Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Deutsche Soldaten. Mundury, wyposażenie i osobiste przedmioty...

Agustin Saiz

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2009
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-61524-37-3
Liczba stron: 356
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Milwaukee Meg

historia

Kiedy ogląda się jakikolwiek film nawiązujący tematyką do walki z nazistami w czasie II wojny światowej jedno wydaje się pewne: Niemcy w swoich mundurach wyglądali po prostu… zabójczo. Nic dziwnego, były one specjalnie opracowane przez najlepszych francuskich i włoskich projektantów. Jest zresztą wiele elementów wyposażenia niemieckiego żołnierza, do których wzdychają miłośnicy militariów – i to właśnie przedstawia imponująco rozległy album „Deutsche Soldaten” Agustína Sáiza. Hełm, książeczka wojskowa, granaty, broń ręczna, gumki, lornetki, ołówki, pocztówki, radia… to tylko niewielka część z przedmiotów jakie opisane są w tej książce.

Żeby jeszcze lepiej wczuć się w niemieckiego żołnierza przez całą książkę towarzyszymy Antonowi Imgrundowi, „jednemu pośród milionów”, którzy poszli na front, poznając historię jego życia – czytelnik w jakiś sposób zżywa się z nim, może dlatego, że zamiast nienazwanego Niemca mamy osobę z krwi i kości, przez co przedmioty przedstawiane w książce stają się mniej anonimowe. Przekłamaniem byłoby powiedzenie, że „Deutsche…” to jedynie przedstawienie żołnierskiego ekwipunku – to także zwięzły acz ciekawy opis zwyczajów, rozrywek i życia codziennego w Niemczech podczas wojny i na froncie. Album podzielony jest na szesnaście rozdziałów, opisujących najrozmaitsze sfery życia, m.in. higienę osobistą czy czas wolny.

Oczywiście najdokładniej przedstawiony jest mundur i wyposażenie wojskowe, gdzie każdy element pokazywany jest dokładnie, ze wszystkich stron, najczęściej w kilku, dokładnie opisanych wersjach. Analizowane są nawet pieczęcie producenckie czy rodzaj szwów na naszywkach, a to wszystko w rozległych komentarzach, prezentujących wiele ciekawostek dotyczących sposobu noszenia, użyteczności czy choćby zużycia. Natomiast rozleglejsze tematy związane z czasem wolnym, jak choćby przybory pisarskie, gry planszowe czy pocztówki są potraktowane mniej szczegółowo, często po prostu problem jest zasygnalizowany – ale w większości książek nie znajdziemy nawet tego.

Sáiz przyłożył się mocno do komentarzy i krótkich informacji umieszczonych na początku każdego rozdziału – każda taka notatka wnosi coś nowego do wiedzy czytelnika, pokazuje pewne zjawiska, na które samodzielnie być może czytelnik by nie wpadł, a komentuje często z innego niż ogólnie przyjęty punktu widzenia.

Opisy przedmiotów ubarwiane są zamieszczanymi w stosunkowo małych rozmiarach i dużych ilościach stronicami z książek dotyczących rzemiosła wojennego, czy lekko humorystycznymi rysunkami i zdjęciami żołnierzy w czasie wykonywanie codziennych czynności – gdzież można by znaleźć fotografie Niemców golących się, czy z zapałem piszących do swoich Liebe!

„Deutsche Soldaten” powinni się spodobać każdemu, kto choćby w małym stopniu interesuje się historią – to zupełnie odmienne spojrzenie na niemieckiego żołnierza do jakiego przyzwyczajają książki historyczne. Sáiz nie skupia się na jednym rodzaju wyposażenia (broni palnej, granatach czy mundurach) ale stara się objąć wszystko, choć w mniejszym zakresie, a także dodaje te najciekawsze dla przeciętnego czytelnika elementy, takie jak konserwy czy gry planszowe jakie posiadali żołnierze. Dzięki temu powstaje kompendium wiedzy na temat życia codziennego.

Bardzo oryginalny i wręcz niepowtarzalny album o niemieckim żołnierzu w czasie II wojny światowej to pozycja obowiązkowa dla bardziej dociekliwych wielbicieli militariów, którzy chcą odróżniać hełm z lat trzydziestych ot tego z końca wojny i Waltera od Lugera. Innych na pewno nie znudzi, najpewniej zaciekawi i zaintryguje – to nietuzinkowe i monumentalne dzieło, przedstawiające ciekawszą część historii, czyli codzienność. I chociaż Antona Imgrunda poznajemy tylko z krótkiej opowiastki biograficznej na początku i wzmianek w tekście, staje się on naszym przewodnikiem po albumie i nagle wszystko, co jest tam przedstawione staje się bliższe i ciekawsze – tych rzeczy naprawdę ktoś używał. Może sam Anton?

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów