Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Detektyw Murdoch. Ostatnia noc jej życia
Kup Teraz

Detektyw Murdoch. Ostatnia noc jej życia

Maureen Jennings

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2010
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-62465-07-1
Liczba stron: 308
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Sherlock Holmes z Toronto

Zapewne dla większości z nas postać detektywa Williama Murdocha, „precyzyjnego jak Hercules Poirot, nieobliczalnego jak Sherlock Holmes”, znana jest za sprawą telewizyjnego serialu. Nie wszyscy jednak są świadomi, że inspirację do jej powstania stanowiła seria książek autorstwa Maureen Jennings.
Obecnie za sprawą wydawnictwa Oficynka mamy przyjemność wraz z Murdochem, sierżantem pełniącym obowiązki detektywa, zagłębić się w skomplikowany świat przestępstw kryminalnych i zagadek, proszących się o rozwiązanie. Pierwsza z książek Jennings „Ostatnia noc jej życia” to spotkanie, które zapada w pamięć na długo, prowokując nasze umysły do wytężonej pracy.
Jest sobota, 9 lutego 1895 roku. Toronto wychodzi właśnie z recesji, a mimo to w całym mieście jest mnóstwo wolnych domów, po ulicach przechadzają się prostytutki oddające się za symboliczny kawałek chleba. To właśnie na jednej z takich uliczek St. Luke’s Street konstabl Oliver Wicken przypadkowo odkrywa nagie ciało nastoletniej dziewczyny. Zwłoki są przymarznięte do lodu, a śledztwo wykrywa, że wcześniej wstrzyknięto jej sporą dawkę opium. Co służąca z szanowanego domu robiła w mroźną noc? Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że dziewczyna spodziewała się dziecka. Czy odkrycie tożsamości ojca rozwiązałoby sprawę?
Pomimo przeszkód i licznych ślepych tropów Murdoch z żelazną konsekwencją prowadzi szeroko zakrojone poszukiwania mordercy, starając się ustalić relacje pomiędzy zmarłą a osobami z jej otoczenia. Przesłuchania zaczyna od dwóch zniszczonych życiem prostytutek, które nie wnoszą nic do sprawy, podobnie jak piekarz częstujący detektywa twardymi jak kamień drożdżówkami. Z dnia na dzień jest coraz gorzej, a potencjalni świadkowie mówią prawdę wyłącznie wtedy, kiedy się pomylą. Całe szczęście, że swoimi przemyśleniami Murdoch może podzielić się z gospodarzem domu, w którym mieszka z Arthurem Kitchenem, którego przenikliwość pozwala uporządkować myśli detektywa.
Mając w pamięci serial i przystojnego detektywa, muszę przyznać, że w książce czytelnika uderza przede wszystkim przeraźliwa samotność Murdocha (dwa lata temu jego narzeczona, Elizabeth Milner, zmarła na dur brzuszny), którą urozmaicają jedynie lekcje walca.
„Ostatnią noc jej życia” czyta się jak burza, w piorunującym tempie, nie sposób jest bowiem oderwać się od tropienia, śledzenia i dedukowania. Dodatkowym „bonusem” jest tło wydarzeń, czyli XIX-wieczne miasto, a dbałość Jennings o szczegóły, budzi podziw. Mamy ówczesne stroje, powozy oraz frapujące techniki detektywistyczne (dowiem się na przykład o pomiarach antropometrycznych według zasad Bertillona, służących do identyfikacji osoby). Wszystko to czyni z książki obowiązkową lekturę dla detektywów-amatorów i miłośników kryminałów w dobrym stylu. Murdoch przekonuje nas, że faktycznie jest „precyzyjny jak Hercules Poirot”, a co do jego podobieństwa do Sherlocka Holmesa… przekonacie się sami.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Ewfor plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2016,
Ostatnia noc jej życia to pierwsza z siedmiu książek kryminalnych, w których śledztwo prowadzi słynny detektyw.

W pewną zimową noc, na ulicy zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. Mimo wielkiego mrozu, dziewczyna jest naga, co prawdopodobnie wskazuje na to, że ktoś wykorzystując jej śmierć po prostu ukradł jej ubranie. Początkowo policja podejrzewa, że dziewczyna zasłabła i zamarzła na ulicy, nie mając sił dotrzeć do jakiegokolwiek domostwa. Jednakże w toku prowadzonego śledztwa, detektyw Murdoch jest przekonany, że zamordował ją ktoś, kto wcześniej przyczynił się do jej brzemienności. W kręgu podejrzanych znajduje się wiele osób, ale czy zrobił to ktoś przypadkowy? Czy dziewczyna padła ofiarą kogoś, kogo dobrze znała?

Powieść ta, tak jak wszystkie pozostałe, które udało mi się do tej pory przeczytać, wciągnęła mnie od pierwszej strony. Zagmatwane śledztwo prowadzone przez młodego, przystojnego detektywa jest trochę skomplikowane, ponieważ najpierw detektyw próbuje ustalić, kto pozbawił denatkę ubioru, a następnie wyjaśnić, dlaczego zginęła i kto dokonał morderstwa. Jest wielu podejrzanych, każdy mógł mieć motyw. Autorka tak zmyślnie umieściła w fabule kolejne kroki postępowania śledczego, że dochodzenie chociaż trudne posuwa się bardzo płynnie do przodu. Między wątki fabuły kryminalnej zmysłowo wplecione są wątki dotyczące życia prywatnego zarówno detektywa jak i bohaterów drugoplanowych co daje bardzo ciekawy odbiór powieści.

Autorka ma wyjątkową zdolność kreowania postaci, ich osobowości są tak różne i tak wyraziście przedstawione, że dosłownie ,,widzi się" je w trakcie czytania. Drobiazgowość dotycząca aury (w tej powieści jest śnieżna zima) oraz pedanteria z jaką potrafi opisać ubiory osób, malowniczo dopełniają fabułę.

Po przeczytaniu już kolejnej książki tej autorki wiem, czego mogę się spodziewać chociażby w opisie ludzi, to niesamowite, z jaką precyzyjnością potrafi ona opisać co ktoś miał na sobie, czy co znajdowało się w danym pomieszczeniu. Te jej wyjątkowe opisy są tak spektakularne, że kiedy opisuje na przykład pomieszczenie typu slums, czy inna ,,nora mieszkalna" to czytelnik siłą własnej wyobraźni jest w stanie poczuć ten charakterystyczny dla tego miejsca odór.

Spora ilość dialogów wpływa z pewnością na płynność czytania, ponieważ wiadomo, że czyta się takie fragmenty szybciej aniżeli opisy miejsc, czy krajobrazów. Przynajmniej ja to tak odbieram. A przyznać trzeba, że dialogi są skonstruowane bardzo ciekawie, mało humorystycznie a raczej filozoficznie.

Cała seria powieści o detektywie Murdochu to przyciągające moje oko okładki, na których umieszczono stare zdjęcia w sepii. Mnie one wyjątkowo przyciągają jak magnes. A to, że lektura ta przypomina trochę powieści Agathy Christie, to już miód na moje czytelnicze zmysły. Myślę, że nie tylko na moje :)

Polecam tę serię całym sercem, wiem, że jest sporo książek, które chciałabym przeczytać; ale detektywowi Murdochowi chyba nie odpuszczę i jeszcze kiedyś spotkam się z nim w jakieś letnie popołudnie lub zimowy wieczór.
Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Zachęcam do zapoznania się z moją recenzją dostępną na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/ostatnia-noc-jej-zycia-maureen-jennings/
Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
"Kto złemu się oddaje, ten od złego ginie."

Bardzo dobry, świetnie skonstruowany i poprowadzony kryminał, od razu odnajdujemy się w jego przyciągającym jak magnes klimacie. Jestem pod wrażeniem wielkiej dbałości o szczegóły w przenoszeniu nas do realiów życia Toronto końca dziewiętnastego wieku. Umiejętnie wplecione w fabułę opisy ubioru i panującej mody, sposobu mówienia, przekroju relacji społecznych, wykonywanych zawodów, wyglądu dzielnic, wnętrz budynków, warunków mieszkaniowych, środków komunikacji, stanu rozwoju medycyny i techniki. Wszystko to powoduje, że doskonale czujemy atmosferę tamtych czasów i miejsca. Książkę czytamy z wielkim zainteresowaniem, chętnie poddajemy się grze zbierania kolejnych poszlak w poszukiwaniu sprawcy śmierci młodej służącej, której ciało odnaleziono na jednej z bocznych, mrocznych i opuszczonych uliczek. Towarzyszy nam stopniowo rozwijający się pobudzający dreszczyk grozy, momentami przerażenia, aż do ostatniej strony książki, gdzie otrzymujemy ciekawe zakończenie spinające klamrą wszystkie poruszane wątki powieści.

Rewelacyjnie wykreowany główny bohater, detektyw William Murdoch, który przekonuje nas do siebie swoją naturalnością, odpowiednią proporcją wad i zalet, nietuzinkowym usposobieniem, oddaniem pracy i życzliwością wobec ludzi. Młody, inteligentny i ambitny sierżant, choć już mocno doświadczony przez los dramatycznymi wydarzeniami, wciąż ma nadzieję na odnalezienie szczęścia dla siebie, a zadania przydzielone mu w policji stają się dla niego wyzwaniem i formą samorealizacji. Murdoch mocno angażuje się w rozwiązanie skomplikowanej zagadki morderstwa. Pozostający na wolności sprawca zagraża społeczeństwu, sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna, zwiększa się presja czasu. Ile kolejnych warstw fałszu i kłamstwa trzeba będzie odrzucać, aby dotrzeć do prawdy? Jakie nieprzewidywalne sytuacje i zbiegi okoliczności pojawią się w śledztwie? Dlaczego lista potencjalnych morderców wciąż pozostaje otwarta? Czy detektyw zdoła wyprowadzić logiczne wnioski dotyczące motywów zbrodni i poznać tożsamość sprawcy?

Chętnie zaglądam do powieści, w których czynnikiem decydującym o rozwiązaniu kryminalnej zagadki stają się nie zdobycze nauki, lecz umysł detektywa, spostrzegawczość, dociekliwość, intuicja, umiejętność słuchania, kojarzenia faktów, zdobywania informacji. A tego z pewnością nie brakuje Williamowi. Bardzo spodobała mi się para zaprzyjaźnionych gospodarzy, Beatrice i Arthur Kitchen, u których mieszka detektyw, z ciekawością przysłuchujemy się ich wieczornym rozmowom i dyskusjom na temat zbrodni. Ta trójka bohaterów szybko zdobywa naszą sympatię i życzliwość. Pierwszy tom cyklu niezwykłych przygód detektywa Murdocha spełnił moje oczekiwania, dostałam świetnie skonstruowaną kryminalną intrygę, zajmujący przebieg wydarzeń, wyrazistych bohaterów i historyczną nutę wzbogacającą fabułę powieści. Ciekawa jestem, z jakimi kolejnymi wyzwaniami przyjdzie się zmierzyć detektywowi, chętnie poznam też więcej szczegółów z jego prywatnego życia.

bookendorfina.blogspot.com
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Dobrze napisana powieść, z umiejętnie wykreowanym klimatem dawnych lat. Ciekawe postaci, dużo ciepła i życzliwego spojrzenia na ludzi. Klasyczny kryminał, dochodzenie prawdy oparte o dedukcję i intuicję. Pierwszy tom cyklu.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2014-08-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
nureczka Linia koment
Przeczytane:2015-06-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Detektyw Murdoch. Ostatnia noc jej życia Czarownica
Patryk Majzel
Okładka - Detektyw Murdoch. Ostatnia noc jej życia Czarna wołga
Maciej Żurawski
Okładka - Detektyw Murdoch. Ostatnia noc jej życia Tajemnica Boga
Karina Krawczyk
Okładka - Detektyw Murdoch. Ostatnia noc jej życia Pod podłogą
Karina Krawczyk
Okładka - Detektyw Murdoch. Ostatnia noc jej życia Wóda i bala
Grzegorz Żurek
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów