Recenzja książki: Dlaczego wierzę?

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wiara ma to do siebie, że w każdej chwili może ulec znacznemu osłabieniu. Otaczająca nas zlaicyzowana rzeczywistość, wciąż mnożące się przeciwności oraz dosięgające człowieka złudne pokusy bardzo często skutecznie przyczyniają się do zwątpienia. By zminimalizować przeszkody stojące w opozycji do wiary głębokiej, silnej i autentycznej, Benedykt XVI zwrócił się bezpośrednio do dzieci, których serca i umysły są szeroko otwarte na działanie Bożej łaski. W książce Dlaczego wierzę? zawarte zostały nie tylko przemyślenia na tematy najważniejsze dla każdego chrześcijanina, ale również błogosławieństwo, jakiego papież senior udzielił na dziesięć dni przed renuntiatio czyli dobrowolnym zrzeczeniem się urzędu sprawowanego dla dobra całego Kościoła.

W publikacji istota wiary została ujęta w zagadnieniach krótkich, ale za to konkretnych. W problematyce doskonale znanej i zarazem bliskiej człowiekowi wierzącemu znalazło się wszystko to, bez czego nie da się osiągnąć życia wiecznego: by posiąść umiejętność bezwarunkowego godzenia się z wolą Bożą, konieczne jest zawierzenie, znajdujące wyraz w sile modlitwy, ustosunkowanie się do prawdy, spełnianie zadań przynależnych Kościołowi, spojrzenie na rzeczywistość sakramentu w liturgii oraz – co za tym idzie – dostrzeżenie rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii i przeświadczenie o nieuniknionej prawdzie paruzji.

Wiele uwagi poświęcono Credo – najbardziej rozpowszechnionemu wśród tekstów liturgicznych nicejsko-konstantynopolitańskiemu wyznaniu wiary, szczegółowo analizując kolejne jego wersety. Rozpatrzono działanie Trzech Osób Boskich, człowieczeństwo Bóstwa, powtórne przyjście Chrystusa na ziemię, bezkresność Królestwa Bożego, przymioty Kościoła, znaczenie chrztu, odpuszczenie grzechów, wskrzeszenie umarłych oraz wieczne życie w niebie. Nadano również szczególnego znaczenia zwrotom „wierzę” oraz „amen”.

Papieskie przemyślenia zostały skoncentrowane wokół Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Sięgając wstecz – do początków swego pontyfikatu – Ojciec Święty Benedykt XVI otwarcie przyznał: Widocznie wola Boża jest inna niż moja i właśnie zaczyna się dla mnie coś zupełnie nowego, wyjątkowego. Z pewnością Pan będzie ze mną. Całkowite zawierzenie Chrystusowi jest wskazówką dla chrześcijanina: warto zaufać Temu, bez którego niemożliwe jest osiągnięcie nieba. Postawa papieża seniora jest przykładem i świadectwem życia w prawdzie, wierze, nadziei i miłości.

Publikacja wydawnictwa WAM zainteresuje dzieci i dorosłych. Prosty język przekazu dotrze do każdego. Adekwatne do treści ilustracje autorstwa Brunelli Baldi oraz różnokolorowe strony doskonale uzupełniają całość. Ponieważ poznanie i umiłowanie Boga w Trójcy Świętej Jedynego jest priorytetowym zadaniem każdego chrześcijanina, warto sięgnąć po lekturę, dzięki niej bowiem odpowiedź na pytanie: Dlaczego wierzę? nie sprawi czytelnikowi najmniejszych trudności.

Kup książkę Dlaczego wierzę?

Zobacz opinie o książce Dlaczego wierzę?
Autor
Dlaczego wierzę?
Benedykt XVI
Jego mocna ręka trzyma moją (30)
Benedykt XVI0
Okładka ksiązki - Jego mocna ręka trzyma moją (30)

Pełne szacunku i niemal synowskich uczuć publiczne wypowiedzi oraz osobiste wspomnienia Ojca Świętego Benedykta XVI o Papieżu Polaku. Tytuł książki został...

Matka Boga. Maryja w wierze Kościoła
Benedykt XVI0
Okładka ksiązki - Matka Boga. Maryja w wierze Kościoła

Tytuł ,,Boża Rodzicielka" jest podstawowym tytułem, którym wspólnota wierzących od zawsze czci Najświętszą Maryję Pannę. Wszystkie inne tytuły przypisywane...