Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dobry pies

Susan Wilson

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2010-09-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324137435
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Szansa  Chance`a

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – tej starej mądrości nie sposób zaprzeczyć. Nawet, jeśli zaczyna siwieć na pysku, ma naderwane ucho i, krótko mówiąc: nie wygląda najlepiej, to jednak jego serce pozostaje tak samo pełne miłości jak najwspanialszego rasowca z rodowodem. Czy jednak bezwarunkowa ufność ze strony zwierzęcia może skruszyć czyjeś twarde i bezduszne serce?

Susan Wilson, autorka wspaniałej, pełnej emocji  i wzruszeń książki „Dobry pies”, udowadnia nam, że bardzo zły człowiek i bardzo zły pies są w stanie sobie pomóc i odmienić rzeczywistość.

Adama Marscha trudno było nazwać człowiekiem, bardziej przypominał wspinającą się po szczeblach kariery, bezduszną maszynę. Być może to kwestia traumy z dzieciństwa, kiedy odejście z domu siostry i oddanie go przez ojca do sierocińca uwarunkowały jego stosunek do świata. Faktem jest, że nasz bohater nauczył się doskonale sobie radzić w kolejnych rodzinach, a motywacją stało się pragnienie wyrwania się ze świata sierocińca i wolności. Dzięki samodyscyplinie i ciężkiej pracy nasz bohater dostał się do Harvardzkiej Szkoły Biznesu. W trakcie studiów MBA zwerbowała go korporacja, a zawarte w międzyczasie małżeństwo stało się prawdziwą trampoliną do kariery.

To wspaniałe życie z widokami na jeszcze lepszą przyszłość zostaje przekreślone jednym wybuchem gniewu, momentem załamania i ugięcia się pod ogromem ciążącej na nim presji. Agresja wobec podwładnej i szał, w jaki Adam wpada, sprawiają, że cała ta pieczołowicie konstruowana układanka rozsypuje się niczym domek z kart. Zmuszony do walki na kilku frontach: z pozwem żony, pracownicy i z firmy o bezprawne zwolnienie, przegrywa na całej linii. Zostaje bez domów, samochodu czy pokaźnego konta, za to otrzymuje dwa lata w zawieszeniu i rok służby społecznej.

Odtąd co rano nasz bohater nie będzie już chodził w markowych garniturach do siedziby korporacji, ale w bluzie z kapturem do Fort Street Center, ośrodka w najgorszej części miasta, który obsługuje bezdomnych i zapewnia im ciepły posiłek,  miejsce spotkań i możliwość spędzenia nocy pod dachem. Mimo, iż Adam początkowo utożsamia bezdomnych z pijakami, menelami czy ulicznymi żulami, ten stereotyp powoli ulegnie przeobrażeniu. Mężczyzna będzie zmuszony do zmiany swojego systemu wartości, a pomocnym będzie mu w tym jedyny przyjaciel – pies, którego adoptuje ze schroniska. Ta wewnętrzna metamorfoza będzie też skutkowała zmianami w otoczeniu: otworzy Adama na świat i innych ludzi – w tym na kobiety, takie jak Gina De Marco, właścicielka sklepu Ryby Akwariowe i Akcesoria Zoologiczne.

Zarówno Adam, jak i kudłaty Chance, będą musieli się nauczyć żyć razem, bez walki, ufając sobie bezwarunkowo i troszcząc się o siebie nawzajem. Paradoksalnie, utrata wszystkiego pomoże Adamowi dostrzec, jak powierzchowne było jego życie i jak złe ma kontakty z córką, stanie się też bodźcem do rozpoczęcia poszukiwań siostry i do wybaczenia ojcu.

„Dobry pies” to książka emanująca wewnętrznym blaskiem, dająca nadzieję i odwołująca się do podstawowych wartości w świecie. Przyjaźń, jaka rodzi się pomiędzy mężczyzną a psem, jest przypieczętowaniem zmiany, jaka w nich zaszła i fundamentem do budowania relacji z innymi. Rewelacyjnym zabiegiem było posłużenie się przez autorkę zarówno perspektywą świata widzianego oczyma psa, jak i Adama. Dzięki tej konfrontacji głębiej wchodzimy w akcję, a lekturze zaczynają towarzyszyć emocje.

 Susan Wilson pokazuje także, iż w obliczu załamania, klęski i problemów to nie pieniądze dają nam siłę, ale wsparcie bliźniego. Pod warunkiem, oczywiście, że jest ktoś taki obok nas.

Po lekturę „Dobrego psa” powinni sięgnąć wszyscy, którzy zgubili się w swoich dążeniach i parciu na szczyt. To także doskonała książka dla tych, którzy lubią mądre i piękne historie z morałem oraz dla wielbicieli zwierząt - nawet takich o siwiejącym pysku…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2015 (181),
Adam - mężczyzna, który ma wszystko: status społeczny, pieniądze, szacunek pracowników, rodzinę. Wychowywał się w rodzinach zastępczych i wszystko, co osiągnął zawdzięcza sobie. W dniu ważnego przejęcia w firmie traci panowanie nad sobą i uderza asystentkę. Tego dnia traci wszystko - pieniądze, rodzinę i pracę. Sąd skazuje go na prace społeczne w schronisku dla bezdomnych, gdzie Adam uczy się pokory i zaczyna poznawać samego siebie.
Mieszaniec pitbulla, wystawiany do nielegalnych walk. Sprytny, inteligentny i paskudny z wyglądu. Wie, że jeśli chce przeżyć musi być łagodny w stosunku do ludzi. Kiedy czuje powiew wolności ucieka i radośnie pląsa po ulicach miasta w poszukiwaniu jedzenia i innych rozrywek. Ostatecznie trafia do schroniska dla zwierząt.
Przypadek sprawia, że Adam poszukując psa bezdomnego mężczyzny trafia do schroniska, w którym przebywa pitbull. Obaj dostrzegają w sobie coś szczególnego, a Adam sądząc, że to poszukiwany pies, zabiera go ze sobą. Kiedy pies okazuje się nie być odpowiednim psem, Adam musi go przygarnąć na kilka dni.
Pies i człowiek - dwie ofiary losu, samotni, nieszczęśliwi, porzuceni. Mimowolnie zostają najlepszymi przyjaciółmi i spędzają ze sobą coraz więcej czasu. W końcu pies otrzymuje imię - Chance. Bo dostał szansę na lepsze życie, bez konieczności walki o przetrwanie, a jednocześnie jest szansą dla Adama na dokonanie zmian w życiu, porozumienie się z córką i nową miłość.
Rozdziały przedstawione z perspektywy pitbulla były bardzo przenikliwe i pokazywały, co może myśleć pies w różnych sytuacjach. Pod koniec książki ryczałam jak bóbr, przekonana o śmierci psa. Zawsze wzruszam się w takich momentach. Chance to naprawdę dobry pies, a książka udowadnia, że każdy pies zasługuje na miłość i kogoś, kto zbuduje mu prawdziwy dom.
Nektrus plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Czy zmieni status czy doda nową ?
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Simi_48 Linia koment
Przeczytane:2015-05-25, Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dobry pies Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Dobry pies Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Dobry pies Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Dobry pies Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
Okładka - Dobry pies Bogowie Edenu
ANDREW COLLINS
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów