardziej obrzydliwą zbrodnie, o której nikt w okolicy nigdy nie zapomni. A szczególnie sprzątaczka hotelu, to jej jedyna córka zaginęła przed ćwierć wiekiem. Wszyscy wiedzą, kto stoi za zniknięciem dziecka, ale nikt nawet nie śmie powiedzieć tego głośno. Jack Reacher się nie boi.....
"Czasami warto umrzeć" - książka rewelacyjna, pełna dynamiki, akcji, pościgów, strategicznych podejść i planowania zemsty, mordu i zastrzaszenia.
Duncanowie nie cofną się przed niczym, by odstraszyć obcego przybysza. A młodzi, barczyści, szkolni futboliści tylko czekają na możliwość złojenia skóry Jackowi Reacherowi.
Biedacy nie wiedzą z kim mają do czynienia. Swoją naiwnością i niewiedzą zasłużą sobie na ból, złamania i przysłowiowego "pogonienia kota".
Jack Reacher jest niczym współczesny Bond. Silny, odważny, sprytny, sprawny fizycznie, potrafiący podejść wroga i siłą fizyczną zmusić go do kapitulacji. Więc bójcie się narody, gdyż jest to postać niezłomna. Mroczna, ale i niebywale prostolinijna. Zawsze gotów do walki wręcz i do ukarania przestępcy każdej skali.
Nie ukrywam, że Lee Child skradł moje serce. Samą kreacją bohatera, ale także konstrukcją i stylem pisania. Fabuła się nie toczy, nie płynie. Ona pędzi. Czytelnik dzięki licznym sugestywnym opisów walk, bijatyk bohatera z czarnymi charakterami jest wstanie wyobrazić sobie dźwięk pękających kości, odgłosy jęków z bólu. Przestępcy oraz najemnicy mogą próbować pokonać tego superbohatera. Ale czy są w stanie?
"Czasami warto umrzeć" jest bardziej powieścią sensacyjną aniżeli kryminalną. Oczywiście zagadka zawsze jakaś jest, ale to elementy sensacyjne tworzą tę lekturę.
Czytelnicy płci damskiej nie powinni się obawiać, że jest to cykl przeznaczony tylko i wyłącznie dla mężczyzn. Odważę się wysnuć tezę, że niejedna czytelniczka "zadurzy" się w bohaterze.
Tak więc, skoro już zdradziłam, że mnie powieści Lee Childa zachwycają, to jakże bym mogła pominąć zdanie, ze bardzo wam polecam tę książkę.

Informacje dodatkowe o Czasami warto umrzeć:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2012-06-13
ISBN: 978-83-7659-739-3
Tytuł oryginału: Worth dying for
Tłumaczenie: Lech Żołędziowski
Dodał/a opinię: figlarna24

Zobacz opinie o książce Czasami warto umrzeć

Kup książkę Czasami warto umrzeć

Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010
Lee Child0
Okładka ksiązki - Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010

Edgar Allan Poe, który powieść traktował podejrzliwie, zdecydowanie wolał coś, co można przeczytać bez odkładania książki, czyli opowiadania...

Sto milionów dolarów
Lee Child0
Okładka ksiązki - Sto milionów dolarów

Jest rok 1996. Jack Reacher dostaje medal za udaną misję na Bałkanach i zaraz potem "znika z radaru" - zostaje skierowany na kurs współpracy międzyagencyjnej...