Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Deja Dead

Kathy Reichs

Ocena ( 6 osób )
4.5
Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2007
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-60504-53-6
Liczba stron: 656
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Podążając śladami śmierci

 

Kiedy pracuje się w biurze koronera składając ludzkie szczątki w jakąś sensowną całość, przypominającą bliską przeszłość, fragmenty roztrzaskanych czaszek w coś w miarę możliwości przypominające ludzką głowę, nie wszystko - nawet to, co innym wydaje się czymś zupełnie normalnym - jest odpoczynkiem. Patrząc co dzień na szczątki kryjące w sobie niespodziewaną, nagłą śmierć pragnie się od tego dłuższej chwili wytchnienia, obrazów, które są kwintesencją życia - czegoś przeciwnego oglądanej śmierci. Odpoczynkiem nie jest zatem cisza i spokój, śmiertelny spokój, a coś wprost przeciwnego - ruch. Obserwowanie bystrego prądu potoku czy rzeki, ludzi podobnie jak rwące wody spieszących ulicą w sobie tylko wiadomych celach. Może ta cicha, wymagająca skupienia praca, często związana z boleśnie odczuwaną monotonią czasu, który ucieka w rytm banalnego tik-tak, aż prosi się o odpoczynek w całkowicie odmiennej atmosferze. W otoczeniu dynamicznego, pulsującego szalonym rytmem ruchu. Ruch bowiem zdaje się tu oznaczać życie; cisza, bezruch i zwodniczy spokój to nieodwołalna śmierć.Temperance Brennan od roku pracuje w Kanadzie jako antropolog sądowy. Mieszka w Montrealu, mieście, którego nie miała jeszcze tak naprawdę okazji poznać. Praca, praca i jeszcze raz praca, to coś, co pochłania większość dostępnego jej czasu. Praca, która jest zarazem wielką fascynacją, ale i jakąś ucieczką przed życiem, a przynajmniej przed jego najbardziej dotkliwymi problemami. Każde miejsce, a zwłaszcza takie, w którym zatrzymujemy się na dłużej warte jest jednak tego, żeby przyjrzeć mu się z bliska. Poznawanie zaś wymaga tego, czego tak bardzo wszystkim brakuje - czasu.

 

"To był dobry pomysł, zwłaszcza, że czułam, iż muszę się uwolnić od tych wszystkich szkieletów, rozkawałkowanych ciał i topielców ledwo co wyciągniętych z rzeki."

 

Plany, nawet te niepozorne i drobne, często mają jednak to do siebie, że są trudne do zrealizowania. Temperance od początku, może to kwestia niezwykłej wprost kobiecej intuicji, wie, że tym razem nie wybierze się szybko na dłuższy spacer połączony z zakupami. Jej szef, Pierre la Manche, osobiście zjawia się u niej z pilnym zadaniem. Zamiast początku uroczego wolnego weekendu zapowiada się kolejne żmudne oglądanie kości właśnie odnalezionych w wykopach. Przeczucie, coś, czego w tym zawodzie nie można lekceważyć, mówi jej, że na tym się raczej nie skończy. Mimo, że pozornie wygląda to na rutynową sprawę: zwykły pochówek przypadkiem odsłonięty podczas prac ziemnych. Temperance ma rację, to początek sprawy, która przyniesie jej cierpienie i ból, poczucie zagrożenia i stratę, której nie będzie można niczym zastąpić. Wymusi osobiste zaangażowanie i stworzy nieprzyjemny konflikt personalny, spowoduje zagubienie i strach - to wszystko jest przed panią doktor, choć ona już to bardziej czuje niż wie.

 

"Zdjęcia trupów nie były groźne. Krew i flaki były gdzieś indziej, daleko. Analiza sceny zbrodni pozostawała grą myślową, nie nastręczającą żadnych problemów. Można było do woli analizować, składać i przesuwać elementy układanki. Jednak kiedy stanął przed stołem operacyjnym, musiał użyć całej swojej silnej woli, aby nadal pozostać niewzruszonym i opanowanym twardym gliną."

 

Jedno w tej powieści jest pewne - ogromna siła emocji. Jak potężna fala zalewająca nas od pierwszych przeczytanych słów. Napięcie, które nadpływa falami, jak tsunami, coraz groźniejszymi i bardziej intensywnymi. Precyzyjne opisy sekcji zwłok. Analizy zbezczeszczonego, potraktowanego jak marna rzecz ciała. Realistyczne obrazy zbrodni popełnianej nie w amoku i malignie, a z pełną świadomością i wyrachowaniem. Wrażenie potęguje osobisty ton powieści. Brak dystansu do świata, który oglądamy. Widzimy go bowiem oczami Temperance. Towarzyszymy jej w różnych chwilach życia, jak momentami tylko nieczynna zamontowana w jej czole wszechobecna kamera. Kamera skierowana zarówno na świat zewnętrzny dostrzegany wzrokiem, jak i na wewnętrzny, nieustannie kotłujących się uczuć i myśli. Nie wiemy co myślą i czują inni, jesteśmy zdani tylko na obserwacje Tempe. To zarazem dużo i mało, ale to właśnie sprawia, że bohaterka jest nam szczególnie bliska. Nie jest ona jakimś ucieleśnieniem marzeń, ideałem, który stoi przed nami i domaga się naśladownictwa czy podziwu. Ma swoje problemy, takie jak chwilowo opanowany, a przecież ciągle żywy alkoholizm. Jak syndrom dziecka alkoholika, spragnionego akceptacji, nieustannego zainteresowania innych, pochwał i potwierdzania własnej wartości. Jak nieudane małżeństwo, separacja i tęsknota za córką żyjącą wiele kilometrów od niej. Jak pragnienie bycia kochaną i przytulaną, bycia blisko z drugą osobą, czucia się bezpiecznym.Tempe teoretycznie wie, jak postępować z innymi. Ale czym innym jest mądra teoria, czym innym życie, praktyka. Brennan nie potrafi unikać konfliktów personalnych. Nie potrafi nie przesadzać z mieszaniem się w nie do końca swoje sprawy. Chce dobrze, ale wychodzi tak sobie czyli nie najlepiej. Tempe potrafi być na swój sposób irytująca. Wtrąca się, wie lepiej, ma zawsze rację, próbuje nieustannie pomagać. Sama tego rodzaju postępowania nie toleruje, jej miejsce pracy jest święte.

 

"Prosektorium to jedno z tych miejsc, gdzie umarli mają pierwszeństwo przed żywymi."

 

To sylwetka głównej bohaterki, ujęcie tematu, osobisty ton opowieści i ciekawe postaci są atutami powieści Reichs. Porusza ona czułe struny u czytelników, wywołuje jak najbardziej żywe emocje. Trudne bowiem wobec wielu pokazanych tu obrazów pozostać obojętnym. Emocje płyną jak rzeka, falami. Narastają wraz z umiejętnie stopniowanym napięciem.


Nie jest to proza perfekcyjnie logiczna. Niektóre sytuacje są dosyć naciągane, zachowania ludzi irytujące lub dziwne. Policjanci momentami wydają się nazbyt sztampowi czy filmowi. Ciągle szpetnie (trochę jak jaśnie pani z bajki o rozbójniku Rumcajsie) przeklinają po francusku. Są niedokładni, zacietrzewieni, mało spostrzegawczy, wolni jak ugotowane ślimaki na talerzu taszczące na dodatek na plecach równie rozgotowany domek z wyposażeniem. Ale jest w tej prozie swoista moc. Jest magiczna siła przyciągania. Rzeczywiście, przypomina ona w jakiś sposób najlepsze osiągnięcia Patricii Cornwell (wczesny okres twórczości). Sugestywne obrazy, precyzyjne opisy sekcji i badań, dobrze oddane zmienne emocjonalne stany kobiety po przejściach. Szerokie tło wydarzeń. Akcja zagmatwana i wciągająca. Napięcie stale rosnące, jak dochody w solidnych funduszach stabilnego wzrostu.

 

"Kości są łatwiejsze do rozszyfrowania niż własne dzieci."

 

Warto przeczytać, choćby dla samej wiedzy jak Kathy Reichs pisze, jakie tematy porusza. Dla miłośników powieści kryminalnej jest to lektura obowiązkowa. Jest to bowiem jedna z tych książek, które wnoszą coś nowego do gatunku literackiego, który reprezentują, nie pozostawiając czytelnika obojętnym. Zachwycają lub drażnią, ale robią silne wrażenie i pozostają w pamięci na dłużej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
pajeja88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-03, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,

„Déjà Dead” Kathy Reichs jest pierwszą częścią przygód antropologa sądowego dr Temperance Brennan, znanej niektórym nie tylko z książki. To właśnie z tej powieści scenarzyści serialu „Kości” czerpali inspirację, jednak o tym później. Kathy Reichs dokładnie wie o czym pisze, z zawodu jest… wysoko cenionym antropologiem. Pracuje nawet w tym samym budynku co bohaterka „Déjà Dead”, co tylko dodaje wszystkiemu smaczku.


Dr Temperance Brennan, przez przyjaciół zwana Tempe, pewnego dnia trafia na ślad wyjątkowo brutalnego seryjnego mordercy. Mimo jej przekonaniu o powiązaniach między sprawami, nie udaje jej się przekonać do tej tezy detektywa prowadzącego sprawę. Claudel nie tylko nie chce słuchać o seryjnym mordercy ale i coraz bardziej nie podoba mu się wtrącanie ciekawskiej pani doktor w nie swoje sprawy. Dlatego Tempe zaczyna działać na własną rękę, nie wie jednak na co się porywa. W momencie gdy na swoim ogródku znajduje podrzuconą głowę jednej z ofiar uświadamia sobie, że żarty się skończyły. Staje się kolejnym celem.


Jeżeli ktoś jest fanem serialu „Kości” może się mocno rozczarować. Główna bohaterka poza zawodem i nazwiskiem nie ma nic wspólnego ze swoim serialowym odpowiednikiem. W dodatku poza nią nie pojawia się żadna inna znana z telewizji postać. Dla mnie to co dla niektórych jest minusem okazało się dużym plusem bo mimo, że oglądnęłam tylko parę odcinków serialu nie należę do jego fanów. Za dużo tam akcji rodem z CSI, wszyscy chodzą w szpilkach, wielkie i piękne laboratorium jest tak mało realne jak to że nasi piłkarze zdobędą tytuł mistrza świata. A jak to wygląda w książce? Dokładnie odwrotnie! Dzięki zawodowi wykonywanemu przez autorkę opisy, procedury, pomieszczenia i informacje są tak realne jak tylko można sobie wymarzyć. Niektóre momenty są nawet tak dokładnie opisane, że nie polecam ich czytać wrażliwszym osobą. Ten powiew autentyczności jest jednym z największych, jeżeli nie największym plusem książki. Nie można jednak zapomnieć o fabule i zagadce kryminalnej w okół której wszystko się kręci. Co chwilę Tempe podrzuca nam jakieś pomysły, zostawia okruszki dzięki którym możemy dojść do swoich wniosków i spróbować wytypować mordercę. Zrobione jest to jednak na tyle umiejętnie, że nie wpadamy na genialny pomysł już po 100 stronach i czytamy tylko by się przekonać czy mamy rację. Tutaj powoli i stopniowo odkrywamy przerażającą prawdę, smakując każdy moment. Naprawdę bardzo zręcznie to wszystko zostało przemyślane. Gdyby tego wszystkiego komuś było mało to Kathy Reichs bazowała nie tylko na swoim doświadczeniu ale szukała rad u specjalistów z wielu dziedzin, a taka ceniona profesor jak ona nie miała raczej z tym trudności. Dzięki temu możemy zobaczyć na jakiej podstawie i w jaki sposób buduje się profil psychologiczny, jak porównuje się uzębienie szkieletu ze zdjęciem rentgenowskim czy dowiedzieć się jakie ślady na kościach zostawia konkretna piła. Czasami opisy i szczegółowość przyprawiają o zawrót głowy, przyznaje się szczerze że parę razy musiałam czytać pewne fragmenty ponownie by dokładnie zrozumieć o co chodzi. Mi to nie sprawiło wielkiej różnicy, jednak dla niektórych może to być dość spory minus.


Zastanawia, z tego co zdążyłam przeczytać w internecie nie tylko mnie, jak wiele przemyśleń doktor Brennan należy do autorki. Jak czuje się osoba która dzień w dzień obcuje ze śmiercią? Każdego dnia na swoim stole widzi zgwałcone kobiety, martwe noworodki czy ofiary wypadków. Nie jest to łatwe, jak można zachować równowagę tak by nie załamywać się każdą sprawą a jednocześnie dalej pamiętać że to był człowiek. Dzięki temu, że narracja prowadzona jest z punktu widzenia głównej bohaterki, możemy nie tylko przeczytać o głównej sprawie ale też zajrzeć do głowy pani antropolog. Podczas niektórych takich fragmentów uświadomiłam sobie, że jest to zawód trudniejszy niż kiedykolwiek podejrzewałam.


Wiem, że na tym nie skończy się moja znajomość z doktor Tempe. Nie mogę się już doczekać, żeby dowiedzieć się co jeszcze może się wydarzyć.

SteveS plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
Po książkę Kathy Reichs sięgnęłam właściwie głównie przez serial "Kości", którego jestem ogromną fanką. Na początku byłam więc rozczarowana, jak to zwykle bywa, kiedy najpierw coś oglądamy, a potem czytamy lekturę. Z każdą stroną jednak akcja się rozwijała, pojawiały się nowe, ciekawe wątki, a przy samym końcu książka trzymała w napięciu. Ta końcówka właśnie sprawiła, że moja ostateczna ocena to 5.
pajeja88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Mimo, że serialu Bones oglądnęłam tylko parę odcinków, gdy dowiedziałam się że twórcy serialu wzorowali się właśnie na tej serii skusiłam się i wypożyczyłam książkę jak najszybciej. Zdecydowanie warto! Mimo, że bohaterka książki charakterem odbiega od tej serialowej książka zapewnia o wiele więcej wrażeń i przyjemności. To, że autorka jest antropolożką z wykształcenia dodaje tylko dodatkowego smaczku i urealnia wszystkie procesy. Zdecydowanie polecam, jeden punkt odjęłam tylko dlatego że niektóre wyjaśnienia i zabiegi są bardzo skomplikowane dla laika.
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
salemeczka Linia koment
Przeczytane:2009-02-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,przeczytane,
annak Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
en-ca_minne Linia koment
Przeczytane:2013-10-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Deja Dead Odwet Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Deja Dead Błędy
Jakub Małecki
Okładka - Deja Dead Ritus
Markus Heitz
Okładka - Deja Dead Powrót Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Deja Dead Rzeczpospolita III i pół
Sylwia Milan
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów