Recenzja czytelnika granice.pl

Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-24-40028-7
Dodał/a recenzję: mrowka

„To jakaś idiotyczna sytuacja… Mam napisać w tym miejscu coś, co zachęci Państwa do nabycia tej książki i jej lektury. Jestem autorem. Jak napiszę, że dobre – wyjdę na skretyniałego kabotyna. Jak napiszę, że niedobre – wyjdę na wariata” – to słowa Andrzeja Strzeleckiego, zamieszczone na czwartej stronie okładki książki „Człowiek w jednej rękawiczce”. O najnowszej publikacji wydawnictwa Iskry wiedziałam tylko, że dotyczy gry w golfa. Książka napisana przez hobbystę, dotycząca jego zamiłowania, w dodatku – zamiłowania dosyć elitarnego i dla większości społeczeństwa raczej nudnego. Ale Andrzej Strzelecki – golfista i aktor – jest także satyrykiem. I z uwagi na ten właśnie aspekt jego działalności zdecydowałam się na lekturę książki. Już przytoczone na początku tej recenzji słowa zabrzmiały obiecująco. Człowiek z poczuciem humoru nigdy nie zanudzi innych – chyba że miałby to z jego strony być jeden z żartów (ale w takim wypadku natychmiast musiałby udzielić stosownych wyjaśnień). Najpierw może kilka słów o tym, czym książka Strzeleckiego nie jest. Nie dotyczy serialu „Klan”. Piszę to ze względu na spostrzeżenie autora” „większości osób mieszkających w Polsce kojarzę się z postacią z serialu Klan, w którym gram poczciwego, pierdołowatego lekarza ginekologa – Tadeusza Koziełłę”. Na szczęście (bo jestem zdecydowaną przeciwniczką telenowel) „Klan” zajmuje w książce dwie strony. A i te stanowią zabawne anegdoty, związane bardziej z golfem niż z serialem. Nie jest też „Człowiek w jednej rękawiczce” publikacją o golfie, choć, trzeba przyznać, gra ta zajmuje u Strzeleckiego najwięcej miejsca. W zasadzie cały świat kręci się wokół golfa. Ale, wbrew obawom, nie jest to specjalistyczna (choćby nieświadomie), hermetyczna publikacja o golfie. Wprawdzie Strzelecki korzysta często z terminologii tego sportu, ale ma cały czas na uwadze odbiorców-laików. Dokonał zresztą ekwilibrystycznego popisu – napisał książkę, która takiej samej przyjemności dostarczy niezaangażowanym w golfa, jak i namiętnym graczom. „Zamierzałem stworzyć niedużą książeczkę o golfie dla tych, którzy nie mają o nim pojęcia i niewykluczone, że nie chcą go w ogóle mieć” – wyznał Andrzej Strzelecki. W swoich zamiarach rozpropagowania gry w golfa napisał „Człowieka w jednej rękawiczce”. Przemycił tu mnóstwo informacji o „angielskim” sporcie, o środowisku golfistów, o najlepszych polach golfowych, piłkach i kijach – ale te wiadomości wchłonie czytelnik niejako obok całej reszty. „Chciałem pisać o golfie, a piszę o ludziach” – stwierdził autor i ta jego konstatacja najlepiej oddaje charakter „Człowieka w jednej rękawiczce”. To opowieść o ludziach. O ludziach znanych, których połączyła miłość do golfa – Wojciech Pijanowski, Stanisław Tym, Krzysztof Materna czy Wiktor Zborowski są twórcami niezapomnianych anegdot. Oprócz nich pojawiają się inne sławy – wprawdzie nie grające w golfa, ale należące do grona golfistów (gdyby zaczęli grać, na pewno byliby świetni) – w końcu satyryk wyznaje zasadę, że „wszyscy chcieliby żyć przyjemnie, czerpiąc z życia rozmaite beztroskie radości. Wszyscy jesteśmy więc golfistami, przy czym jedni są grający, a drudzy nie”.

Agnes89 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Na prawdę dobra książka. Historia wciąga i... szokuje. Trudno jest czytać takie rzeczy ze świadomością, że jest to prawdziwa historia w dodatku napisana przez osobę, której te zdarzenia dotyczą. Pouczająca pozycja i dająca wiele do myślenia.
PozycjeObowiazkowe plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Lata 90-te - kinowy pokaz Listy Schindlera dla specjalnych gości. Na widowni ci, którzy przetrwali - wśród nich ona - Roma Ligocka. W pewnym momencie, podczas sceny likwidacji krakowskiego getta w czarno białym obrazie pojawia się mała dziewczynka w czerwonym palcie - skutecznie przyciąga wzrok wszystkich widzów. Kobieta rozpoznaje niej siebie. Dwie Romy - mała na ekranie i starsza na widowni patrzą na siebie. Gdyby mogły się usłyszeć, o czym by rozmawiały? Starsza pewnie chciałaby powiedzieć tej małej: ,,Nie bój się, poradzisz sobie." To jest chwila, kiedy autorka postanowiła spisać swoje wspomnienia - uporać się na papierze z dręczącą ją przeszłością. I tak powstała książka: ,,Dziewczynka w czerwonym płaszczyku". Więcej na:

katiewa92 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Nie było mi łatwo przebrnąć przez tą pozycje... Wiele drastycznych scen spowodowało, że poprostu zamykalam ksiązkę i zaczynałam po kilku godzinach lub na drugi dzień. nie jest łatwo czytać takie treści ze świadomością, że to prawdziwa historia, prawdziwa postać, prawdziwe oblicze tamtego świata. Wiele razy stawały mi łzy w oczach... szokuje swoją prawdą. To po prostu trzeba przeczytać, tu wg mnie nawet nie wypada pisać komentarza.
monika200571 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
tematyka to moje hobby
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Autobiograficzna powieść autorki o życiu w czasie wojny i w latach powojennych. Rewelacyjna, napisana pięknym językiem, wciągająca tak, że chce się ją przeczytać od razu. Autorka jest pochodzenia żydowskiego, lata wojny, pobyt w getcie krakowskim, ukrywanie się u polskiej rodziny oraz czas powojenny jest opisany oczyma dziecka, z jego perspektywy i jego odczucia. Później następują smutne lata powojenne, prześladowania ze strony innych dzieci za odmienność. Ciągłe zmaganie się z echem lat wojny we własnej psychice, depresja, niemoc dorosłych, którzy nie mogą pomóc, bo sami wyszli z wojny okaleczeni psychicznie i emocjonalnie. Lata emigracji i poszukiwanie własnego miejsca na ziemi. Dodatkowym atutem jest to, że na kartach powieści przewijają się losy znanych postaci: Romana Polańskiego - kuzyna autorki, Piotra Skrzyneckiego - jej przyjaciela i kilku innych.
MoniaP plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Piękna i wzruszająca książka. Bardzo szczera. Uwielbiam takie właśnie książki.
ot Linia koment
ot Linia koment
Sumire Linia koment
Okładka - Człowiek w jednej rękawiczce Wyklęta. Poezja i miłość Mariny Cwietajewej
Anna Piwkowska
Okładka - Człowiek w jednej rękawiczce Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego
Zofia Wojtkowska
Okładka - Człowiek w jednej rękawiczce Polska Ludowa