Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Dobry Pan

Tomasz Piątek

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2005
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-06-02976-3
Liczba stron: 176
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Heautoskop

Dawno temu przeczytałem pierwszą książkę Piątka, "Heroinę". A później kolejną. Przy trzeciej zorientowałem się, że coś tu jest nie tak, że autor nieznośnie powtarza te same rozwiązania, staje się przewidywalny. Przestałem wtedy czytać jego ksiązki, aż w końcu po 5-letniej przerwie sięgnąłem po nienajnowszą już powieść, opublikowanego w 2005 roku "Dobrego pana".

Książkę czyta się trudno. Tekst ma budowę szkatułkową, co oznacza, że główna historia zawiera w sobie całe mnóstwo mniejszych, drobniejszych historyjek, wstawek, wierszyków, opowieści, zapisów wizji, snów i fantazji. Wszystkie one wzajemnie się uzupełniają, przeplatają, znoszą, wykluczają bądź też są zupełnie bez sensu. Na dodatek czytelnik z pretensjami do spójnej, jasnej i ciągłej fabuły mocno sie zawiedzie. W ten sposób książka dekonstuuje iluzoryczną ciągłość życia, pokazuje, że życie nie jest pasmem odcinków telenoweli, że pomiędzy nimi są jeszcze kolorowe reklamy, zapowiedzi kasowych filmow i losowanie Totalizatora Sportowego. Albo, jeśli ktoś woli poważniejszy język współczesnej filozofii, że życie wykracza poza ramy czasowo-przestrzennego ciągu przyczynowo-skutkowego i nacechowane jest wymykającą się przygodnością.

To na poziomie formy. Co "Dobry pan" oferuje w swej treści? Głównie dwa tematy. Pierwszym jest tytułowe dobro. Okazuje się, że jego przesyt jest potworny. Czyste dobro zawiera w sobie element negacji, czyli zło (tu Piątek ujawnia się jako taoista). W świecie pełnym zła pojawienie się czystego dobra jest podejrzane, niepokojące, zaburzające ustalony schemat (dlatego superbohaterowie często działają poza prawem jako aspołeczni banici: Zorro, Batman, Punisher itd.). Druga kwestia dotyczy tożsamości i budowania jej na gruncie rodziny. Główny bohater czuje się niekompletny, ponieważ nie wie, kim byli jego rodzice. Prywatne dochodzenie w tej sprawie tylko komplikuje sytuację. W buddyzmie i hinduizmie, gdzie wierzy się w reinkarnację, popularne jest powiedzenie, że każdej istocie należy się miłość i szacunek, ponieważ w nieprzerwanym kręgu ponownych narodzin każda z tych istot, w pewnym wcieleniu, była naszą matką. Piątek potraktował ten pogląd bardzo poważnie i konsekwentnie.

Czy to Piątek dojrzał jako autor, czy ja dojrzałem jako czytelnik - nie wiem, ale "Dobry pan" zrobił na mnie... dobre wrażenie. Z pewnością jest to powieść eksperymentalna, bardzo nowoczesna. W przypadku tego pisarza to duże ryzyko, ponieważ jego wcześniejsze książki były cokolwiek niezwykłe, nastawione jednak na zwykłego czytelnika. Wyniesienie go na wyższy poziom abstrakcji w "Dobym panie" najzwyczajniej się nie powiodło, bo książka przeszła "bez echa". Jednak tak głęboka wiara w odbiorcę jest poruszająca.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dobry Pan Bajki
Oscar Wilde
Okładka - Dobry Pan Kamień filozoficzny
Marguerite Yourcenar
Okładka - Dobry Pan Opowieści i przypowieści
Franz Kafka
Okładka - Dobry Pan Listy. Tom 1
Stanisław Ignacy Witkiewicz
Okładka - Dobry Pan Dramaty. Tom 2
Stanisław Ignacy Witkiewicz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów