Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Czy świat się kończy? Nasze problemy ostateczne

Czesław Ryszka

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Salwator
Data wydania: 2012-03-09
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 9788375802764
Liczba stron: 278
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Ziemskie życie jest ograniczone i kończy się wraz z czasem. Nikt nie wie, kiedy nastanie dla niego kres doczesnej wędrówki. Związane z tym powtórne przyjście Chrystusa jest od dawna zapowiedziane i nieodwołalne, w związku z czym chrześcijanin wierzy, że zło zostanie ukarane a dobro nagrodzone, czyli wszyscy będą sprawiedliwie osądzeni. Książka Czy świat się kończy? Nasze problemy ostateczne jest próbą przekonania czytelnika o autentyczności nauki, która przez Kościół katolicki została podana do wierzenia.


Prawda o końcu świata do dnia dzisiejszego spotyka się z wieloma wątpliwościami. Mnożą się spekulacje na temat daty i okoliczności wydarzenia. Bezpośrednim powodem zintensyfikowania ludzkiego niepokoju dotyczącego niepewności jutra bez wątpienia stał się kalendarz Majów, szczególnie zaś kwestia 21 grudnia 2012 roku, z którym to dniem związany był „koniec pewnej epoki”, a nie – jak powszechnie uważano – świata. Ponieważ ów sporny dzień bezpiecznie minął, warto przyjrzeć się zagadnieniom, mogącym psychozę wydarzeń ostatecznych przemienić w mądre, rozważne i świadome oczekiwanie.


Publikacja zachęca do głębokich refleksji. W każdej z pięciu kolejnych części zostały omówione zjawiska, których istnienie budzi niepokój związany z tym, co w przyszłości czeka ludzi wszystkich czasów i narodów. Opierając się o Pismo Święte, zwłaszcza księgę Apokalipsy, autor kreśli religijną wizję scenariusza końca świata. W wydarzeniach współczesności dostrzega stopniowe realizowanie się ostatecznego celu: Oczekujemy, według obietnicy, nowego nieba i nowej ziemi (2P 3, 13). Chociaż nie wiadomo, jaka będzie nowa rzeczywistość, warto wraz z Czesławem Ryszką przeanalizować to, czego – prędzej czy później – staniemy się uczestnikami.


Pod rozwagę czytelnika poddano naglące problemy współczesności: aborcję, eutanazję, zagładę ekologiczną i nuklearną, manipulacje genetyczne, niszczenie rodziny oraz rewolucję homoseksualną. Nakreślono wizję końca świata według sekt, a także ostrzeżono przed prorokami zagłady. Przeanalizowano słynne przepowiednie (m.in. Księgi Sybilińskie czy zapowiedzi Nostradamusa), kładąc nacisk na symboliczny wydźwięk i wieloznaczność sformułowań. Przybliżono również przepowiednie o losach Polski (m.in. Eustachiusz, Reszka, Markiewicz, Kolbe, Pio, Faustyna, Klimuszko) oraz świata (objawienia maryjne). Wszystko to zmusza do refleksji, wzbudzając równocześnie nadzieję, że dobrze przeżyta codzienność zaowocuje wieczną radością i pokojem.


Publikacja wydawnictwa Salwator przeznaczona jest dla ludzi wierzących oraz poszukujących. Napisana w sposób interesujący, zachęca do skrupulatnej analizy podanych treści. Teksty zaczerpnięte z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu (wraz z siglami), urywki wierszy, fragmenty przepowiedni, wypowiedzi dotyczące nauczania Kościoła, a także opisy konkretnych przypadków sprawiają, że lektura staje się wiarygodną i przekonującą. Dzięki temu pewnym jest, że tytułowe pytanie Czy świat się kończy? nie jest próbą ustalenia konkretnej daty, ale przypomnieniem ważnej prośby Chrystusa: Bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie (Mt 24, 44).

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
Generalnie nie sięgam po takiego rodzaju książki, ale czemu by nie spróbować?
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-04-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Czy świat się kończy? Nasze problemy ostateczne Gdy Bóg przychodzi w ciemnościach
ks. Krzysztof Wons SDS
Okładka - Czy świat się kończy? Nasze problemy ostateczne Świadectwo egzorcysty. Audiobook
ks. Gabriele Amorth s. Angela Musolesi
Okładka - Czy świat się kończy? Nasze problemy ostateczne Wszystko o Bożym Narodzeniu
Aldo Falanga
Okładka - Czy świat się kończy? Nasze problemy ostateczne Oddychaj we mnie. Realność Ducha Świętego
Wunibald Müller
Okładka - Czy świat się kończy? Nasze problemy ostateczne Sztuka mądrego życia
Korneliusz Policki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów