Recenzja książki: Dobrani

Recenzuje: klara203

Ally Condie ukończyła Uniwersytet Birgham Young, gdzie specjalizowała się w nauczaniu języka angielskiego. Przez jakiś czas pracowała w szkole średniej w stanie Nowy York i Utah. Mieszka z mężem i trzema synami w pobliżu Salt Lake City w Utah. Najlepszą książką tej autorki jest powieść. "Dobrani".

Dobór służy przede wszystkim dwóm celom: zapewnia zdrowych i sprawnych obywateli naszemu Społeczeństwu oraz pozwala zainteresowanym obywatelom doświadczyć udanego życia rodzinnego. Optymalny Dobór jest dla Społeczeństwa sprawą najwyższej wagi.

Te właśnie zasady zawsze panowały Społeczeństwie Cassi, ale przez jeden mały błąd tego systemu jej życie ulega zmianie. Dziewczyna zawsze wierzyła, że w wieku 17 lat dostanie Wybranka, w wieku 21 wyjdzie za mąż, a w wieku 80 lat umrze. Niestety, z czasem Cassia coraz bardziej obawia się, że Społeczeństwo może się mylić. Wybrankiem bohaterki jest jej przyjaciel Xander, tymczasem pewnego razu zamiast jego twarzy, przed jej oczami pojawia się Ky Markham. Los pozwala dziewczynie spędzić wolny czas z Kyem - okazuje się, że jest on Aberracją i nigdy nie będzie miał żony. Jednak "serce nie sługa" i tak jest w tym przypadku. Nastolatka zakochuje się w koledze, a Społeczeństwo nie toleruje wolnych wyborów i nie pozwala być z Aberracją w parze. Cassi, przyzwyczajonado łamania zasad i w tym przypadku robi nie przejmuje się zakazami.

Liczę czas do końca tej wizyty. Liczę czas do końca jego życia. Choć jakby się nad tym zastanowić, to liczę też czas do końca mojego życia. Każda minuta, którą spędzasz z kimś innym, daje mu cząstkę twojego życia i odbiera część jego.

W powieści spodobała mi się postać dziadka, ponieważ on nie pragnął, by go odnowili kiedyś. To właśnie on zadecydował o swojej śmierci, która i tak była niezwykła, ponieważ w dzisiejszych czasach takie odejście ze świata jest niczym marzenie. Ponadto staruszek dał najpiękniejsze wiersze Cassi, czyniąc z nich sekret. Dzięki temu powieść nabiera romantycznego, sentymentalnego charakteru.

"Dobranych" polecam wszystkim tym, którzy uważają, że w dzisiejszym świecie nie istnieje coś takiego jak własny wybór. Książka ta tymczasem pokazuje, co oznaczają słowa "wolna wola" i jak wyglądałby świat bez niej. Kiedyś ktoś mi powiedział, że mam doceniać raczej to co mam, niż marudzić - zrozumiałam sens tych słów dzięki książce Ally Condie.

Kup książkę Dobrani

Zobacz opinie o książce Dobrani