Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Detektywi z klasztornego wzgórza

Zuzanna Orlińska

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2015-10-20
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788376724065
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Karolina Mucha

Oto książka pełna humoru, fantazji, napisana ze swadą i odważnie. W dodatku – z tupetem! 

A dokładniej? 

Zuzanna Orlińska, absolwentka warszawskiej ASP, postanowiła przenieść się do przeszłości. Do czasów, które – pomimo nieprzystającej daty urodzenia – są jej wyjątkowo bliskie. A w podróż do międzywojennej Polski (do malutkiego Czerwińska i stołecznej Warszawy) zaprosiła również młodych czytelników. Czy przedinternetowa, a właściwie nawet przedtelewizyjna rzeczywistość może przypaść im do gustu? Jeśli lubią przygody, tajemnice, niebezpieczeństwa, a przy tym mają poczucie humoru – nawet bardzo! 

Zresztą, Detektywów z klasztornego wzgórza chętnie poznają nawet nieco bardziej leciwi młodzi miłośnicy książek. Zwłaszcza ci, którzy wychowywali się na powieściach Kornela Makuszyńskiego, bo sympatię do tego pisarza autorka manifestuje niemal w każdym rozdziale. Zarówno atmosfera powieści, jak i przygoda, stanowiąca spoiwo akcji, przywodzą na myśl jego najlepsze książki. Podobnie zresztą jak bohaterowie – zwłaszcza słynący z bystrości Jerzyk i niepospolita, łamiąca konwenanse Bronka. A i to nie wszystko! Na kartach Detektywów... pojawia się bowiem sam pan Kornel, w dodatku odgrywając w opisanych wydarzeniach niepoślednią rolę. Na czym zaś polega tupet autorki? Otóż nie tylko czyni ona znanego pisarza jednym ze swoich bohaterów (wplątując go przy tym w sporo zabawnych sytuacji). Posuwa się znacznie dalej: sama będąc niejako naśladowczynią (uczennicą) Makuszyńskiego, w swojej powieści własnych bohaterów i wymyślone przez siebie zdarzenia czyni... inspiracjami pisarza. Tak, jakby tu właśnie narodzili się panna z mokrą głowąszatan z siódmej klasyszalona panna Ewa, a nawet... słynny Matołek

Detektywach... pojawia się zresztą znacznie więcej postaci historycznych, „ożywionych” i ciepło opisanych przez autorkę. Pułkownik Wieniawa-Długoszewski, Kazimierz Wierzyński, Jan Twardowski czy Stefan Ossowiecki zostali dość zręcznie wpleceni w opisywane wydarzenia (a na końcu przedstawieni w krótkich biogramach). Jednak – co trzeba podkreślić – ani wątki historyczne, ani pojęcia z zakresu architektury, których tu nie brakuje, nie umniejszają atrakcyjności lektury. Wartka akcja, umiejętnie dawkowane napięcie oraz niebanalna intryga o ważkim znaczeniu (przypuszczalnie chodzi przecież o zamach na prezydenta!) sprawiają, że książkę czyta się z ciekawością oraz przyjemnością. Zwłaszcza, że jej karty zapełniają wyraziści, dziarscy, a przy tym honorowi i sympatyczni bohaterowie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Detektywi z klasztornego wzgórza Chłopiec z Lampedusy
Rafał Witek
Okładka - Detektywi z klasztornego wzgórza Walka o wolność. Dziesięć opowiadań z czasów rozbiorów
Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Okładka - Detektywi z klasztornego wzgórza Opowiadania (nie) dla wszystkich
Paweł Beręsewicz
Okładka - Detektywi z klasztornego wzgórza Zasypiajki
Wanda Chotomska
Okładka - Detektywi z klasztornego wzgórza Pudełko pełne kotów - Klinika zdrowego chomika
Barbara Gawryluk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów