Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

DIABELSKI SZCZYT

MEYER DEON

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2010-03-04
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788324136223
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Sprawa Artemidy

„Na każde 100 przypadków maltretowania nieletnich w Zachodniej Prowincji Przylądkowej, zaledwie 15 jest zgłaszanych na policję; w 53% tych przypadków morderca jest dzieciom znany”. Dlaczego te statystyki budzą niepokój? Może dlatego, że odzwierciedlają całkowity brak zaufania do wymiaru sprawiedliwości. Do kogo zatem zwrócić się, jeśli dzieciom dzieje się krzywda?

Walkę ze zboczeńcami, zwyrodnialcami i sadystami podejmuje Mściciel, a Kapsztad odtąd dzielić się będzie na tych, którzy popierają mordercę i tych, którzy widzą niewłaściwość jego postępowania. Pełen dwuznacznych sytuacji świat, w którym pomiędzy czernią a bielą jest jeszcze cała gama barw, a napięcie rośnie z minuty na minutę, roztacza przed nami Deon Meyer, prawdziwy Stieg Larsson  kryminału południowoafrykańskiego. „Diabelski szczyt” jest arcydziełem gatunku, które za sprawą  niezwykle mrocznego klimatu i dogłębnej charakterystyki ludzkich postaci trwale zapada w pamięć i drażni duszę.

Autor konfrontuje swoich bohaterów z głęboko ukrytymi, paraliżującymi lękami i słabościami, a także z rzeczywistością, wobec której są oni bezsilni. Biurokracja, korupcja, absurdalne procedury sprawiają, że przestępcy łgają w żywe oczy i śmieją się nam prosto w twarz. Khoza i Ramphele, napadając na stację benzynową w Cathcart, nie wiedzieli jednak, że uruchomią przerażającą lawinę zdarzeń, a śmierć, którą zadali ośmioletniemu Pakamile, ściągnie na nich gniew wojownika.

Kiedy przestępcy uciekają po rozprawie, która bardziej  przypomina farsę, Thobela Mpayiphel wyrusza za nimi niczym pies gończy. Uzbrojony w sagaj – zuluską włócznię, wymierza odtąd sprawiedliwość, widząc cel swojego życia w zemście za krzywdy wyrządzone dzieciom.

Śledztwo w sprawie serii zagadkowych morderstw prowadzi komisarz Benny Griessel, zatwardziały alkoholik na rozdrożu. „Sprawa Artemidy”, bo taki kryptonim zaczerpnięty z mitologii greckiej media nadały dochodzeniu, towarzyszy mu w ciężkim czasie odwyku, a pokłady prawdy i kłamstwa, jakie odkryje, będą stanowiły prawdziwe wyzwanie.

Gdzieś w tle pomiędzy kolejnymi kieliszkami wódki, obietnicami, załamaniami a ofiarami Mściciela pojawia się Bibi, a właściwie Christine van Rooyen – luksusowa dama do towarzystwa i kolejna ofiara patologii, braku odpowiedzialności i miłości rodzicielskiej. Związana z Carlosem, kolumbijskim Don Juanem, ma szansę na dostatnie życie - tyle tylko, że kochanek ma pewną tajemnicę. Jest handlarzem narkotyków, a do tego popełnił nierozważny ruch i wyśledził córkę Christine, Sonię. Kobieta będzie chroniła swoje dziecko nawet za cenę śmierci, dlatego też sięgnie po radykalne środki, żeby zapewnić dziewczynce bezpieczeństwo. Posunie się nawet do kłamstwa, fałszywych oskarżeń i perfidnej intrygi.

W jaki sposób losy Mściciela i Christiny są ze sobą powiązane? Czy wymierzając sprawiedliwość na własną rękę, można w ogóle mówić o moralności? Meyer, poruszając temat winy i kary, stąpa po kruchym lodzie. Czytelnik sam wyciąga wnioski, sam ocenia, ale autor daje znakomitą pożywkę do przemyśleń.

„Diabelski szczyt” jest kryminałem w mocnym stylu noir, który unosi nas na falach adrenaliny burzącej się w organizmie wraz z rozwojem akcji. Pozornie niezwiązane ze sobą wątki i postacie, niedopowiedzenia i dwuznaczności – to wszystko nabiera głębokiego sensu, kiedy Meyer odkrywa przed nami wszystkie karty. A jedną z nich jest śmierć…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Geronimo26 plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
bardzo mądrą, ciekawa i warta poznania książka
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anikirax Linia koment
Przeczytane:2016-09-25, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - DIABELSKI SZCZYT Bliskość
Kristen Proby
Okładka - DIABELSKI SZCZYT Zauroczenie
Lauren Rowe
Okładka - DIABELSKI SZCZYT Pasażer 23 Audiobook
Sebastian Fitzek
Okładka - DIABELSKI SZCZYT Odprysk Audiobook
Sebastian Fitzek
Okładka - DIABELSKI SZCZYT Jak zaczyna się miłość?
Julie Anne Long
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów