Recenzja książki: Dlaczego się spowiadać?

Recenzuje: mrowka

Malutka niepozorna książeczka autorstwa arcybiskupa Brunona Forte ma być z jednej strony podpowiedzią dla tych wszystkich, którzy chcieliby udoskonalać akt pojednania z Bogiem, z drugiej strony – refleksjami mającymi pomóc rozwiać wątpliwości ludzi, którzy do tematu spowiedzi podchodzą sceptycznie.

Tytuł tej publikacji – „Dlaczego się spowiadać” jest rodzajem naturalnego kwalifikatora i sprawia, że po rozważania arcybiskupa Forte sięgną naprawdę zainteresowani. Podtytuł – „Pojednanie i piękno Boga” – wyznacza sposób mówienia o religii: koncentruje się Forte na przedstawieniu spowiedzi jako pięknego, wzruszającego sakramentu.

Trzeba od razu zaznaczyć, że ta publikacja nie zawiera prostych odpowiedzi na najczęściej powtarzane w związku z zagadnieniem spowiedzi wątpliwości czy pytania. Autor wymienia wprawdzie najbardziej podstawowe kwestie – dlaczego o wstydliwych rzeczach mówić mamy z człowiekiem – a więc drugim grzesznikiem, albo – czy grzech w ogóle istnieje, ale forma wywodu nie jest już tak uporządkowana, logiczna i przejrzysta. To raczej minikazania, dla których inspiracją jest motyw spowiedzi, rozwiązania tajemnic czy niepewności związanych z pojednaniem z Bogiem są ukryte w tekście, trzeba je samodzielnie odkryć.

Książka nie nadaje się dla tych, którzy szukają klarownych i jednoznacznych odpowiedzi, to raczej luźne rozważania i refleksje. Swoje wykłady okrasza autor oczywiście cytatami z Biblii. Zajmuje się tematem pokuty (i odczytywania jej jako powrotu do domu Ojca), zatrzymuje się nad myślą o radości z spotkania. Uczy, jak przystąpić do spowiedzi, jak rozpoznać gotowość do wyspowiadania się.

Analizuje też Forte przypowieść o synu marnotrawnym, prezentuje na tym przykładzie cechy Boga, wyjaśnia gesty i postawy bohaterów, sprawdza, jakie są kolejne etapy nawrócenia. Podaje też kilka pomocnych przy spowiedzi modlitw inspirowanych tekstami Charlesa de Faucaulta. Książka kończy się zestawem pytań ułatwiających rachunek sumienia: pod kolejnymi przykazaniami znajdują się wskazówki dotyczące właściwej analizy grzechów. Mieszczą się tu także modlitwy pomocne w akcie żalu.

Mimo niewielkiej objętości publikacja WAM-u zawiera mnóstwo cennych informacji i wskazówek: z pewnością przyda się wszystkim tym, którzy zastanawiali się kiedykolwiek nad istotą sakramentu pojednania. Wprawdzie nie dopuszcza arcybiskup Forte w swoim wywodzie argumentów agnostyków, prowadzi narrację z punktu widzenia katolika i – dla katolików. Wnosi rzecz jasna do codziennego postrzegania religii wiele wartościowych przemyśleń, wiele też inspiracji do samodzielnego prowadzenia refleksji. I choć pytanie postawione w tytule pozostanie bez oczywistego, jednoznacznego rozwiązania, to jednak sakrament pokuty opisany jest interesująco.

Izabela Mikrut

Kup książkę Dlaczego się spowiadać?

Zobacz opinie o książce Dlaczego się spowiadać?
Autor
Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu. Komentarz duchowy
Bruno Forte0
Okładka ksiązki - Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu. Komentarz duchowy

Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu to modlitwy najbardziej lubiane i najczęściej odmawiane przez chrześcijan. Dlatego tak istotne jest, by coraz...