Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Do widzenia gawrony

Jarosław Marek Rymkiewicz

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Sic!
Data wydania: 2006
Kategoria: Poezja
ISBN: 83-88807-94-3
Liczba stron: 80
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: kalina

Tomik "Do widzenia gawrony" jest ewidentną kontynuacją "Zachodu słońca w Milanówku". Zarówno przestrzeń, jak i tematyka utworów są podobne.Ogród w Mlanówku jest znowu zwiedzany od ciemnej strony. Po życiu jesteśmy skazani na niebyt ("Nicość to będzie rodzaj jakiejś drugiej strony"- "Do widzenia gawrony") Co więcej, nie wiadomo, czy rzeczywistość w ogóle istnieje. Takie wątpliwości budzą się po lekturze utworu: "Ogród w Milanówku- widma sikorek", gdzie padają słowa:

"Jest to widmowy obraz- wszystko jest pozorne

Wszystko jest albo nie jest bo brak mu pewności

Jest to istnienie- jedna z jego możliwości"

Towarzyszami niedoli człowieka są znane już z poprzedniego tomiku zwierzęta: koty, jeże, kawki, gawrony. Wszyscy są pozostawieni sami sobie, Bóg bowiem w poszczególnych utworach albo nie istnieje, albo jest potworem, albo niepełnosprawnym.

Wiersze, których akcja dzieje się poza ogrodem w Milanówku, również przesycone są śmiercią i niepokojem. Pewną nadzieję, mimo swej mroczności, niosą jedynie zamykające tomik "Cztery wiersze dla umarłej bogini". Tytułową boginią jest Ariadna, która- porzucona na wyspie przerz Tezeusza- została tam odnaleziona przez Dionizosa. Ważne dla zrozumienia wymowy tego minicyklu są słowa Heraklita będące mottem "Ariadny z dzieckiem w brzuchu": "Dionizos i Hades są jednym i tym samym bogiem". Śmierć i odrodzenie są dwoma stronami jednego bytu. Ariadna umarła, ale w jej brzuchu jest żywe dziecko- kontynuacja jej istnienia. Tylko od nas zależy, czy spojrzymy na egzystencję od strony życia, czy śmierci.

I tu tkwi mój zarzut kierowany w stronę Rymkiewicza- odnosi się nieodparte wrażenie, że w Jego utworach istnieje tylko jedna strona bytu- ta mroczna, przepełniona śmiercią, niepokojem i nicością. Jest sam Hades- nie ma Dionizosa. Daje to wrażenie monotonii. Świat przedstawiony wydaje się być płaski i jednowymiarowy. A przecież prócz opadających jesienią liści jest wiosenna zieleń. Gawrony umierają, ale w gniazdach rodzą się nowe pisklęta. Może więc byłoby warto, żeby Rymkiewicz wszedł do ogrodu w Milanówku inną niż dotychczas furtką? Może "Cztery wiersze dla umarłej bogini" są zapowiedzią właśnie takiego nowego spojrzenia i w następnym tomiku Dioniozos już będzie współistniał z Hadesem? Cóż, czas pokaże...

Kalina Beluch

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów