Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Doktor Proktor i wielki napad na bank

Jo Nesbø

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Czarna Owieczka
Data wydania: 2013-10-14
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-63010-37-9
Liczba stron: 244
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: figlarna24
Takiego Jo Nesbø nie znacie. Ja także do chwili obecnej go takiego nie znałam. Choć na dobrą sprawę przeczytałam tylko jedną powieść autorstwa Norwega , czyli "Czerwone gardło".
Jo Nesbo oprócz poczytnych kryminałów, które znają czytelnicy na całym świecie, napisał serię o przygodach trójki przyjaciół. I to nie byle jakich, gdyż dwójka z nich to dzieci, a trzeci to osoba dorosła, choć z zachowania można by stwierdzić, że także dziecko, no dobrze nastolatek.
Mam na myśli tytułowego doktora Proktora- szalonego, nieokiełzanego w swym geniuszu naukowca. Doktor Proktor jest niebywale wysoki i wychudzony. Jego przyjaciółmi i towarzyszami licznych przygód są bystra , o cieniutkich kiteczkach dziewczynka, Lisa, i także niziutki, o bujnych , rudych włosach Bulek.
Tym razem trójka śpieszy na ratunek królowi NOrwegii. Kilka dni wcześniej bandyci ukradli cały zapas złota Norwegii- aż jedną sztabkę. Pytacie się czemu Norwegowie mieli tylko jedną sztabkę złota? Wina leży po stronie obywateli, którzy opychali się słodyczami i z czasem dziury musiały być zapychane złotem, gdyż już plomb zabrakło.
Król prosi trójkę przyjaciół, by ci odnaleźli sztabkę, gdyż w przeciwnym razie Norwegowie zbankrutują i będą musieli żyć biednie , jak w Górnej Saksonii. Czyli pracować osiem godzin dziennie, norweskie żony będą posiadały tylko jeden samochód, a zamiast na Teneryfę będą jeździć na Hawaje. Biedny los Norwegów...
Doktor Proktor, Lisa i Bulek udają się do Wielkiej Brytanii . Tu przyjmują pseudonimy i inflirtują trójkę złodziei norweskiej sztabki złota od środka.....
Powieść jest skierowana do dzieci i młodzieży. Choć moim zdaniem zdecydowanie jest dla dzieci od lat 9. I to tych, którzy potrafią już samodzielnie czytać. Testowałam ją na mojej siedmioletniej córce. To znaczy czytałam jej przed snem i mało z niej rozumiała. Więc sama ją sobie czytałam i chłonęłam ją. Humor pisarza jest wyróżniający. Najbardziej podoba mi się postać Bulka. To on ma najlepsze pomysły. Wymyśla pseudonimy związane z symbolami detektywistycznymi Wielkiej Brytanii , czyli Sherlocka Holmesa i dr. Watsona, napad na brytyjski bank itp. przygody. 
To postacie są atutem tej książki. Jest to pokaźna pozycja. To kolejny powód, by przeznaczyć ją dla starszych dzieci. Ma 242 książki. Jest wydana w pięknej twardej oprawie, co sprawi, że będzie się ona wyróżniać na półce. Zawiera także ilustracje. W prawdzie czarno białe, ale czupryna Bulka musi być czerwona.
Już dawno nie bawiłam się tak dobrze wracając do literatury dziecięcej. Uśmiałam się, ale i zatrwożyłam. Gdyż pamiętajmy to nie komedia, tu się ważą losy Norwergii....
Polecam serdecznie.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2013-11-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów