Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Cztery pory lata

Renata Górska

Ocena ( 6 osób )
4.7
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2007
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-60383-21-6
Liczba stron: 414
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sabinka

Obecnie w naszym kraju coraz więcej zdarza się przypadków rozwodów, małżeństw żyjących w separacji i związków na tak zwaną "kocią łapę" lub też "na prawo jazdy". Są jednak i tacy, którzy żyją w samotności. W dzisiejszych czasach nazywamy to bardzo sympatycznie "byciem singlem". Nie ma już starych panien, starych kawalerów, są single. Przeważnie ludzie ci twierdzą, że jest im tak wygodnie i bardzo dobrze. Jednak bardzo często za stwierdzeniem tym kryje się samotność, brak poczucia bezpieczeństwa lub też głęboko ukryta tęsknota. Tęsknota za normalnością, za byciem z kimś, przy kim można by się czuć bezpiecznym i kochanym. Renata Górska musi być doskonałą obserwatorką, i to nie tylko otaczającej nas przyrody, bowiem...


"Cztery pory lata" to wspaniała powieść, która przenosi nas do malowniczego i turystycznego miasteczka nieopodal Krakowa. Miasteczko to sprzyja wielu znajomościom, ale też i plotkom. Kornelia, bohaterka powieści, jest dobiegającą trzydziestki singielką. Całe życie spędziła w "zamkowej" willi, gdzie mieszka z rodzicami i rodziną brata. Pracuje w księgarni, gdzie spędza większość swojego czasu. Reszta czasu to dla niej słodkie leniuchowanie lub czas spędzony z rodziną czy trzema szalonymi przyjaciółkami, które za wszelką cenę próbują znaleźć jej życiowego partnera. Nela uważa, że dobrze jest jak jest, jednak gdy poznaje Piotra, jej życie zupełnie się zmienia. Brak komunikacji, niedopowiedzenia, ale przede wszystkim - strach doprowadzają do rozstania. Na domiar złego pojawiają się kłopoty związane z domem rodzinnym, bratem i bratową. Dla Kornelii to za wiele, nasza bohaterka zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że bycie singlem wcale nie jest dobrym i właściwym wyborem, zaczyna tęsknić...

Renata Górska rewelacyjnie ujęła atmosferę małych miejscowości, gdzie wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą, a gdy chce się czegoś dowiedzieć, wystarczy wybrać się do pobliskiego fryzjera, który z najnowszymi plotkami pozostaje na bieżąco. Są też plusy mieszkania w małych osadach. Z pewnością należą do nich uroki dobrego sąsiedztwa i zarazem pewnej jedności. Największym jednak plusem są zawierane przyjaźnie, które trwają latami. Potrafią one przetrwać największe próby, rozczarowania, jednak prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystkie niedogodności i chwile zwątpienia. Idealnym przykładem są bohaterki powieści - Iga, Nela, Gośka i Dorota. Są blisko głównej bohaterki zawsze wtedy, gdy są potrzebne, ale i wtedy, gdy nikt od nich tego nie oczekuje. Wspaniale jest mieć przyjaciela na dobre i złe.

 

Podobnie jest w przypadku rodziny, która pozostaje ważnym elementem naszego życia. Na wspaniałą i wyjątkową rodzinę zawsze można liczyć. Górska idealnie i na bardzo dobrym przykładzie ukazała nam te wartości, które dla człowieka powinny być najważniejsze. Autorka postawiła jednak przede wszystkim na miłość. Miłość bezwarunkową i bezinteresowną, na którą czasem warto poczekać dłużej, jednak powinno się mieć pewność, że "to"  jest "TO". To, na co czekamy, na co warto czekać i za czym warto tęsknić. Niestety, nie zawsze lokujemy nasze uczucia we właściwym miejscu i pokładamy ufność we właściwych ludziach. Zdarza się, że przyjaciele nas zawodzą. Wtedy niełatwo już się przełamać, zaufać, a już zwłaszcza - oddać komuś własne serce. Nie raz i nie dwa popełniamy błędy, jednak z czasem z pewnością otrzymamy szansę, by znaleźć to, czego szukamy, za czym tęsknimy. Z czasem trafi się okazja, by poczuć się spełnionym i szczęśliwym, a także odpowiednio ulokować własne uczucia.

 

"Cztery pory lata" to piękna historia o miłości, przyjaźni, rodzinie, ale także interesująca wycieczka po pięknych i interesujących "zielonych zakątkach". Autorka przekona czytelników nie tylko świetną historią upartej singielki, ale także bardzo realistycznymi i plastycznymi opisami przyrody, które świetnie dopełniają całości. Do dziś słyszę śpiew ptaków, czuję zapach lasu i widzę pełną paletę barw sąsiadujących z willą łąk. Z pewnością i inni czytelnicy będą mieli ochotę, by powrócić do tego podkrakowskiego miasteczka i by poznać dalsze losy Kornelii, Piotra oraz ich przyjaciół.


Renata Górska przekonuje, że w życiu ważne są: miłość, rodzina, przyjaźń, ale także zaufanie i przyroda. Warto więc polecić jej powieść głównie tym, którzy choć jeden z tych elementów naszego życia uważają za ważny. Lekkość pióra autorki z pewnością umili czytanie niejednemu miłośnikowi literatury. Jednak książkę powinny przeczytać przede wszystkim osoby samotne, które być może uwierzą, że na miłość nigdy nie jest za późno. Wystarczy jej odrobinę dopomóc...

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
To opowieść o ludziach, ich wewnętrznych rozterkach i niełatwych wyborach, o ich przyjaźni, miłości i bolesnej przeszłości. Jest to powieść chwilami słodka i kojąca, a innym razem gorzka i bolesna. To powieść pełna emocji, nie tylko na lato, ale i na każdą porę roku. Dużą zagadką był dla mnie Dżerry, miejscowy anglista i adorator Kornelii - niby człowiek spokojny, ale o kilku twarzach i pomysłach na życie, jednak wzbudził we mnie sympatię. Jedynym mankamentem była bardzo mała czcionka i jak dla mnie zbyt mało dialogów.
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 ,Mam,
Całość napisana lekko, inteligentnie, ciekawie, zabawnie. To wciągająca opowieść o sile kobiecej przyjaźni, ale jest też interesujący wątek miłosny i sensacyjny, są piękne okoliczności przyrody. I pomyśleć, że to wszystko powstało w głowie pisarki i nie ma odniesienia do rzeczywistego miejsca!
Moim zdaniem warto pokusić się o przeczytanie "Czterech pór lata", znaleźć w tej książce coś więcej niż tylko łatwą i banalną historię do poduszki. Ona opowiada o z pozoru błahych sprawach, lecz w gruncie rzeczy daje do myślenia i otwiera nam oczy na to, co ważne i potrzebne.
Rzepusia plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:

Nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia.


Kiedy Bóg drzwi zamyka – to otwiera okno.


(Jan Twardowski)


 


Cztery pory lata to debiutancka powieść Renaty L. Górskiej. Zanim sięgnęłam po książkę słyszałam na jej temat wiele naprawdę bardzo różnych opinii. A mnie w tym wszystkim najbardziej interesowała metafora tytułu. Takie trochę zboczenie zawodowe. Niestety, nikt nie potrafił mi jej wyjaśnić, postanowiłam więc sprawdzić sama. O tym jednak później.


Główną bohaterką Czterech pór lata jest Kornelia, singielka z wyboru, kobieta pragnąca być niezależną, a jednocześnie pogromczyni męskich serc. Stanowczo odmawiała związania się z mężczyzną. Natura jednak rządzi się własnymi prawami, a serce nigdy nie poddaje się nakazowi umysłu. Działanie wbrew ich woli skończyło się założeniem maski. Wierne przyjaciółki, Gosia, Dorota i Iga, wielokrotnie próbowały znaleźć dla niej partnera, ale ona nakazała sercu milczeć i ostatecznie każdego odsyłała z kwitkiem. Nawet tego, który był uosobieniem wymarzonego ideału. Kornelia pozostała obojętna na nacisk ze strony rodziny, przyjaciół oraz małomiasteczkowego społeczeństwa. Zasłyszana od Gosi informacja, że Piotr, pod wpływem którego serce dziewczyny zapałało miłością, działa na niekorzyść jej domu dodatkowo skomplikowała sprawę. Ten, którego pokochała, stał się wrogiem. Pielęgnowana nienawiść zaślepiła Kornelię, budząc masę złych emocji, unieszczęśliwiając. Autorka przewidziała jednak optymistyczne zakończenie. Jakie? Po odpowiedź odsyłam do książki.


Cztery pory lata jest również opowieścią o prawdziwej przyjaźni. Naprawdę wzruszające jest to, jak Kornelia, Dorota, Iga i Gosia potrafią się wspierać w różnych sytuacjach życiowych. Każda z dziewczyna jest inna, każda ma własne życie i problemy, a jednak potrafią znaleźć płaszczyznę porozumienia. Oczywiście przyjaźń opisana jest z punktu widzenia głównej bohaterki, więc jej obraz nie jest obiektywny, ale na pewno prawdziwy. Zastosowanie narracji pierwszoosobowej ukazuje więź, łączącą dziewczyny od wewnątrz. Kornelia nie zazdrości przyjaciółkom, nie obgaduje ich, nie złorzeczy. Czasem jest na nie zła, ale nie na tyle, żeby używać epitetów czy złośliwości, nigdy nie posuwa się do obgadywania i zawsze stara się zrozumieć ich postawę. I tego samego doświadcza. Nie oznacza to jednak bezkrytycznego podejścia. W prawdziwej przyjaźni najważniejsza jest bowiem szczerość, chociaż czasem boli.


Renata Górska w piękny sposób nakreśliła również scenerię, w której umieściła fabułę. Czytelnik może ją sobie wyobrazić, może poczuć zapach trawy, usłyszeć szum wiatru czy uderzenia pioruna, a nawet przeżyć z bohaterką chwile zachwytu nad pięknem przyrody oraz zgrozy, kiedy ciska gromami i smaga deszczem. Obrazy w Czterech porach lata są niezwykle plastyczne, ciepłe, pokazują, jak wielką miłością bohaterka darzy opisywane miejsca. Tym samym autorka przybliża czytelnikowi nie tylko miejsce akcji, ale również samą Kornelię, jej wrażliwość na piękno świata.


I jeszcze kwestia tytułu. Książka jest podzielona na cztery rozdziały. Pierwszy, Piaskiem w oczy, ukazuje tę kapryśną, młodą jeszcze część lata, która potrafi zaskoczyć chłodem. Podobnie Kornelia zostaje zaskoczona i przytłoczona niemiłymi wiadomościami. Kolejny rozdział, Wielobarwność, to czas, kiedy lato zachwyca kolorami, zapachami, a jednocześnie wprowadza pewien chaos. Dla bohaterki jest to czas szukania sposobu na rozwiązanie problemów, wybierania tego, co jej zdaniem słuszne i właściwe. W trzeciej części powieści, Kaprysy nieba, Kornelia traci kontrolę nad losem. Podobnie jak nie można dyskutować z piorunami i lejącym się z nieba żarem, tak ona nie potrafi zatrzymać nakręcanego przez siłę wyższą biegu wydarzeń. Musi się im poddać. I ostatnie pora, Narodziny motyla, odsłania prawdziwą, wrażliwą, ciepłą, chociaż bardzo poranioną osobowość bohaterki. Dziewczyna wcale nie jest twardą singielką, ale delikatną, młodą kobietą. Ciepło miłości sprawia, że u jej ramion wyrastają barwne skrzydła motyla.


Komu polecam Cztery pory lata? Wszystkim, którym się wydaje, że problemy ich przytłaczają. Tym, którzy chcę zobaczyć, że prawdziwa przyjaźń pomiędzy kobietami jest możliwa. Tym, którzy mają ochotę przeżyć chwile radości, wahań, smutku i euforii wraz z fikcyjnymi bohaterkami. I ostatecznie tym, którzy chcieliby zwyczajnie przeczytać dobrą powieść. Życzę przyjemnej lektury.


 

helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2013),
Bardzo ciepła historia....
Kornelia to "singielka, ceniąca sobie niezależność", a tak naprawdę kobieta, która kiedyś zawiodła się w miłości i teraz uciekająca przed jakimkolwiek zaangażowaniem. Czy komuś uda się przełamać jej strach i opory?
Opowieść o tym, że czasami nie znamy siebie tak dokładnie jak ludzie, którzy są lub mogą być nam bliscy...
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
dona Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2014-03-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2012,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2011,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów