Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Czerwony rower

Antonina Kozłowska

Ocena ( 7 osób )
4.3
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2012-06-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788375152401
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Ann RK
Niektórzy twierdzą, że błędy z czasów szkolnych po jakimś czasie stają się źródłem zabawnych anegdot i dzięki nim przeszłość nabiera rumieńców. Zależy to pewnie w dużej mierze od kalibru takiego błędu, od tego, czy jest drobną wstydliwą wpadką, czy katastrofą, rzucającą nieprzyjemny cień na resztę życia. O ile przyłapanie na wagarach czy pierwszym nieśmiałym pocałunku w końcu przestaje być drobiazgiem wywołującym lekkie rumieńce wstydu, o tyle krzywda wyrządzona innym jest czymś, do czego niekoniecznie przyznajemy się po latach. Zwłaszcza, gdy pozornie niewinny wygłup doprowadza do tragedii.  
 
Karolina, Beata i Gośka, bohaterki powieści Czerwony rower Antoniny Kozłowskiej, znają się od czwartej klasy podstawówki. Mieszkają w Leśnym, warszawskiej dzielnicy, pełnej błotnistych uliczek, nieciekawych szeregowych budynków oraz domów z drewna i cegły. Choć dziewczynki różnią się od siebie charakterem, wychowaniem, pochodzeniem i wysokością kieszonkowego, znajdują wspólny język. Kto powiedział, że przybyła z Berlina Wschodniego córka ubeka, nieznająca swego ojca, spragniona dorosłości wnuczka bogatych dziadków i córka "badylarza" nie mogą się przyjaźnić? Razem więc chodzą do szkoły i na lody. Razem pędzą przed siebie na rowerach i wymyślają kolejne zabawy. Razem dorastają. 
 
Ich dzieciństwo to czas niełatwy, szaro-bury PRL, kartki na żywność i magia luksusowych towarów z Pewexu. Równie niełatwa jest ich przyjaźń, pełna zazdrości i rywalizacji. Mimo tego, trzymają się razem. W pewnym momencie dołącza do nich czwarta dziewczynka, Aneta Wrona. Wydawać by się mogło, że stworzą paczkę idealną - dwie pary dziewcząt, które mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji. Tak się jednak nie stało. Pewnego dnia matka Anety zgłasza zaginięcie córki, a jakiś czas później dziewczyna zostaje znaleziona - napuchnięte zwłoki wyłowione w miejscu, gdzie (...) osiedlowy kanałek uchodzi do Wisły, dobre kilka kilometrów od pegeerowskich pól, przy których znaleziono jej porzucony rower z żółtym węgierskim sznurowadłem okręconym wokół kierownicy. Czy Wrona popełniła samobójstwo? A jeśli tak, to co ją do tego skłoniło i jaki ma to związek z jej przyjaciółkami?
 
Po kilkunastu latach do Beaty przychodzi list. Módl się, żeby twoje dzieci miały lepszy los niż moja siostra, żeby nie trafiły na taką podłą dziwkę jak ty. Przyjaciółki spotykają się, by raz jeszcze rozgrzebać przeszłość. Uśpione wspomnienia budzą się i nie dają spokoju. Pytań jest więcej niż odpowiedzi, a kolejne, stopniowo ujawniane fakty, odsłaniają przerażającą prawdę. 
 
Miałam piętnaście lat, w tym wieku się nie myśli... - mówi jedna z bohaterek. O prawdziwości tych słów można przekonać się coraz częściej. Głupie żarty, niewinne zabawy często mają tragiczne zakończenie. Prześladowania w szkole, przemoc fizyczna czy psychiczna - głośno tym w mediach, ale jak do tej pory nie znaleziono sposobu, by temu zjawisku przeciwdziałać. Zwykła plotka, puszczona w obieg, może mieć nieprzewidziane konsekwencje. Czasami tak niewiele trzeba, by odebrać komuś nadzieję, marzenia, a nawet życie. Szczeniackie wygłupy śmieszą zwykle tylko pomysłodawców, czasem osoby postronne, nigdy ich ofiary. Brak wyobraźni i empatii, znieczulica i egoizm, niekiedy zwykła głupota są przerażająco powszechnym zjawiskiem. Mądrość przychodzi zwykle wtedy, gdy jest już za późno.
 
Wszyscy mamy blizny, zbieramy je przez całe życie. Blizny po dziecinnych upadkach i szkolnych bójkach, po wyciętym wyrostku i po dziecku wyjętym z brzucha w chwili, kiedy jego serce już przestawało bić. Blizny po chwilach, gdy ciała nas zawodziły, nie spełniają naszych oczekiwań. I blizny wewnątrz, niewidoczne - od ostrych odłamków pijackiego krzyku, rozpryskującego się po domu jak szkło ze szkolnego okna, od wyzwisk rzucanych w twarz na podwórku. Tych blizn nie pokazujemy nikomu, bo gdy je pokazujemy, ludzie odwracają głowy i zmieniają temat, a w najlepszym wypadku rozpoczynają licytację. One nie znikają nigdy. Nosimy je jak piętno. Przypominają nam o tym, czego pamiętać nie chcemy. Błędy, grzechy, wpadki i pomyłki. Prywatne katastrofy, wstydliwe sytuacje i dramaty. Sytuacje z przeszłości, które nie nadają się na rodzinne anegdoty czy pijackie historyjki.
 
