Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dolce vita po polsku

Anna J. Dudek

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2012-09-19
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: bd
Liczba stron: 0
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Raducka

Włochy. Niespełnione marzenie niejednego Polaka. Istny raj na ziemi. Południowe słońce, oszałamiające smaki i zapachy to coś, co chyba nigdy nie przestanie nas pociągać. 

 

Dolce Vita po polsku to zbiór kilkudziesięciu tekstów, z których wyłania się pewien obraz Włoch. Cóż, właściwie kilka obrazów, bo mam wrażenie, że każdy z nich nieco się różni. To opowieści Polaków, którzy zdecydowali się na zamieszkanie we Włoszech i Włochów, którzy od lat żyją w Polsce.

 

W książce Anny J. Dudek znaleźć można wszystko to, co nas w tym kraju fascynuje. Poczynając od obowiązkowego wręcz jedzenia, poprzez design, filmy, opery, malarstwo, a na kuchni kończąc, bo to właśnie jedzenie jest czymś, co się nierozłącznie z kulturą Włoch wiąże i o czym zapomnieć nie można. Poza wypowiedziami osób mniej lub bardziej znanych, dowiemy się też, jak zaparzyć dobrą kawę, na które z włoskich win się skusić czy gdzie dobrze zjeść.

 

Całość, choć napisana sprawnie i całkiem przyjemnie, nie jest lekturą nadzwyczajną. Ot, kilka ciekawych tekstów, w których jednak czegoś zabrakło. Nieco zabrakło polotu, emocji i - przede wszystkim - tej miłości do Włoch, o której dużo się w książce mówi, ale zupełnie jej między wersami nie czuć. 

 

Jeśli ktoś lubi Włochy, jeśli ciągnie go do tego kraju, jeśli lubi o nim czytać, to ta książka będzie przyjemną propozycją. Ja jednak pozostanę przy pamiętnikach. Być może nie dowiem się z nich, jakie wino jest najlepsze i którą operę warto zobaczyć, być może nie poznam całych Włoch, a tylko maleńki ich fragment, ale to właśnie dzięki nim poczuję tańczące na twarzy promyki słońca, zapach świeżych pomidorów i autentyczne uczucie. W Dolce Vita po polsku tego nie odnalazłam. Szkoda.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
izus90 Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów