Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Demony

Łukasz Śmigiel

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2008-10-10
Kategoria: Horror
ISBN: 978-83-60504-64-2
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Sabina Kwak

Debiutancką antologię Łukasza Śmigla pt. „Demony” promuje między innymi jego kolega po piórze – pięć la starszy Łukasz Orbitowski. W ramach kółka wzajemnej adoracji, autor „Horror show” deklaruje, że Śmigiel „odrobił lekcje u zachodnich mistrzów grozy” czy też „rozumie konwencję, w której się porusza, umie dodać do niej coś swojego”. Przyznam szczerze, że po przeczytaniu kilku pierwszych opowiadań, odniosłam wrażenie przeciwne.

 

„Bestseller” jest historią schematyczną, płaską, podobną tysiącu innych „opowieści z dreszczykiem”. „Dekathexis” zapowiada się wprawdzie ciekawie, ale ostatecznie zalatuje nudą. Jeśli więc „odrobienie lekcji” u „mistrzów” (King? Straub?) ma polegać na wykorzystywaniu motywów po tysiąckroć przez nich ogranych, to owszem, Orbitowski ma rację – Śmigiel jest uczniem pilnym. Pilnym do tego stopnia, że nie wykorzystuje praktycznie w ogóle „rodzimego podwórka” – akcję opowiadań obsadza z regułą w kraju gwieździstego sztandaru, a na bohaterów obiera obcobrzmiących Michalów, Charlesów i Williamów. Niekwestionowanym mankamentem (głównie pierwszych czterech) opowiadań jest także zbyt nachalna tendencja do „otwierania” kompozycji – przez to, miast klasycznych horrorów, mamy niejednokrotnie do czynienia z płaską opowieścią bez pointy.

 

Złą passę początkowych narracji przełamuje dopiero „Opowieść chłopca” – opowiadanie trawestujące motyw holocaustu. Widać wyraźnie, że Śmigiel dobrze się czuje w konwencji „thrillera wojennego” – kilkakrotnie sięga bowiem do historii, wydobywając z niej ciekawe elementy i zestawiając je z istotami ze świata grozy – wampirami czy zombie. Dzięki tym zabiegom spotykamy więc w zbiorze żydowskie rodzeństwo, które uciekając przed niemieckimi żołnierzami, trafia pod „opiekuńcze skrzydła” wampira Majde, czy żołnierzy pierwszej wojny światowej, którzy walczą o tytuły bohaterów („Bohater 1916”). Inną konwencją, która zdecydowanie służy Śmiglowi, jest oscylowanie pomiędzy horrorem a komedią. Popisowym opowiadaniem w antologii jest w tym przypadku „Klątwa z o. o.” – przewrotna opowieść o sile ludzkiego rozumu.

 

Podsumowując, można stwierdzić, że poziom prezentowanych w zbiorze opowiadań jest nierówny; znakomita większość opublikowanych tekstów nie przykuwa bowiem czytelniczej uwagi, te ciekawe można natomiast wyliczyć na palcach jednej ręki. O konkluzji, płynącej ze wszystkich zaprezentowanych przez Śmigla utworów, jak i o tytule samego zbioru, można powiedzieć jedno: nihil novi. Na rynku wydawniczym demony już były, a myśl, jakoby w człowieku tkwiło większe zło od tego, z którym można się zetknąć nawet w najstraszniejszych horrorach, jest obecna w co najmniej połowie opowiadań grozy.

 

Sabina Kwak

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
akuS Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane przed 2015. 😏,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Demony Odwet Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Demony Błędy
Jakub Małecki
Okładka - Demony Ritus
Markus Heitz
Okładka - Demony Powrót Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Demony Rzeczpospolita III i pół
Sylwia Milan
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów