Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Czy znasz polszczyznę? Zagadki językowe

Andrzej Markowski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Trio
Data wydania: 2004-03-01
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 83-7436-002-X
Liczba stron: 294
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Mikrut

Rozwój języka to proces niezwykle dynamiczny. Zdobycze techniki i rozwój nauki sprawiają, że wiele informacji zawartych w słownictwie dezaktualizuje się, na ich miejsce napływają z kolei nowe wyrazy i konstrukcje składniowe, z którymi nie wiadomo dokładnie, co zrobić. Tempo zmian jest tak duże, że problemy językowe sprzed trzydziestu lat są już przeważnie nieaktualne, a w lingwistyce pojawia się mnóstwo sprawiających kłopot zapożyczeń czy skrótów.


Właśnie ze względu na dynamikę rozwoju języka, Andrzej Markowski zdecydował się uwspółcześnić swoją książkę z 1976 roku – „500 zagadek o języku”. Dzięki temu powstał zbiorek „Czy znasz polszczyznę? Zagadki językowe”. Andrzej Markowski słynie z tego, że językoznawcze zawiłości potrafi tłumaczyć w sposób przystępny, jasny i ciekawy. Lekkość stylu, dowcip autora i zacięcie lingwistyczne – te trzy czynniki składają się na prześwietną publikację „Czy znasz polszczyznę”.


Pytanie, postawione w tytule, jest nieco podchwytliwe (trzeba wiedzy nie lada, by udzielić poprawnych odpowiedzi na wszystkie zamieszczone w książce zagadki). Zapowiada też niezłą zabawę. Książka zawiera 50 „rozdziałów”. Każdy z rozdziałów z kolei grupuje po 10 najczęstszych pytań, wątpliwości, lub właśnie zagadek z różnych dziedzin polonistyki. Po tajemniczej części pytajnej następuje zestaw poprawnych odpowiedzi z komentarzami. Wyjaśnienia są przejrzyste, tok wywodu nie został przeintelektualizowany – językoznawcze podpowiedzi czyta się wręcz z przyjemnością i zainteresowaniem. Odkrywanie meandrów lingwistyki staje się dzięki Markowskiemu świetną przygodą.


Czytelnik znajdzie tu rozważania o wymowie, zestawienie najczęściej mylonych wyrazów, zbiór błędów, popełnianych notorycznie przez nieświadomych użytkowników języka, zagadnienia gwar i regionalizmów, odmianę nazwisk i nazw miast… to zaledwie garstka poruszanych przez Markowskiego tematów. Kultura języka, teoria literatury, gramatyka – Markowski cierpliwie wyjaśnia najważniejsze elementy polszczyzny. Układ książki umożliwia samodzielne sprawdzanie własnych kompetencji językowych. Nadanie całości formy zabawy sprawia, że wiadomości o języku przyswaja się niemal niezauważalnie.

Czy znasz polszczyznę? Z pewnością po lekturze publikacji Markowskiego – będziesz ją znać o wiele lepiej. Z całą pewnością warto tę książkę mieć i czytać jak najczęściej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów