Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Detektyw Blomkvist i Rasmus, rycerz Białej Róży

Astrid Lindgren

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2006
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 83-10-11134-7
Liczba stron: 158
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Tajemna broń Białej Róży


To już trzecie spotkanie z dzielnym detektywem Blomkvistem i jego paczką fajnych przyjaciół. Widać ewolucję pisarską autorki i jej niezwykłą umiejętność nieustannego wykraczania poza schematy. Każda powieść z cyklu jest trochę inna, każda w jakiś sposób zaskakuje. Wszystkie zaś czyta się wybornie.

Detektyw Blomkvist i Rasmus, rycerz Białej Róży został wydany w 1953 roku, w dwa lata po wcześniejszym tomie Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie. Ta książka jest najbardziej dynamiczna z całego cyklu i w sumie chyba najpoważniejsza w wymowie.

Od razu zostajemy wciągnięci w bieg dramatycznych wydarzeń. Rozpoczyna się kolejne lato, które jak zwykle zapowiada się dla grupki przyjaciół z małej miejscowości na pełne niesamowitych przygód. Trwa odwieczna wojna Dwóch Róż. Wymyślne potyczki i podchody, poszukiwanie i wykradanie sobie małego, dziwnego kamienia rozpalającego emocje i wyobraźnię dzieci. Przypadkowe spotkanie z pięcioletnim Rasmusem nie wygląda na początek znaczących, dramatycznych wydarzeń. Jego tatą jest sławny profesor opisywany w gazetach w związku z wielkim odkryciem naukowym. Wynajął on willę Eklunda na okres wakacji, żeby odpocząć tu od trudów pracy i rozmaitych problemów osobistych. Cóż, kiedy złoczyńcy nie śpią, a zło tylko czeka na stosowny moment, by wkroczyć do akcji. Białe Róże, uczestniczące w nocnej potyczce z Czerwonymi, stają się przypadkowymi świadkami uprowadzenia profesora i jego syna przez nieznanych sprawców. Nieznanych przynajmniej w pierwszej chwili. Evie-Lotcie udaje się zakraść do samochodu porywaczy, a Kalle i Anders śledzą ich samochód. Okazuje się, że Rasmus z ojcem zostają wywiezieni na pewną wysepkę u wybrzeży Szwecji. Kto porwał naukowca i jego syna? Dlaczego? Czy grupce przyjaciół uda się przeszkodzić w planach porywaczy? Jaką rolę odegra w tym wszystkim mały Rasmus?

Tym razem jest znacznie poważniej i bardziej dramatycznie niż dotychczas. W grę wchodzi bowiem szpiegostwo i bezwzględna walka o nowoczesne technologie. Dzieci znowu stykają się z groźnymi pomrukami świata dorosłych, z przemocą i wyrachowaniem. Ale i z ludzkimi odruchami, umiejętnością sięgnięcia w głąb własnego serca. Postać pięcioletniego Rasmusa znacząco ożywia fabułę powieści. Dziecko jest zarazem nieznośne i urocze, wyprowadzające z równowagi i zachwycające. Autorka z dużą gracją opisuje zachowania malucha oraz reakcje na nie starszych dzieci i dorosłych. Jak zwykle u tej pisarki, dużo tu niezwykle trafnych spostrzeżeń i ciekawych obserwacji świata dzieci. Sporo ciepła i delikatnego humoru. Astrid Lindgren unika prostych schematów i banałów, naiwnych sytuacji i irytujących dialogów. Potrafi wznieść literaturę dziecięcą na wyżyny. Nie rezygnując z wysokiej jakości swojej prozy, pisze pięknie, zrozumiale i ciekawie.

Cykl o detektywie Blomkviście to pochwała młodości, pochwała dziecięcej wyobraźni, bystrości i radości życia. To ukazanie uroków, ale i niebezpieczeństw tego okresu w rozwoju człowieka. Autorka opisuje świat, który jeszcze nie jest zdominowany przez nowoczesne media i wszechobecną technikę. Świat, w którym liczy się własna wyobraźnia, a nie gadżety takie jak gry komputerowe, filmy wideo czy odtwarzacze MP3. Świat na swój sposób dużo mniej skomplikowany i znacznie bardziej pełen uroku niż ten dzisiejszy. Bohaterom książki wciąż chce się coś robić. To nie zblazowane, znudzone, poirytowane i w głębi serca nieszczęśliwe dzieci. Posiadają siebie nawzajem, posiadają radość życia, lubią miejsce, w którym żyją. Złe doświadczenia, traumy nie niszczą w nich tego, co dobre.

Te książki tchną optymizmem, i to nie tym tanim, przecenionym i przegadanym. Emanują radością, a nie płytkim, głupkowatym chichotem. Mówią o życiu, o psychice dziecka, o jego problemach, radościach i smutkach. A w dodatku są bardzo dobrze napisane.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów