Recenzja czytelnika granice.pl

ISBN: 978-83-7985-963-4
Tytuł oryginału: The whistler
Tłumaczenie: Anna Dobrzańska, Andrzej Szulc
Dodał/a recenzję: Ewelina

Skorumpowana sędzina i demaskator, który pragnie ujawnić jej czyny za wszelką cenę. Korupcja, morderstwa, niedozwolone zagrania. Nierówna walka dobra ze złem.

Już pierwszy rozdział książki zwiastuje, że przed czytelnikami niezapomniana literacka przygoda. Grisham zapowiada niezwykłą tajemnicę, wyboistą drogę prowadzącą do rozwiązania zagadki i wprowadza w powieściowy świat ludzi, którzy nie przebierają w środkach, by osiągnąć cel. Akcja nabiera tempa od pierwszych stron powieści - i ani na chwilę nie zwalnia. Nietrudno się w tej powieści zaczytać. Grisham znowu dotknął tematykę prawa, jednak tym razem podszedł do tematu w nieco inny sposób niż we wcześniejszych powieściach.

Skorumpowana sędzina i człowiek, który pragnie skompromitować ją za wszelką cenę, który chce pokazać światu jej przewinienia, nieuczciwość, nieczyste zagrania. Spore zaciekawienie budzi spisek, w którym czynny udział brała sędzina. Ukazana na przestrzeni lat intryga przyciąga uwagę dopracowanym planem i brutalnością czynów przestępczych. Najbardziej jednak zaskakujące jest to, że sprawcy wciąż pozostają na wolności. Z drugiej strony - szalenie intrygująco wypada postać demaskatora. Kto mógłby nim być? Z jakiego powodu podjął się swej misji? Co takiego zrobiła sędzina, że ktoś pragnie ją pogrążyć, narażając własne życie?

Grisham serwuje czytelnikom kolejne zwroty akcji, z każdą stroną mnożąc tajemnice i nieczyste zagrania. Szybkie tempo, krótkie rozdziały, przebiegłość przestępców i upór ludzi, którzy ich ścigający sprawiają, że kolejne strony połyka się bardzo szybko.

Świetnie w powieści wypada silna i odważna bohaterka, która świetnie odnajduje się w zupełnie nowej sytuacji. Nie ustępują jej pozostałe postaci, ale to właśnie przedstawicielka Komisji Dyscyplinarnej Sędziów okazuje się najbardziej interesującą bohaterką książki. To osoba, która dla swej pracy gotowa jest poświęcić wszystko.

Demaskator to świetna powieść sensacyjna, której fabuła wielokrotnie zaskakuje i przypomina wartkie kino akcji. Wątki związane z prawem i sądownictwem urozmaicają lekturę, ale - choć odgrywają w powieści sporą rolę - nie nużą. Demaskator to kolejny przykład tego, że nazwisko Grishama jako autora powieści stanowi najlepszą rekomendację.

Pistacjovaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-04-14, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Pozbawiony uprawnień adwokat, który odsiedział wyrok w więzieniu Greg Myers w imieniu tajemniczej osoby, składa skargę przeciwko sędzi Claudii McDover. Dokument trafia do Komisji Dyscyplinarnej Sędziów, a sprawą zajmują się m.in. Lacy Stoltz i Hugo Hatch. Jak się okazuję sędzia nadużywała swojego stanowiska, a także mogła byc związana z aferą korupcyjną na ogromną skalę. Czy rzeczywiście miała coś z tym wspólnego? Czy misja, której podjęli się Lacy i Hugo będzie dla nich bezpieczna?
To pierwsza książka tego autora, którą udało mi się przeczytać i mam mieszane uczucia, co do jego zdolności i sławy. Mam wrażenie, że John Grisham nie wykorzystał potencjału tej historii. Do jakiejś 130 strony książka była strasznie nudna. Niektóre wątki ciągnęły się w nieskończoność, prawnicy nie trafiali na żadne ślady, które mogłyby pomóc w kontynuacji śledztwa. Akcja była przeraźliwie powolna, przez co nie mogłam się skupić na książce i czasami nie wiedziałam co czytam. Miałam też wrażenie, że główni bohaterowie są pozbawieni charakteru. Nie mieli tego "czegoś", co np. mają postacie z książek H. Cobena czy J. Nesbo. Irytowały mnie również zwroty, które padały. Nie wiem czy rzeczywiście tak było w oryginale, czy to wina tłumacza, ale wyrazy typu "ziomek, ziomkowie" były okrutnie wkurzające. Później akcja nagle nabrała tempa i Grisham zrobił na mnie dobre wrażenie, ale po co mu był aż tak długi "wstęp"? I o ile początek był bardzo słaby, tak później wszystkie sprawy zostały rozwiązane według mnie zbyt banalnie i zbyt szybko.
BookDetective plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-04-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Wszyscy kojarzymy Temidę. Bogini symbolizującą prawo i boży porządek. Waga w jednej dłoni, waży dobre i złe uczynki. Miecz w drugiej, symbolizuje gotowość do zakończenia sporu oraz przydeptany wąż, symbolizujący wszelkie zło. Jednak najbardziej znamienne są zakryte oczy, symbolizujące bezstronność. W mojej głowie po przeczytaniu ,,Demaskatora" rozbrzmiewa jedna myśl, że w miarę upływu czasu, trafniejszym określeniem symbolu opaski, jest chęć, aby Temida nie widziała, co ludzie czynią ze sprawiedliwością.

Korupcja, interesy, zmowa milczenia i zyski, które warte są ofiar...

Pewnego dnia na upalnej Florydzie, na statku, Lacy Stoltz i Hugo Hatch z Komisji Dyscyplinarnej Sędziów, spotykają się z tajemniczym informatorem. Mężczyzna uważa, że ma do przekazania ważne informacje na temat jednego z sędziów. Jeszcze wtedy śledczy nie spodziewają się w jak zawiłą, trudną i niebezpieczną sprawę wejdą na własne życzenie. Z czasem wychodzi na jaw, że ich informatorem jest były adwokat, aktualnie funkcjonujący pod nazwiskiem Greg Mayers, który w swojej karierze raczej nie wsławił się etycznym postępowaniem i nieskazitelnością prawniczą. Mayers wysuwa poważne zarzuty o korupcje i udział w światku przestępczym wobec sędziny Claudi McDover. Uważa, że jej działania nie są jednostkowym przypadkiem, a długotrwałym procederem w którym główną rolę odgrywa przestępczość zorganizowana. Zawiłość sprawy sięga jeszcze wyżej, ponieważ z czasem okazuje się, że Myers jest jedynie pośrednikiem pomiędzy śledczymi, a anonimową osobą, która owe informacje posiada. Zaangażowanie bohaterów uruchomi machinę tragicznych w skutkach wydarzeń, jednak nie będzie już można cofnąć czasu.

Mistrz thrillera prawniczego - z takim przydomkiem łączę Grishama. Wydaje mi się że każdy zna autora jeśli nie z książek to zapewne z ich ekranizacji. ,,Klient" czy ,,Raport pelikana" to tytuły które przeszły już do klasyki thrillera politycznego.

Przy każdej książce Grishama, mam wrażenie, że czytam coś, co jest skrzętnie dopracowane, udokumentowane i ubrane w bardzo dobrą powieść. Tym razem również towarzyszyło mi to odczucie. Przyznam, książki nie przeczytałam szybko. Dotarła do mnie 28.03 i zakończyłam jej czytanie zaledwie kilka dni temu. Nie jest to jednak wyznacznikiem tego, że powieść była zła, ale tego jak dokładnie i szczegółowo została opisana. Nie są to historie z powietrza, a lustrzane odbicie kondycji etycznej naszego społeczeństwa. Podobna sprawa ma się do bohaterów ,,Demaskatora". Nazywam ich ,,żywymi bohaterami". Każdy z nich mógłby zostać przeniesiony tu i teraz i nie byłby ani sztuczny, ani przerysowany. Pomimo złożoności fabuły, każda postać jest spójna z rzeczywistością, która ją otacza. Lubię to w książkach, potwierdza to jedynie duże doświadczenie autora i bardzo dobry warsztat.

Jednak, jeśli spodziewacie się, że każda karta powieści będzie ociekać brutalnością i czerwienią krwi ofiar, to niestety, ale tego nie otrzymacie. Jeśli oczekujecie wejść w świetnie stworzoną fabułę, budzącą dreszczyk i ciekawość, to jest to książka dla Was. Myślę, że nie przesadzę jeśli nazwę ,,Demaskatora" swego rodzaju grą z mnóstwem elementów, z których trzeba stworzyć całość. Elementów, które autor opisał w szczegółowy sposób.

Pytanie czy winni zostaną skazani?

Skoro książka bardzo odwołuje się do rzeczywistych problemów, to nigdy nie można mieć pewności co się wydarzy.

Polecam

bookdetective.pl
Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-03-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
"Ich mała mroczna intryga okazała się o wiele bardziej niebezpieczna niż przypuszczał".

Bardzo lubię sięgać po książki Johna Grishama, mistrza thrillera prawniczego, które są nie tylko przemyślane w każdym detalu i zaprezentowane w rewelacyjnym stylu, ale wywołują w czytelniku wrażenie wkroczenia do jak najbardziej realnej, barwnej, choć często ciemnej, mrocznej i naznaczonej przestępczością rzeczywistości. Także "Demaskator" wciąga intrygującym i trzymającym w napięciu scenariuszem zdarzeń, mocno uprawdopodobnionym, wzorowanym na informacjach z pierwszych stron gazet, kluczowych przekazach telewizyjnych serwisów. Demaskowane po latach ukrywania, maskowania i tuszowania niewygodne informacje wyłaniają się na powierzchnię, na dłuższy czas przykuwają uwagę i podgrzewają zainteresowanie opinii publicznej.

Mnóstwo nawiązań do otaczającego nas świata sprytnie wplecionych w wątki porywającej fabuły, niepozwalającej, aby czytelnik choć przez moment się nudził. Dopracowane profile kluczowych i drugoplanowych postaci przekonujących postawą i zachowaniami. Z zaangażowaniem śledzi się ich losy, które wykazując wrażliwość na przypadkowe zbiegi okoliczności, potrafią przybrać nieoczekiwane kursy i zwroty. Mafia, gangi, deweloperzy, prawnicy, senatorowie, szefowie policji, agenci FBI, media, a także właściciele kasyn prowadzonych przez członków indiańskiego plemienia Tappacola. Wielomilionowe łapówki, podejrzane finansowe machinacje, stronnicze wyroki, przekupywanie świadków, wymuszenia, zastraszenia i morderstwa. I przeciwstawiająca się im prawość, sprawiedliwość, uczciwość, przyzwoitość i lojalność. Mocna dawka sensacyjnych emocji zapewniających kilka godzin satysfakcjonującego zaczytania.

Wszechobecna korupcja dotyka wszystkich grup społecznych, nie tylko biznesu, polityki, służby zdrowia, ale również przedstawicieli organów wymiaru sprawiedliwości. Florydzka Komisja Dyscyplinarna Sędziów rozpatruje zasadność skargi złożonej przez dawnego adwokata kryjącego się pod pseudonimem Greg Myers. Skala zarzutów wysuwanych przeciwko korupcyjnemu uwikłaniu sędzi Claudii McDover i naruszania etyki zawodu jest ogromna. Udowodnienie tak poważnych oskarżeń znacznie przekracza możliwości dochodzeniowe i kompetencje Komisji. Jednak śledcza Lacy Stoltz wraz z partnerem Hugo Hatchem decydują się na dociekanie prawdy. Jak bardzo niebezpieczne okaże się dla nich to wyzwanie? Z czym i kim przyjdzie się im zmierzyć? Czy zdołają, choć w minimalnym stopniu, odkryć i powiązać elementy istniejącego już od wielu lat układu korupcyjnego, tym bardziej, że niewiadome i tajemnice zbierają się w imponującej ilości, zmowa milczenia jest nie do przebicia, a ślepych tropów też nie brakuje?

bookendorfina.pl
Ainka Linia koment