Recenzja książki: Do Boga Ojca z błogosławionym Janem Pawłem II

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Modlitwa jest jedną z podstawowych form kultu religijnego. Dla człowieka wierzącego stanowi nieodzowną pomoc w wielu życiowych sytuacjach. Przez nią chrześcijanin zbliża się do swego Stwórcy. Modlitewnik „Do Boga Ojca z bł. Janem Pawłem II” powstał z myślą o wszystkich bez wyjątku, bowiem wyniesiony na ołtarze Ojciec Święty zawsze otaczał swoją troską i pamięcią ludzi wszystkich wyznań, stanów i narodów.

Treścią tej niewielkiej książeczki są modlitwy i rozważania Jana Pawła II, które jemu samemu towarzyszyły nie tylko podczas radosnych, ale również trudnych chwil ziemskiego życia. Odzwierciedlając głębię jego wnętrza, świadczą o zaufaniu, jakim darzył Pana Boga i Matkę Najświętszą. Zebrane i wydane nakładem wydawnictwa Świętego Wojciecha, mają służyć tym, dla których nieprzemijające i nie kończące się wraz z czasem wieczne szczęście ma ogromne znaczenie.

Błogosławiony Jan Paweł II zawsze był i nadal jest szczególnym znakiem Bożej łaski. Przykładem swej głębokiej wiary, mocnej nadziei oraz gorącej miłości wskazywał światu najpewniejszą i najprostszą drogę do Ojca. Dlatego właśnie w modlitewniku zamieszczono „Mały katechizm”, byśmy chcieli przestrzegać przykazań i czynić dobre uczynki, rezygnować z grzechów oraz żyć według cnót, przystępować do sakramentów, a także pamiętać o ostatecznych rzeczach człowieka.

By sprostać powołaniu do świętości, chrześcijanin winien jak najczęściej zwracać się do miłującego Boga. Ojciec Święty, mówiąc o intensywnym życiu sakramentalnym, miał na myśli częste i aktywne korzystanie z owych „widzialnych znaków niewidzialnej łaski”. Czytelnik znajdzie teksty nie tylko wyjaśniające, ale przede wszystkim pozwalające na praktyczne uczestnictwo w sakramencie Eucharystii, chrztu (i odnowienia chrztu) oraz pojednania.

W modlitewniku znalazły się również „Nabożeństwa tradycyjne z Janem Pawłem II”. Niezwykle wzbogacająca jest więc Droga Krzyżowa zawierająca (oprócz obowiązkowych zwrotów i wersetów), indywidualne rozważania i modlitwy, jakie Jan Paweł II przygotował na Wielki Piątek Roku Świętego 2000; dziewięciodniowa Nowenna do Ducha Świętego; Nabożeństwo majowe; Nabożeństwo czerwcowe oraz Koronka do miłosierdzia Bożego i Różaniec. Całości dopełniają pieśni zarówno te, które znane są wszystkim, jak również piosenki młodych, cieszące się coraz większym zainteresowaniem.

Modlitewnik „Do Boga Ojca z bł. Janem Pawłem II” z pewnością okaże się pomocny ludziom w różnym wieku. Teksty ułożone w sposób zrozumiały i przejrzysty, pozwalają łatwo odnaleźć fragment odpowiedni do wykorzystania w roku liturgicznym. Niewielki format modlitewnika umożliwia sięgnięcie po niego w domu i poza nim. Twarda okładka pozwala na częste korzystanie bez obawy szybkiego zniszczenia. Pomocna okazuje się również wstążka pełniąca rolę zakładki, dzięki której czytelnik w każdej chwili będzie mógł wrócić do interesujących fragmentów.

Kup książkę Do Boga Ojca z błogosławionym Janem Pawłem II

Zobacz opinie o książce Do Boga Ojca z błogosławionym Janem Pawłem II
Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę
Jan Paweł II 0
Okładka ksiązki - Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę

Rodzina zawsze była w centrum uwagi Jana Pawła II. Jego nauczanie, homilie, przemówienia i encykliki często pośrednio, ale zawsze w pewien sposób dotyczyły...

Dzieje wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II. Rok 4. Czas stanu wojennego
Jan Paweł II0
Okładka ksiązki - Dzieje wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II. Rok 4. Czas stanu wojennego

Album przybliża najistotniejsze wydarzenia kolejnego roku Pontyfikatu Jan Pawła II - od 16 października 1981 do 16 października 1982 r. Pośród licznej...