Powieść Kozłowskiej to nie tylko tajemnica z przeszłości, ale także interesująca podróż w realia polskich lat osiemdziesiątych, gdy nastoletnimi sercami i umysłami rządziła "Lista Przebojów Trójki", a pirackie kopie utworów nagrywało się w kompletnej ciszy na kasecie włożonej do szpulowego magnetofonu, modląc się przy tym, by nikt w tym czasie nie zakłócił całego procesu. Choć w tamtych latach dopiero wybierałam się na ten świat, to i ja pamiętam tę rozpacz, gdy ukochaną piosenkę przerywał nagle głos prowadzącego audycję lub któregoś z domowników. I znów rozpoczynało się "polowanie" na przebój - z nadzieją, że tym razem uda się go nagrać w całości i bez zakłóceń. Tytuły rozdziałów powieści dotyczące przeszłości to jednocześnie tytuły utworów z tamtych lat, piosenek, które nigdy się nie starzeją i wciąż puszczane są w radiu.
 
Czerwony rower trzyma w napięciu jak dobry kryminał. Antonina Kozłowska przeplata teraźniejszość z przeszłością, stopniowo przybliżając czytelnikowi całą historię, prowadzi go krętymi drogami nastoletniego umysłu aż do smutnego finału. Nie tylko czytelnik będzie zaskoczony zakończeniem, również bohaterki powieści znajdą odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań. I choć Czerwony rower nie jest tak wstrząsający, jak rewelacyjna Kukułka ani poruszający jak Trzy połówki jabłka, to pozostaje wartą polecenia powieścią, po którą powinien sięgnąć każdy, komu wydaje się, że można bawić się cudzym życiem, nie ponosząc tego konsekwencji.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jenny777 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-02, Na półkach: Przeczytałem,literatura polska,
Wiesz, zawsze jak widzę te twoje koleżanki, to przychodzą mi na myśl te żony… wiesz, z tego serialu, co to wszyscy mieszkają na ładnym osiedlu, a w każdym tym domku jest jakiś trup w szafie. [1] 


 


Trzy przyjaciółki trzymające się razem od czasów szkolnych, będą zmuszone po wielu latach do owego trupa się dokopać. Wystarczył jeden telefon, by tragedia, która wydarzyła się, gdy były nastoletnimi dziewczętami wróciła na pierwsze strony ich życia. Karolina, Beata i Gośka będą musiały zmierzyć się z duchami przeszłości, próbując odkryć ukrytą w niej prawdę. Będą musiały wrócić do miejsca, które kojarzy im się z dzieciństwem. Do miejsca, które jeszcze nie jest miastem, ale nie jest już podwarszawską wsią. Do miejsca, które wiąże się z nieprzyjemnymi wspomnieniami. Do miejsca, które jest jak bagno… Jedziesz tam i zapadasz się we wspomnienia po uszy. [2]
Antonina Kozłowska w powieści Czerwony rower przedstawia nam charaktery dorastających dziewcząt, będącymi swoistymi odpowiednikami żywiołów i tego, co je dzieli. Choć każda jest inna, coś je łączy. Wszyscy mamy blizny, zbieramy je przez całe życie. Blizny po dziecinnych upadkach i szkolnych bójkach, po wyciętym wyrostku i po dziecku wyjętym z brzucha w chwili, kiedy jego serce już przestawało bić. Blizny po chwilach, gdy ciała nas zawodziły, nie spełniając naszych oczekiwań I blizny wewnątrz, niewidoczne – od ostrych odłamków pijackiego krzyku rozpryskującego się po domu jak szkło ze szkolnego okna, od wyzwisk rzucanych w twarz an podwórku. [3].


Największym plusem powieści jest dogłębna próba przedstawienia głównych postaci. Możemy je potraktować jako koleżanki ze szkolnej ławki. Gośka jest typową dziewczyną, jakich wiele. Jej życie to kopia życia jej matki. Proste, ale rodzinne. Karolina ma nieco ambitniejsze podejście. Kiedyś próbowałam nimi pogardzać: kura domowa i mechanik samochodowy, a mieli być panią psycholog i wokalistą metalowej kapeli… Ale to oni po kilkunastu latach nadal dotykają się, siedząc przy stole, nie my – nie pani dziennikarka i pan polityk. [4]. Jednak ciąży jej piętno ojca ubeka. Beata natomiast to panienka z dobrego domu, która także ma niewyjaśnione sprawy z ojcem. Nigdy go nie miała, ale zawsze sobie wyobrażała, że jest marynarzem, który wróci z zapleczem wspomnień i opowieści ze świata. Rozpuszczona dziewczyna na wiele sobie pozwalająca, której matka nie wylewa za kołnierz.


Cały tok wydarzeń jest tak podzielony, a powieść tak skonstruowana, by stopniowo odkrywać nowe kwestie. Krótkie rozdziały dotyczące współczesnych wydarzeń przeplatają równie krótkie retrospekcje z lat szkolnych. Te dawne wspomnienia autorka Czerwonego roweru kojarzy z piosenkami, które w tamtych czasach umilały szary peerelowski świat. Dzięki temu każdy z czytelników może powrócić do minionych lat, sam powspominać. Antonina Kozłowska bowiem owe czasy stara się przedstawić dość wiernie. Na tyle, na ile ilość stron na to pozwala.


Mimo tych pozytywnych aspektów, książka czasami wydaje się nieco chaotyczna. Zaczynamy czytać kolejny krótki rozdział, ale początkowo nie wiemy, do kogo te słowa dopasować. Karolina wydaje się tutaj postacią najistotniejszą i to wokół jej myśli i wspomnień w głównej mierze toczy się akcja powieści. Jednak czasami autorka przedstawia myśli Gośki, czasem Beaty. Będącymi dziećmi i gdy przekroczyły trzydziestkę.


Odbiór Czerwonego roweru w głównej mierze zależy od oczekiwań czytelnika. Mimo podanego tematu nie do końca wiadomych przyczyn śmierci młodej dziewczyny kompletnie brak tutaj sensacyjności. Nie jest to wartka powieść, która stopniowo odkrywa zaprzeszłe tajemnice. Prawie wszystko podaje się nam na tacy i praktycznie wszystkiego można się domyślić już od samego początku. Powieść potraktowałabym raczej jako typowy obyczaj, osadzony we współczesności, ale wspominający czasy PRL-u. W książce przedstawia się obraz dorastających dziewcząt, uczących się dopiero życia i przeciwstawia się go ich aktualnym dziejom. Antonina Kozłowska wskazuje, że nierozwiązane zagadki i niezamknięta przeszłość może wyrządzić nam więcej szkody, niż byśmy sądzili. Czasem powrót do przeszłości wydaje się niezbędny, by dostatecznie się od niej odciąć i zacząć nowe - lepsze życie.


Czerwony rower to powieść, którą czyta się dość szybko, ale nie ma tu większych niespodzianek. Jeśli przepada się za polskimi powieściami obyczajowymi, ukazującymi część polskiego życia z całym bagażem wad i zalet oraz chciałoby się zaprzyjaźnić z bohaterkami, dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat, poczuć ich bliskość – historia ta okaże się dobrym wyborem. Polecam ją szczególnie kobietom po trzydziestce, które mogą czasami odczuwać chęć powrotu do przeszłości, pragnąć zmierzyć się z własnymi duchami. Jakie to dziwne, pomyślałam, że nawet w tych przebłyskach spokojnego bycia razem gotowe jesteśmy odrzucić tę bliskość, byleby choć na chwilę powrócić do tych nieprzewidywalnych, szalonych pierwszych razów, do długowłosych chłopaków, którzy nie dali nam nic poza chwilami ulotnej satysfakcji, do tęsknot sprzed dwudziestu lat. [5] Ale także tym sporo młodszym dziewczynom, które niezbyt dobrze pamiętają czasy komuny w Polsce. Myślę, że także dla nastolatek Czerwony rower może się okazać ciekawym odkryciem, bo w sumie duża część akcji dotyczy nastoletnich problemów, którą nie są jednak podane w sposób cukierkowy, przesłodzony i naiwny.


 


***


[1] Antonina Kozłowska, Czerwony rower, Wydawnictwo Otwarte, 2009, s.231


 [2] Tamże, s. 102


[3] Tamże, s. 32


[4] Tamże, s. 17


[5] Tamże, s. 84


 

darinda plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Kolejna książka ukazująca, że przyjaźń może trwać latami, świetny opis wydarzeń.

Polecam :)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agulas_88 Linia koment
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane dawno, dawno temu,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2014 przeczytane,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Elia Linia koment
Przeczytane:2014-06-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 r.,
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-03-02, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2012,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kaariokaa Linia koment
Przeczytane:2013-03-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
break
Okładka - Czerwony rower Perfekcyjne
Sara Shepard
Okładka - Czerwony rower Imagines
Anna Todd
Okładka - Czerwony rower November 9
Hoover Colleen
Okładka - Czerwony rower Powiedzmt sobie wszystko
Jonathan Tropper
Okładka - Czerwony rower Vernon Subutex Tom 2
Virginie Despentes
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów