Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Czy znasz Pippi Pończoszankę?

Astrid Lindgren

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-60963-02-9
Liczba stron: 26
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

„Czy znasz Pippi Pończoszankę?” – tak brzmi tytuł obrazkowej książeczki dla najmłodszych dzieci, wydanej przez wydawnictwo Zakamarki, a będącej mocno skróconą wersją znanej na całym świecie powieści. Na postawione w tytule pytanie nie można chyba odpowiedzieć przecząco – Pippi znają i kochają wszyscy, choć bohaterka w różnych krajach pojawia się pod różnymi „nazwiskami” – z dawnego przekładu i polskiej „Fizi Pończoszanki” zostało tylko spolszczone nazwisko ulubienicy dzieci. Pippi to Pippi i nie ma sensu przekładać jej charakterystycznego dźwięcznego imienia.

 

Pippi ma dwoje przyjaciół – Tommy’ego i Annikę. Ma też własnego konia (który przebywa przeważnie na werandzie, bo nie przepada za salonem). Mieszka z nią jeszcze małpka, pan Nilsson. Pippi nie ma mamy ani taty i jest z tego całkiem zadowolona, bo może robić to, na co ma tylko ochotę – na przykład spać z nogami na poduszce, bawić się do woli i wałkować na podłodze ciasto na pierniczki. Kiedy je – leży na stole, a talerz stawia na krześle. Jednym słowem, wszystko robi na opak. Pippi jest bardzo silna – potrafi unieść konia i pokonać cyrkowego siłacza. Sama poradzi sobie też ze złodziejami, którzy dowiedzieli się o jej torbie pełnej złotych monet. Pippi ma wszystko, czego zapragnie. Może kupować swoim przyjaciołom drobne upominki. Zabawa z Pippi zawsze jest ciekawa, z dziewczynką nie da się nudzić.

 

„Czy znasz Pippi Pończoszankę?” to książka, w której poznajemy bohaterkę (wprowadzającą się właśnie do Willi Śmiesznotki). Przeznaczona jest ta opowiastka dla kilkulatków (dzieci do pięciu lat), maluchów, które przygody Pippi będą poznawać z rodzicami. Kolorowe obrazki Ingrid Nyman pomagają dzieciom w zrozumieniu fabuły i w śledzeniu przygód małych bohaterów. Kolory w tej książce są mocno przesadzone, wykorzystuje tu zresztą ilustratorka tylko kilka barw – ma to niebagatelne znaczenie jeśli weźmie się pod uwagę stopień skomplikowania rysunków: pełne drobiazgów, detali, malutkich elementów byłyby może nieczytelne, gdyby odpowiadało im wiele nasyconych mocnych kolorów.

 

W serii wydawnictwa Zakamarki książeczki obrazkowe łączą prosty tekst (niepozbawiony jednak opisów) i rysunki stanowiące doskonałe tło dla prezentowanych wydarzeń. Dzięki temu dziecko może jednocześnie słuchać opowieści czytanej mu przez rodziców i oglądać ją na przyciągających uwagę ułożonych w odpowiedniej kolejności bajkowych ilustracjach. Książeczka może wprowadzić dzieci w świat lektury, oswoić z twórczością najlepszych autorów – zatem – podtrzymywać najbardziej cenne wzorce lekturowe. Pozwala malutkim odbiorcom zapoznawać się z przygodami bohaterki znanej ich starszemu rodzeństwu i rodzicom, a w przyszłości – po samodzielne sięganie po książki Astrid Lindgren.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Sumire Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
martyna97060 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
pinkcafe Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Czy znasz Pippi Pończoszankę? Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell
Okładka - Czy znasz Pippi Pończoszankę? Tajemnica więzienia
Martin Widmark, Helena Willis
Okładka - Czy znasz Pippi Pończoszankę? Pomelo podróżuje
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka - Czy znasz Pippi Pończoszankę? Doris ma dość
Pija Lindenbaum
Okładka - Czy znasz Pippi Pończoszankę? Urodziny Alberta
Gunilla Bergström
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów