Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dobrze się myśli literaturą

Ryszard Koziołek

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2016-01-20
Kategoria: Publicystyka
ISBN: 9788380492196
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Natalia Szumska

Permanentny kontakt z literaturą dokonuje się dziś poprzez serial telewizyjny, film, piosenkę popularną i piśmiennictwo internetowe. (...) Wspólnota czytających nie powstaje dziś za sprawą tych samych przeczytanych książek, ale na skutek przekonania, że literaturą się myśli i mówi lepiej niż innymi dyskursami.

 

Prawda jest taka, że o zbiorze esejów Ryszarda Koziołka (Dobrze się myśli literaturą) nie da się napisać nic, co nie godziłoby w kunszt autora i licowało z jego elastyczną erudycją. Elastyczną, bo otwartą na literaturę bardziej niż współczesną, bo nowoczesną (tak, tym zdaniem powielam stereotypy, ale przypuszczam, że część osób, które czytają te słowa, taki właśnie posiada obraz literaturoznawcy). Elastyczną, bo opartą na doświadczeniach i przemyśleniach aż niebezpiecznie nowatorskich jak na kręgi akademików-polonistów (jak wyżej). Wreszcie - elastyczną, bo wychodzącą poza zakurzone schematy z niebywałą przewrotnością specjalisty z niebanalnym poczuciem humoru (nie inaczej).

 

Mimo wszystko napiszę słów kilka, jednocześnie prosząc o wybaczenie laickiej nieudolności autorki tych słów. Bo jak tu nie napisać o książce, która namówiła mnie na rozgrzebanie znienawidzonego Sienkiewicza (chyba jedynego autora z kanonu szkolnych lektur, którego bez żalu porzuciłam -naście lat temu), która pokazała, że wiek XVII ma też swoje literackie perełki, która w końcu sprawiła, że pomyślałam, że może nie taki Bieńczyk straszny, jak się w Książce twarzy odmalował. Bo że warto zawierać bliskie, choć rzecz jasna platoniczne, znajomości z Prusem, Stasiukiem, Springerem i Karpowiczem, wiedziałam już dawno. Nie wiedziałam tylko, że można tak pięknie, a przede wszystkim — że można tak owocnie.

 

Podczas lektury miałam ochotę zapisać co drugie zdanie i trzy razy zastanowić się nad każdym. Dlatego tak długo ją czytałam, smakując każdy esej osobno, oszczędnie. Kilku autorów odkryłam na nowo, kilku - po raz pierwszy. Ale przede wszystkim odkryłam dla siebie niezbadane ścieżki, jakimi przechadza się ta wielka i ta mniejsza literatura w głowie profesora Koziołka. Poczułam się przez chwilę jak na dobrze znanej drodze, którą jednak obserwuję z zupełnie nowej, mądrzejszej, meta- i intertekstualnej perspektywy. 

 

Koziołek posługuje się bardzo ciekawym pojęciem „skandalu arcydzieła” (zainteresowanych definicją odsyłam do lektury) w odniesieniu do literatury pięknej, ale moim zdaniem także jego książka jako przykład literatury faktu jest skandalicznie idealna i powinna wejść do kanonu. Swoją drogą, zachęcona przez autora do rozważań, właśnie od kilku dni zastanawiam się nad zasadnością podziału na literaturę piękną i literaturę faktu, który stronniczo sugeruje, że ta druga pozbawiona jest urody zarezerwowanej dla pierwszej. Ciekawa jestem, czy istnieje jakikolwiek inny język, w którym ten podział ma podobną nomenklaturę (bo że sam podział jest konieczny, co do tego nie mam wątpliwości).

 

Niedawno pytałam moich — kończących niebawem szkołę — uczniów, co  chcieliby robić, kiedy wkroczą w dorosłość; co wybraliby dla siebie, jeśli to zależałoby od ich decyzji podjętej teraz. Ja chyba chciałabym być Ryszardem Koziołkiem. Bo przecież literaturą myśli się znakomicie. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
baros83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,
Teoretycznoliterackie eseje o mniej lub bardziej znanych polskich autorach (m.in. Prus, Sienkiewicz, Kraszewski, Przybyszewska, Malewska, Springer, Bieńczyk, Mrożek, Rymkiewicz, Karpowicz, Stasiuk, Twardoch, Brzozowski, Tokarczuk).
Profesor Uniwersytetu Śląskiego w erudycyjny sposób pokazuje historyczno - teoretyczne konteksty interpretacyjne utworów literackich. Lektura godna przeczytania.
Dorot21 Linia koment
Przeczytane:2016-08-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
dallea Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
break
Okładka - Dobrze się myśli literaturą Abchazja
Wojciech Górecki
Okładka - Dobrze się myśli literaturą Polacos. Chajka płynie do Kostaryki
Anna Pamuła
Okładka - Dobrze się myśli literaturą Dół
Andriej Płatonow
Okładka - Dobrze się myśli literaturą 15 stuleci. Rozmowa z Wilhelmem Sasnalem
Jakub Banasiak
Okładka - Dobrze się myśli literaturą Tam
Natasza Goerke
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów