Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Czereśnie prosto z drzewa

Karol Ketzer

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2013-04-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7722-606-3
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Katarzyna Krzan

Czereśnie prosto z drzewa to zbiór niezwykle oryginalnych opowiadań, których autorem jest debiutant: poeta, prozaik, gitarzysta, synesteta, niedoszły absolwent Politechniki Gdańskiej, Karol Ketzer.

 

To, że poeta i synesteta, słychać w prozie wyraźnie. Język bowiem ma bogaty, wszechstronny, rozwinięty, dojrzały, jakby dobrze wyszkolony. Jego proza cechuje się dużą samoświadomością, autor bawi się formą, ujawnia narratora, który niekiedy pyszni się swoją kreacyjną mocą, bo wie, że mu wolno.

 

W opowiadaniu rozpoczynającym tom – Myśli nadwartościowe – wchodzimy do współczesnego świata dojrzałych singli, zajmujących się głównie imprezowaniem, imprezowaniem i szukaniem partnera/partnerki na jedną noc - jak to w dużym mieście. Na bohaterów jednak sieci zarzuca nie kto inny, a sam pracownik piekielnej korporacji, któremu „dół” podniósł wymogi odnośnie ilości podpisanych umów (już nie cyrografów, bo to niemodne).

 

W Litentia poetica poznajemy współczesną, niezależną, nowoczesną parę młodych ludzi, którzy postanowili żyć zgodnie ze swoimi, a nie społecznymi zasadami, wbrew narzuconym schematom. Wykonują wolne zawody – ona pracuje jako reporterka, on jest pisarzem. Mają córeczkę, którą wychowują "po swojemu", rozwijając w niej kreatywność, a nie uległość wobec norm. W ich życie także wkracza sfera nadprzyrodzona. Zmaterializowana, nastawiona na konsumpcję współczesność widać nie może się od tego ostatecznie uwolnić. Opętaniu ulega pisarz, a konsekwencje nie będą miłe. Onomatopeje to historia przydrożnej prostytutki, która okazuje się… wplątana w międzynarodowy spisek. Meteorytologia opowiada o zapowiadanym przez samego Jezusa występującego w telewizji końcu świata i jego konsekwencjach. Jak zachowają się mieszkańcy planety, wiedząc, że dokładnie za rok wszyscy zginą? Zaczną rzucać się w hedonistyczne zabawy? Czy pokutować? Będą zbiorowo popełniać samobójstwa czy wykorzystywać ostatnie chwile na dzikich orgiach? A co, jeśli koniec świata zostanie w ostatniej chwili odwołany?

 

W Tylnych drzwiach pojawia się młoda, obiecująca dziewczyna, rozpoczynająca karierę w redakcji internetowego magazynu. Ma narzeczonego, jasno określone plany życiowe. Wszystko wydaje się ułożone. Gdyby nie bliska obecność starszej koleżanki z działu HR, która z każdym dniem staje się bliższa niż ktokolwiek inny…

 

Krystian, bohater opowiadania Kamienie jest nihilistą, któremu nic się nie chce, prowokuje otoczenie, by uwolniło go od egzystencjalnego bólu. Długo oczekiwana rewolucja w kinie porno ma miejsce w… pociągu. I wreszcie tytułowe Czereśnie prosto z drzewa o zrywaniu soczystych, ledwo dojrzałych owoców, czyli odbieraniu życia na zlecenie, gdyż jest to opowiadanie o płatnym mordercy.

 

Taka różnorodność tematów i poruszanych problemów, także o wydźwięku moralno-egzystencjalnym, sprawia, że opowiadania Ketzera czyta się niemalże jednym tchem. Mam nadzieję, że to nie ostatnie słowo autora.

 

Jedyne, czego jest za wiele w tych tekstach, to wódka i papierosy. Zdaje się, że bohaterowie nie mają nic lepszego do roboty w tak zwanym "wolnym czasie". Ale… to jedyny zarzut wobec książki, która faktycznie zaskakuje celnością puent, wartką narracją, wymownymi postaciami i wszechwiedzącym narratorem, który nie ma najmniejszej ochoty pozostać anonimowym.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
slpablos plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Specyficzna okładka, ciekawy opis i intrygująca dedykacja Autora. Wciąga bezpowrotnie językiem, poezją, humorem, intertekstualnymi odniesieniami, ironią, szyderstwem, przewrotnością, brutalnością, surrealizmem, emocjami, śmiercią, zbiór jest duszny jak zadymiona knajpa i słodko-cierpki jak tytułowe czereśnie. Za każdym razem muszę przekonywać się do zbiorów opowiadań, ten wystarczył żebym został ich fanem. Panie Karolu, czekam na kolejne tomy!
kasandra111 plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
No zapowiada się nieźle, aż trudno uwierzyć, że o debiucie tyle dobre się pisze, bo ostatnie debiuty jakie miałem w ręku chciało się podrzeć. Nie wiem tylko czemu jest taki problem z kupieniem książki, to znaczy przez internet pewnie można bez problemu, ale w księgarniach byłem kilku i wszędzie mówią, że dopiero zamówili, itp, no nie wiem, może mam pecha po prostu.
MarekGrzyb plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytałem opowiadania ze zbioru Czereśnie prosto z drzewa Karola Ketzera
i muszę powiedzieć, że proza tego młodego debiutanta zredukowała (pozytywnie) wszystkie moje najśmielsze (czytaj: najbardziej hejterskie) oczekiwania. Przyznam, że podszedłem do lektury jak zwykle ,,na nie", czyli z dużą dozą sceptycyzmu. Powiedziałem sobie: przeczytaj spokojnie i tak masz przed sobą kolejnego młodego aspiranta pióra, który nie ruszy twojego wysublimowanego smaku literackiego. O jakże gorzko (a właściwie: słodko) się pomyliłem! Dlaczego? Otóż po pierwsze: nie czytałem spokojnie, bo co chwila serwowano mi wartką narrację, jednym razem czystą akcję, czyste ,,dzianie się", innym razem (równie wartkie) dialogi, intertekstualne dygresje i krytycznie nawiązania narratora do kultury popularnej. Po drugie: spotkałem się z bardzo sugestywnymi i poruszającymi wyobraźnie opisami miejsc oraz postaci, które choć fizycznie obecne jedynie na papierze (e-book podobno wkrótce) - z ,,papierowością" czy ,,papierowatością" nie mają nic wspólnego! Co to znaczy dla wartości tych opowiadań? Jako zwykły czytelnik mogę powiedzieć, że najlepsze w Czereśniach prosto z drzewa jest pokazanie postaci w działaniu, w którym poznajemy ich złożone charaktery i niestandardowe nastawienie do świata. Zawsze jest to nastawienie pokazujące wiele różnych perspektyw, z których każda ma do zaoferowania coś ciekawego, każda coś nowego. Już pierwsze opowiadanie (Myśli nadwartościowe) przedstawia cały wachlarz młodych bohaterów, których codzienność kręci się wokół zakrapianych alkoholem wieczorów, wypalonych jointów i zdradzonych związków. Wszystko podane w bardzo przystępnym stylu, który nie zmęczy Was tak, jak mógłby zmęczyć Doktor Faustus Tomasza Manna albo tysiącstronicowa powieść o nocy w muzeum od Umberto Eco. Czereśnie prosto z drzewa czyta się lekko i przyjemnie, a do tego zabawnie - widać inteligentne poczucie humoru autora i bardzo dobre wyczucie słowa.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów