Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Czego nie słyszał Arne Hilmen

Iwo Zaniewski

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-12-13
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7747-792-2
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Edyta Staniec

Ponura norweska aura. Szaro, buro i nijako. Dobre tło dla mrocznego thrillera czy mocnego kryminału. Z taką bazą, wróżącą, że będzie dobrze (a może nawet doskonale) wystartował Iwo Zaniewski, znany dotąd z sukcesów w innych dziedzinach sztuki, chociażby w malarstwie, fotografii czy reżyserii. Po interesujących zapowiedziach (chwaliła książkę Zaniewskiego sama Agnieszka Holland), przystępuje się do lektury z dużymi oczekiwaniami.

 

Nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że książka Iwo Zaniewskiego jest inna od dotąd pisanych kryminałów i thrillerów. Cała sztuczka polega na tym, że zdezorientowany czytelnik, podążając za równie zdezorientowanym głównym bohaterem (tytułowy Arne Hilmen), zastanawia się nad tym, czy śmierć pewnej starszej damy była skutkiem wieku i stresu, czy może wynikiem sprytnego morderstwa. Gdy dodać do tego tajemnicze włączanie się alarmów na ulicy, którą zamieszkiwała kobieta, dziwne zachowania zwierząt i szereg drobnych, nietypowych incydentów, sprawa nabiera znamion przestępstwa, a rozgrywające się w okolicy wydarzenia stają się powodem niepokoju detektywa Arne Hilmena, który próbował będzie odkryć, czy zgodnie z przeczuciem, rzeczywiście natrafił na kryminalną sprawę. I tak rozpoczynają się rozwlekłe rozmyślania i dywagacje na temat tego, czego nie słyszał Arne Hilmen. Detektyw rozpoczyna żmudne, prywatne i nudne śledztwo. Niestety - nuda będzie odtąd towarzyszką niezwykle wierną i oddaną. Niestety, nie Hilmenowi, lecz czytelnikowi. Lektura momentami staje się pracą iście katorżniczą. Nie dlatego, że Iwo Zaniewski pisać nie potrafi. Dlatego, że Iwo Zaniewski pisze w sposób, który potrafi uśpić… 

 

Stylistycznie nie można zarzucić książce niczego. Jest napisana przyzwoicie, operować językiem Iwo Zaniewski potrafi jak mało kto. Tyle tylko, że brakuje w niej suspensu, intrygi, napięcia, wydarzeń... Akcja wlecze się niemiłosiernie, jest sennie i ponuro, jakby treść książki dostosowana była do otoczenia.

 

A propos samego otoczenia. Jest dość niezrozumiałe, po co autor pokusił się o osadzenie powieści w Norwegii. Być może pozazdrościł swoim skandynawskim kolegom popularności i nietypowej atmosfery, jaką stwarzają w swoich kryminałach? Bo, patrząc obiektywnie, nie ma przesłanek, dla których konieczne było wybranie akurat tego, a nie innego miejsca. Równie dobrze Iwo Zaniewski mógł przenieść swoją historię do Polski, co przyczyniłoby się przynajmniej do nadania książce bardziej swojskiego charakteru. Nie zmieniłoby to jednak zapewne panującej na jej kartach nudy.

 

A szkoda. Bo mogło być tak pięknie…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
"Czego nie słyszał Arne Hilmen" to debiut Iwa Zaniewskiego. Jest to polski malarz, fotograf, reżyser i dyrektor artystyczny. Wydał mi się ciekawą osobą, a opis książki mnie zaintrygował. W dodatku ta okładka, na której widnieje sam pan Iwo bardzo mi się spodobała.

Główny bohater Arne Hilmen to komisarz policji w jednym z norweskich miast. Pewnego dnia siedemdziesięcioletnia wdowa zgłasza zaginięcie swojej pokojówki. Dodatkowo w wielu domach coraz częściej włączają się alarmy i nie wiadomo co jest tego przyczyną. W sprawy te angażuje się Arne i zaczyna prywatne śledztwo, działa praktycznie sam.

Książka zapowiadała się fantastycznie i początkowo tak właśnie było. Pierwszą połowę książki czytało mi się bardzo szybko i z wielkim zainteresowaniem. Było kilka strasznych momentów, które nadawałyby się do horrorów. Napięcie ciągle mi towarzyszyło, miałam ciarki na skórze. Później jednak wszystko się zmienia i według mnie jest coraz nudniej. Poczułam się zawiedziona, bo to wymyślił pan Iwo kompletnie mnie zaskoczyło, ale niestety nie na plus.

Bohaterowie są płytcy, nie da się z nimi zżyć, są do siebie bardzo podobni i najzwyczajniej w świecie nudni. Arne mnie wkurzał i irytował, nie polubiłam go. Podobnie jest z klimatem. Niby dzieje się to w Norwegii, ale gdyby nie zostało to napisane to bym się na pewno nie zorientowała. W ogóle tego nie czułam.

Pomysł był niezły, ale wyszło średnio. Początkowo byłam zachwycona, ale druga połowa zawiodła na całej linii. Ciężko uwierzyć, że tak diametralnie może zmienić się opinia. Jakby nie pisał tego ten sam człowiek. Właściwie od połowy książka jest przewidywalna, wiemy co jest grane, tylko czekamy aż książka się skończy.

Źródło: http://kingaczyta.blogspot.com/2013/03/iwo-zaniewski-czego-nie-sysza-arne.html
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Czego nie słyszał Arne Hilmen Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Czego nie słyszał Arne Hilmen Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Czego nie słyszał Arne Hilmen Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Czego nie słyszał Arne Hilmen Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Czego nie słyszał Arne Hilmen Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów