Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa

Margaret Atwood

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2010-10-10
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-240-1288-6
Liczba stron: 260
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: milwaukee meg
Niedawno w świat uderzył z siłą huraganu i z równie straszliwymi skutkami kryzys. Przedstawiany jako potwór z zębami z krat i z pazurami komorniczych rekwizycji, dyszący chęcią ekonomicznej zemsty za bliżej niesprecyzowane krzywdy. Nagle okazało się, ku niepomiernemu zdumieniu milionów ludzi w cywilizowanym świecie, że wbrew przekazowi reklam i ulotek, dług i zadłużenie są czymś złym, a kupowanie za nieposiadane pieniądze może w pewnym momencie prowadzić do sporych kłopotów. Ale czy takie problemy są udziałem tylko współczesnych, zaopatrzonych w karty kredytowe? Skąd właściwie wzięło się pożyczanie pieniędzy "na procent", dlaczego w niektórych kulturach było ono niemile widziane, a w innych jest hołubione? Problemem tym zajęła się poczytna kanadyjska autorka, Margaret Atwood, w rozbudowanym eseju „Dług”.

Książka ma dość luźną formę – notki historyczne mieszają się z oryginalnymi interpretacjami mitów starożytnych ludów, Dickens sąsiaduje z rozważaniami o zemście jako środku płatniczym, problemy natury religijnej są rozważane równolegle z lingwistycznymi. Trudno określić dokładnie, o czym publikacja Atwood jest – oprócz tego, że o długach właśnie, tych finansowych, ale i duchowych czy moralnych. Autorka prezentuje tutaj swoje, naprawdę oryginalne i fascynujące, spostrzeżenia oraz zaskakujące interpretacje znanych dzieł literackich, takich jak „Opowieść wigilijna”, „Faust” czy „Kupiec wenecki”, ale raczej nie należy się spodziewać ostrego rysu historycznego czy (o ironio!) ekonomicznego.

A jednak „Dług” naprawdę wciąga, głównie dzięki lekkiemu pióru Atwood, która w znakomity sposób potrafi stworzyć spójny, zgrabny tekst z samych właściwie dygresji. Lekko dowcipny sposób pisania, jakby autorka wciąż "puszczała oko" do czytelnika, znakomicie pasuje do luźnej formuły tekstu. Ważna jest także przenikliwość i spostrzegawczość Atwood, która dostrzega drugie dno w rzeczach, których nie podejrzewalibyśmy nawet o... jedno. Jej przemyślenia i uwagi są po wielokroć równie zaskakujące, co trafne i potrafią zapaść głęboko w pamięć. Do tego wszystkiego należy dodać dociekliwość i umiejętność trafnego doboru źródeł, przez co Atwood nie powtarza się i dociera do terytoriów wiedzy oznaczonych lapidarnym "tu żyją smoki".

Są to zalety nieubłaganie pociągające za sobą wady – interpretując wszystkie fakty samemu i analizując każdy tekst osobiście, Atwood często zagalopowuje się w dziwnych kierunkach, jakby sama w końcu nie wiedziała, o czym dokładnie pisze. Bardziej krytycznych czytelników może też odstręczyć nagminne upraszczanie faktów i tworzenie konstrukcji myślowych o bardzo wątpliwych fundamentach. Irytujące staje się też na dłuższą metę moralizatorstwo i mentorski ton, jakiego częstokroć używa Atwood, a już szczególnie przez całkowity brak jakiejkolwiek głębszej refleksji za nimi idącej. Większość problemów rozważa pisarka wyłącznie z jednej strony, przez co jej esej pełen jest "prawd objawionych" i wielkich myśli, które nie niosąca z sobą żadnej treści.

Jako inteligentne i intrygujące "czytadło", „Dług” spełnia swoje zadanie znakomicie. W lekki i przyjemny sposób pozwala on zauważyć pewne trendy, dostrzec rzeczy oczywiste, które dziwnym trafem umykały świadomości, ale i przekazuje liczne interesujące fakty z historii szeroko pojętego "długu". Publikacja, traktowana jednak zbyt poważnie i z naukowego punktu widzenia, może okazać się mało spójna i nie do końca rzetelna. Wbrew drobnym usterkom jednak, lektura "Długu" z całą pewnością okaże się dla czytelników i przyjemna, i pożyteczna.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów