Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dobranoc, Panie Holmes

C.N. DOUGLAS

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2010-06-25
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-62478-01-9
Liczba stron: 384
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Sherlock Holmes w spódnicy

Na przestrzeni dziejów jedne legendy się pojawiały, inne zanikały, majątki przechodziły z rąk do rąk, a wojenne zawirowania były nierzadko okazją do ukrycia nieprzebranych skarbów. Niektóre z nich pozostają do dziś celem i tęsknotą poszukiwaczy, jak choćby bursztynowa komnata czy… brylantowy pas Marii Antoniny.

Owa perełka jubilerskiej sztuki była noszona przez monarchinię do dworskich sukien. Przechowywano go z resztą królewskich klejnotów Tuileries, aż do roku 1948, kiedy obalono Ludwika Filipa. Wedle wskazówek, pas trafił do Anglii, gdzie w 1948 roku odkupił go człowiek o nazwisku Norton. Teraz pasa gorączkowo poszukuje znany jubiler, Charles Lewis Tiffany, powierzając to zlecenie słynnemu Holmesowi, ale nie tylko… To samo zadanie otrzymuje Irene Adler, diwa i samozwańczy detektyw-amator, bohaterka pasjonującej książki Carole Nelson Douglas „Dobranoc, panie Holmes”. Owa przebojowa kobieta pojawiła się po raz pierwszy w opowiadaniu o Sherlocku Holmesie autorstwa Arthura Conana Doyle`a. Teraz czas na opowieść o jej przygodach snutą przez wierną towarzyszkę i przyjaciółkę, Penelopę Huxleigh, córkę pastora i byłą guwernantkę, która znalazła u Adler schronienie po dramatycznych wypadkach w jej życiu.

Carole Nelson Douglas w zadziwiająco udany sposób utrzymuje klimat i styl powieści Doyle`a, wprowadzając do nich prawdziwie feministyczny wątek. Adler jawi się jako ekscentryczna artystka o wielkim sercu, która ma dość nonszalancki stosunek do rzeczy znajdujących się w jej posiadaniu, a w sypialni zamiast rzeźb trzyma bezgłowy manekin krawiecki. Diwa łatwo wchodzi w rozmaite role, tak złodziejki słodkich bułeczek z jagodami, jak i femme fatale, a sam Holmes mówi, że „łączy ona piękno i cnotę”.

W „Dobranoc, panie Holmes” naszej bohaterce przyjdzie zmierzyć się z zagadką brylantowego pasa i starego kufra, zlecenie dostaje również od pisarza Oscara Wilde`a, dla którego poszukuje złotego krzyżyka. Ponadto, niejako „przy okazji” romansu z Wilhelmem, wielkim księciem Casse-Felstein, przyszłym królem czeskim, Irene rozwiązuje zagadkę śmierci jego ojca. Wszystko to czyni w wielkim stylu, w tle przewijają się różne kraje, bowiem rozwija się także międzynarodowa kariera Irene jako śpiewaczki operowej. Pnie się ona niepowstrzymanie po „drabinie londyńskiego świata teatralnego”, śpiewa pieśni Dvoîáka, które są jej przepustką do Mediolanu, a następnie do Opery Warszawskiej, by za namową samego Dvoîáka przenieść się do Pragi do Opery Narodowej.

„Dobranoc, panie Holmes” to fascynująca powieść detektywistyczna, a jej bohaterka może śmiało stawać w szranki z Sherlockiem Holmesem, a nawet - go pokonać. Podobnie autorka książki w wyjątkowym stylu pretenduje do miana następczyni Dolye`a i sprawdza się w tej roli doskonale. Nawet wielbiciele słynnego londyńskiego detektywa nie mogą Carole Nelson Douglas nic zarzucić.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-08-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Świetnie się czyta,dobra rozrywka dla nie wymagającego czytelnika
eveliina plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Myślę, że to idealna lektura na wakcje - lekka, łatwa i przyjemna.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Fretka Linia koment
Przeczytane:2014-12-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie 52,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dobranoc, Panie Holmes Futari no Maharaja
Wren Tamaquis
Okładka - Dobranoc, Panie Holmes Fushigi no Kuni no Miyuki-chan
CLAMP
Okładka - Dobranoc, Panie Holmes Geshuku Biyori
Mamahara Ellie
Okładka - Dobranoc, Panie Holmes Giglio
Fusanosuke Inariya
Okładka - Dobranoc, Panie Holmes Good Father
Kagaya Uzuki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów