Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Dlaczego się spowiadać?

Bruno Forte

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2007-01-01
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7318-932-4
Liczba stron: 60
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Malutka niepozorna książeczka autorstwa arcybiskupa Brunona Forte ma być z jednej strony podpowiedzią dla tych wszystkich, którzy chcieliby udoskonalać akt pojednania z Bogiem, z drugiej strony – refleksjami mającymi pomóc rozwiać wątpliwości ludzi, którzy do tematu spowiedzi podchodzą sceptycznie.

 

Tytuł tej publikacji – „Dlaczego się spowiadać” jest rodzajem naturalnego kwalifikatora i sprawia, że po rozważania arcybiskupa Forte sięgną naprawdę zainteresowani. Podtytuł – „Pojednanie i piękno Boga” – wyznacza sposób mówienia o religii: koncentruje się Forte na przedstawieniu spowiedzi jako pięknego, wzruszającego sakramentu.

 

Trzeba od razu zaznaczyć, że ta publikacja nie zawiera prostych odpowiedzi na najczęściej powtarzane w związku z zagadnieniem spowiedzi wątpliwości czy pytania. Autor wymienia wprawdzie najbardziej podstawowe kwestie – dlaczego o wstydliwych rzeczach mówić mamy z człowiekiem – a więc drugim grzesznikiem, albo – czy grzech w ogóle istnieje, ale forma wywodu nie jest już tak uporządkowana, logiczna i przejrzysta. To raczej minikazania, dla których inspiracją jest motyw spowiedzi, rozwiązania tajemnic czy niepewności związanych z pojednaniem z Bogiem są ukryte w tekście, trzeba je samodzielnie odkryć.

 

Książka nie nadaje się dla tych, którzy szukają klarownych i jednoznacznych odpowiedzi, to raczej luźne rozważania i refleksje. Swoje wykłady okrasza autor oczywiście cytatami z Biblii. Zajmuje się tematem pokuty (i odczytywania jej jako powrotu do domu Ojca), zatrzymuje się nad myślą o radości z spotkania. Uczy, jak przystąpić do spowiedzi, jak rozpoznać gotowość do wyspowiadania się.

 

Analizuje też Forte przypowieść o synu marnotrawnym, prezentuje na tym przykładzie cechy Boga, wyjaśnia gesty i postawy bohaterów, sprawdza, jakie są kolejne etapy nawrócenia. Podaje też kilka pomocnych przy spowiedzi modlitw inspirowanych tekstami Charlesa de Faucaulta. Książka kończy się zestawem pytań ułatwiających rachunek sumienia: pod kolejnymi przykazaniami znajdują się wskazówki dotyczące właściwej analizy grzechów. Mieszczą się tu także modlitwy pomocne w akcie żalu.

 

Mimo niewielkiej objętości publikacja WAM-u zawiera mnóstwo cennych informacji i wskazówek: z pewnością przyda się wszystkim tym, którzy zastanawiali się kiedykolwiek nad istotą sakramentu pojednania. Wprawdzie nie dopuszcza arcybiskup Forte w swoim wywodzie argumentów agnostyków, prowadzi narrację z punktu widzenia katolika i – dla katolików. Wnosi rzecz jasna do codziennego postrzegania religii wiele wartościowych przemyśleń, wiele też inspiracji do samodzielnego prowadzenia refleksji. I choć pytanie postawione w tytule pozostanie bez oczywistego, jednoznacznego rozwiązania, to jednak sakrament pokuty opisany jest interesująco.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dlaczego się spowiadać? Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Dlaczego się spowiadać? Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Dlaczego się spowiadać? Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Dlaczego się spowiadać? Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Dlaczego się spowiadać? O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów