Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Czerwona woda

Mariusz Byliński

Ocena ( 1 osoba )
2.0
Wydawnictwo: Papierowy Motyl
Data wydania: 2011-06-10
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788362222278
Liczba stron: 174
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

W Czerwonej wodzie chwile płyną 

Czerwona woda to miejsce jak ze snu, z prospektu reklamowego biura podróży czy pocztówki wysyłanej tym, którzy zostali wiele kilometrów za nami. Czerwona woda to miejsce, gdzie nadzieja spotyka się ze spełnieniem, oczekiwanie dobiega kresu, a to, co niewyjaśnione, zyskuje nowy, głębszy sens.

 

Czerwona woda to także pensjonat, w którym rozgrywa się akcja wakacyjnej opowieści Mariusza Bylińskiego. Autor w „Czerwonej wodzie” sportretował szereg postaci, mniej lub bardziej udanych, niezbyt szczęśliwych, znajdujących się na zakręcie i pełnych nadziei czy szukających sensu w życiu.

 

Wszyscy pytają o źródło, które tryska przy drodze za pensjonatem, okazuje się bowiem, że płynąca z niego woda ma lecznicze właściwości – pomaga na bóle głowy, niestrawność, egzemy i wiele innych chorób. A jednak - nie może uleczyć… ludzkiej duszy. W przeciwnym wypadku Petros, właściciel Czerwonej wody, byłby jednym z najszczęśliwszych ludzi na Ziemi. Tymczasem wydaje się, że mężczyzna nienawidzi wszystkich: miejscowych, przyjezdnych i nawet samego siebie. Zawsze uznawany był za dziwnego, a – łagodniej – innego niż wszyscy. W przeszłości pływał na statkach, budował wysokościowce dla naftowych szejków, parał się handlem, ale przede wszystkim uciekał przed ludzką głupotą, małostkowością i ostracyzmem. Paradoksalnie, nawet po powrocie w rodzime strony ta głupota dopadła go w osobie jego żony. Od momentu ślubu usiłuje uporządkować przestrzeń wokół siebie, ustanawiając reguły i zasady oraz znajdując dla każdego przedmiotu odpowiednie miejsce. Gdyby nie jego dziwne pomysły, w tym gromadzenie wszystkich dostępnych gazet na rynku, mógłby uchodzić za rozsądnego człowieka – jest zaradny, ma żyłkę do interesów i podejście do klientów. Wydaje się, że jedyny problem ma z uporządkowaniem i zrozumieniem własnej duszy.

 

W pensjonacie spotykamy również Taniego, przyjaciela Petrosa, z nieodłącznym motorem. Chłopak nie potrafi mówić, ale choć z jego ust nigdy nie padło żadne słowo, wydaje się, że to nie przeszkadza ani jemu, ani nikomu z jego otoczenia. Do Czerwonej wody trafia również Barbara, nieszczęśliwa zarówno w związku małżeńskim, jak i u boku nijakiego kochanka, nauczyciela wuefu. „Co jest ze mną?” – pyta – „Wciąż czekam na jedną chwilę, najbardziej odpowiednią, najważniejszą, przegapiam ją i nie zostaje mi nic”.

 

Czy bohaterowie „Czerwonej wody” odnajdą w życiu to, czego szukają? Za sprawą Mariusza Bylińskiego odsłonią przed nami swoje serca, będziemy świadkami ich letnich przemyśleń i drogi, która doprowadziła ich do tego urokliwego pensjonatu. Książkę, mimo jej niewielkiej objętości, czyta się niełatwo, a myśli i wspomnienia przesypują się pomiędzy palcami niczym ziarenka piasku. Chwila nieuwagi i możemy je stracić. Mimo to, warto się nad tą wakacyjną historią skoncentrować, bo – kto wie – może otrzymamy lekarstwo i na nasze bolączki, antidotum na chwile zwątpienia i rezygnacji?

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Habina Linia koment
Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Czerwona woda Syntetyczne pole kwiatów
Joanna Guzik
Okładka - Czerwona woda Tajemnica Avinionu
Katarzyna Dworska
Okładka - Czerwona woda Świat na głowie i inne opowiadania
Piotr Rzepka, Agata Wiklik-Szczeblewska
Okładka - Czerwona woda Wiosna i inne opowiadania
Anna Konstanty
Okładka - Czerwona woda Rysy na tęczy
Aleksandra Fila-Jankowska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów