Recenzja książki: Dokąd zmierzasz?

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Pochodząca z Jerozolimy tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej przetrwała do dnia dzisiejszego. To powszechnie znane nabożeństwo wielkopostne o charakterze ściśle adoracyjnym polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu. Publikacja Małgorzaty Kupiszewskiej jest jak najbardziej na czasie, bowiem powtarzający się rokrocznie Wielki Post zakłada medytacyjne rozważanie kolejnych etapów ostatniej wędrówki Chrystusa ulicami Świętego Miasta. Pięknie wydany album Dokąd zmierzasz (podziękowanie Polaków za dar obecności Jana Pawła II) przepełniony jest głęboką treścią, a stanowiące motto lektury wyznanie: Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3,16), zmusza do pochylenia się nad zbawczymi wydarzeniami sprzed lat.

Jako pośredni świadkowie wielkiej zbrodni świata, dzięki lekturze chrześcijanie będą mieli okazję powrócić myślą do dawno minionych chwil, by oddać hołd Temu, który z nieogarnionej miłości do człowieka poświęcił swoje życie za grzechy całego świata. Tak więc idąc tokiem (opartych na tekstach biblijnych) rozważań Małgorzaty Kupiszewskiej, czytelnik poświęci uwagę zapadającym w pamięć i serce rozważaniom kolejnych stacji drogi krzyżowej oraz skupi się na refleksjach zogniskowanych wokół tajemnic różańcowych wszystkich czterech części. Wsłucha się w wiersze i wspomnienia poświęcone Janowi Pawłowi II (Santo Subito, Papież przełomu, Ciesz się, Matko Polsko!, 13 maja 1981, Krzyż papieski, Pod skrzydłami Ducha Świętego), a także z uwagą przyjrzy wymownym fotografiom dzieł polskich artystów malarzy (ich biogramy zamieszczono na końcu książki). Wreszcie - zamyśli się nad zapadającymi w pamięć i serce tytułami poszczególnych części (W wielkopostnej ciszy, W majowych bzach, W blasku promieni, W szumiącym zbożu). Nutę refleksji wzbudzą w nim również inspirujące słowa Arcybiskupa seniora lwowskiego kardynała Mariana Jaworskiego, Arcybiskupa metropolity częstochowskiego Wacława Depo, Arcybiskupa warszawsko-praskiego Henryka Hosera oraz Biskupa seniora łowickiego Józefa Zawitkowskiego.

Ponieważ wielkopostny czas winien być przepełniony twórczą refleksją, głębokim namysłem oraz skutecznymi postanowieniami, książka Dokąd zmierzasz jest sprawdzonym pomysłem na osiągnięcie celu. Dzięki zawartym w niej całkowicie przekonującym refleksjom (w języku polskim i angielskim) czas duchowego przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego – najważniejszego wydarzenia w dziejach świata – absolutnie nie zostanie zmarnowany.

Kup książkę Dokąd zmierzasz?

Zobacz opinie o książce Dokąd zmierzasz?
Dokąd zmierzasz?
Małgorzata Kupiszewska