Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne

Jak grom z jasnego nieba.

Choroby, które mnożą się w tempie zawrotnym. Wojna w Ukrainie. Inflacja rosnąca w tempie zawrotnym. Pracoholizm, który jawi się niczym jedyna słuszna droga, a nawet zabić może (w Japonii odnotowuje się coraz więcej przypadków śmierci z przepracowania). Uzależnienia, które pod pozorem wolności nakładają pęta. Wirtualny świat, który przytłacza i kotłujące się złe wiadomości. Tak dużo. Za. I stajemy się niczym usychające drzewo, a nasza psychika krzyczy przez ciało. Bo gdy cierpi psyche, konsekwencje odczuwa i soma. Dotkliwie.

Tony listów, wiadomości email i ludzkich problemów wylały się po pierwszej książce pt. "Chorzy ze stresu". Publikacja trafiała do gabinetów lekarskich, placówek, domów, a jej autorka była zapraszana do licznych programów radiowych, telewizyjnych oraz na spotkania za pośrednictwem Internetu. Czytelnicy przejrzeli się w niej jak w zwierciadle, dostrzegają siebie tak wyraźnie. Ta popularność to namacalny znak, że stres, nieustanne napięcie i pęd stały się syndromem naszych czasów. Niełatwych czasów.

Pandemia Covid-19 pokazała dobitnie, że lista schorzeń psychosomatycznych zdezaktualizowała się. Że przyszły nowe, które zbierają żniwo i trzeba je wziąć pod lupę, by spustoszenia nie siały. Stąd pojawiła się część II, którą chłonie się na wdechu. Dlaczego tak lekko, bez oporów? Bo jest przystępnie napisanym, ale i zatrważającym obrazem aktualnej kondycji człowieka XXI wieku, od którego nie mogłam się oderwać.

Jest pan zdrowym jak ryba wrakiem człowieka, powiedział lekarz. Realne, tak bardzo. Zastanawiam się dokąd więc zmierzamy i co jest jeszcze w naszej mocy?

Poznajemy konkretne medyczne przypadki, które swym przebiegiem były tak mylące, że niejednych zwiodły i na manowce zwiodły. I nie mam tu na myśli wyłącznie laików, ale przede wszystkim lekarzy, którzy zlekceważyli przyczyny pozaorganiczne. Są konkretni ludzie, życia, historie. Czytamy o chorobie Lady Gagi, kiedy całe ciało boli czy fibromalgii, którą rodzą nerwy. Okazuje się, że Polacy są uzależnieni od leków przeciwbólowych i w niechlubnej pierwszej piątce widnieją. Alkohol czy marihuanę stosują jako plaster na rany, ale rana wciąż się nie goi. Spotkamy 142 kilogramy, które mogą łamać krzesła, ale czy przeciwstawić się genetyce zdołają? Jest i bolerioza słynna, a jakże, jednak bez ukłucia kleszcza, za to z atakami paniki. Są szumy w uszach, które udają problemy z aparatem słuchowym, skutecznie. Dowiemy się, że bez Asów - z zespołem Aspergera nie byłoby Doliny Krzemowej i co ma z nimi wspólnego Einstein, Mozart czy Steve Jobs. A także o naprawianiu mózgu po depresji, chorobie złamanego serca, przewlekłym zmęczeniu, psychoneuroimmunologii czy związku między higieną cyfrową, a nowotworami, wiedzę zgłębimy. Kolejny raz uświadomimy sobie, że przekaz medialny, który nieustanną gratyfikacją kusi, zmienia mózgi nasze, ale i naszych pociech, co wymaga nie lada czujności. Do tego nadpobudliwość psychoruchowa ADHD staje się codziennością w psychologicznych gabinetach, co ma swoje przyczyny. Będzie o życie w bańce mydlanej, która w każdej chwili może pęknąć i sferze intymnej, która pytania stawia. Bo czy można kochać i deficytów libido doświadczać? Bez tabu, upokorzeń i wstydu, dotykamy ważnego, o którym ludzie boją się mówić. Przecież nie wypada. Naprawdę?

Współczesna do granic. Dostajemy przekrój społeczeństwa, bo okazuje się, że nie ma tu wyjątków czy grup uprzywilejowanych. Można pojmować największe tajniki fizyki kwantowej, ale być laikiem w kwestii samoświadomości własnego ciała. Psychosomatyczne trudności mogą dotknąć każdego i czas przestać je bagatelizować, zrzucając na hipochondrię czy przesadę, a w Polsce wciąż leczy się objawy a nie człowieka. A na problemy psychosomatyczne nie pomogą leki na choroby organiczne. Wpaść w błędne koło jest więc łatwo. Zbyt.

Napisana przez specjalistkę z dziedziny medycyny z naukowymi nawiązaniami, z podpieraniem się badaniami i specjalistyczną nomenklaturą, choć językiem zaskakująco prostym i dostępnym. Znajdziemy tu liczne ciekawostki, które oczy otwierają i konteksty, jak choćby różnorodne aspekty z życia celebrytów, filozofii, socjologii, kultury, a nawet mitologii, co czyni z niej nie abstrakcyjny podręcznik dla profesjonalistów, ale publikację dla każdego.

Jednak by nie popaść w zgorzknienie i tunel bez światła otrzymujemy także pięć literek S - uniwersalny program dla wszystkich chorób o podłożu psychosomatycznym. Jest więc o stresie, śnie, sposobie odżywiania, sporcie i seksie, które całokształt tworzą.

Biorę ze sobą także dwa zdania. Jedno Kanta: "Niebo ofiarowało ludziom trzy rzeczy, które pomagają nam dźwigać życiowe ciężary, a są to: nadzieja, sen i śmiech", bo podpisuję się obiema rękoma, a drugie Marylin Monroe: "Kariera to piękna rzecz, ale nie przytulisz się do niej w zimną noc", bo to dobre relacje są naszym fundamentem i nic tego zmienić nie zdoła. Nic nie zastąpi.

I nie, stresu uniknąć się nie da, choćbyśmy bronili się z sił wszelkich, ale możemy nie dać się zwariować. Balans zachować, zamiast nieustannie na krawędzi funkcjonować. Tłumacząc samych siebie, usprawiedliwień usilnie szukając, bo reszcie może być za późno. Na życie.

Na koniec poproszę o receptę, pani Doktor.
Jedź na urlop i oddychaj głęboko!

Dziękuję, zastosuję się.

Informacje dodatkowe o Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne: