Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dom służących

Kathleen Grissom

Ocena ( 11 osób )
5.2
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2013-09-30
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-61386-38-4
Liczba stron: 440
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Ludzie ludziom…

 

Wszyscy ludzie rodzą się równi – te słowa Thomasa Jeffersona możemy przeczytać w akcie prawnym, jakim jest Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych z 1776 r. Choć z założenia deklaracja dawała możliwość ustanawiania wszelkich aktów państwowych, wypowiadania wojny i zawierania pokoju przez dawne kolonie angielskie w Ameryce Północnej, to tak naprawdę nie miała tylko wymiaru politycznego. Był to apel skierowany co całej ludzkości. Apel, na który – niestety – po dziś dzień niektórzy pozostają głusi.

 

Bez wątpienia ponad ideę równości biali stawiali wygodę i darmową siłę roboczą, jasno wytyczając granicę pomiędzy nimi a podludźmi. "Czarnuchy" – takim pogardliwym słowem najczęściej określali ludzi, którzy całymi dniami pracowali na ich wielkie domy i pokaźne majątki. Niewolnicy, stłoczeni niczym zwierzęta w barakach, poniżani, bezkarnie zabijani, stanowili niegdyś codzienny widok w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w Alabamie, Wirginii, Georgii i dwunastu innych stanach, gdzie niewolnictwo zostało nawet usankcjonowane prawnie.

 

Nie ma chyba osoby, która choć raz nie widziała kultowego już filmu „Przeminęło z wiatrem”, opartego na powieści Margaret Mitchell czy serialu „Północ – Południe” na podstawie trylogii Johna Jakesa. Poruszone tam problemy segregacji rasowej, niewolnictwa, zostały w równie poruszający sposób wykorzystane przez Kathleen Grissom. Powieść Dom służących, opublikowana nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc, to nie tylko porywająca lektura, ale też smutny obraz rzeczywistości XVIII wieku oraz upadku moralności i człowieczeństwa. Umiejętnie łącząc powieść historyczną z wątkami społeczno-obyczajowymi, a nawet romansem, autorka stworzyła prawdziwie emocjonujące dzieło, które zostaje w sercach, które prowokuje do powtórzenia za Nałkowską słów: Ludzie ludziom zgotowali ten los.

 

Autorka przenosi nas do roku 1791, do Tall Oaks, plantacji tabaki w południowej Virginii. To właśnie tu właściciel plantacji, kapitan James Pyke, przywozi z podróży handlowej siedmioletnią białą dziewczynkę, Lavinię McCarten. Cierpiące na amnezję dziecko zostaje umieszczone w domu niewolników, gdzie trafia pod skrzydła mulatki Belle, kucharki, a zarazem córki kapitana, spłodzonej z czarnoskórą służącą.

 

Okazuje się, że rodzice Lavinii płynęli do Ameryki z Irlandii w poszukiwaniu źródła utrzymania. Niestety, oboje zmarli podczas rejsu. Był z nimi jeszcze brat dziewczynki, Cardigan, ale jego losy długo pozostają nieznane. Lavinia dorasta pośród czarnoskórych służących, przekonana, że jest jedną z nich. Pod czułą opieką Belle, Mamy Mae i Papy George`a otwiera się na świat, zaczyna uczyć się ciężkiej pracy, a jej wrodzona dobroć predestynuje ją do opieki nad żoną kapitana, chorowitą kobietą, nadużywającą laudanum i jej córeczką - Sally. W domu państwa mieszka jeszcze jedenastoletni Marshall, wykorzystywany seksualnie przez swojego nauczyciela, mający sadystyczne zapędy i nienawidzący „czarnuchów” syn kapitana.

 

Tragiczna śmierć słodkiej Sally jest początkiem serii tragicznych zdarzeń, które podkreślają bestialstwo właścicieli niewolników i stanowią zupełne zaprzeczenie idei równości i wolności. Oczywiście nie wszyscy właściciele ziemscy traktują niewolników jak zwierzęta - Will Stephens, tymczasowy zarządca majątku kapitana odnosi się do nich z szacunkiem, świadom, że to ich praca stanowi podstawę sukcesu plantacji. Niestety, odmienne zdanie ma Rankin, zwyrodnialec pracujący dla kapitana, czy wielu jego popleczników, w tym panicz Marshall.

 

Autorka, wykorzystując historię Lavinii, opisuje codzienne życie niewolników, ich dylematy, bolączki, zwyczaje, próbując odpowiedzieć jednocześnie na pytanie, gdzie jest granica pomiędzy białymi a czarnymi? Obserwujemy również kryzys tożsamości samej bohaterki, rozdartej pomiędzy światem, w którym się urodziła, a światem, który pokochała. Po latach, wyrwana z domu służących i zabrana przez Miss Sarah Madden i jej męża do Williamsburga, dostaje szansę zdobycia takiej edukacji, jaką zapewniają swojej córce, Meg. Wyrwana z dotychczasowego środowiska Lavinia z trudem przystosowuje się do nowych warunków, jednak serdeczność rówieśnicy, a także wspólne zainteresowania sprawiają, że z czasem odnajduje przyjemność w takim życiu. Skrycie marzy jednak o powrocie do rodzinnego domu – do domu służących…

 

Fakty poznajemy nie tylko z perspektywy Lavinii, bowiem Grissom narratorką uczyniła również Belle. Te fragmenty są bez wątpienia bardziej surowe, brutalne, a tym samym bardziej realistyczne, służą bowiem ukazaniu tragicznej sytuacji niewolników. Fakt, że niekiedy spoglądamy na te same wydarzenia z różnej perspektywy, pobudza naszą wyobraźnię, angażuje emocjonalnie i pozwala dokładnie wczuć się w sytuację. Niezwykle plastyczne opisy, makabryczne sceny, biczowania, gwałty – przed tym nie uciekniemy, czytając o życiu niewolników. Nie, przed tą prawdą w powieści Kathleen Grissom nie ma ucieczki, zaś świadomość, że wiele z opisanych wydarzeń zostało poprzedzonych studiami autorki dotyczącymi kwestii handlu ludźmi, odwiedzinami na plantacjach oraz lekturą opowieści niewolników z tamtych czasów dodatkowo porusza serca i umysły. Dzięki temu bowiem bohaterowie Domu służących stają się czytelnikom szczególnie bliscy, a ich cierpienie jest naszym. Sama powieść, będąca spektakularnym debiutem, jest zaś jedną z tych, obok których nie można przejść obojętnie. Jedną z tych, które powinny być traktowane jako przestroga przed dokonywaniem podziału świata według określonych kryteriów, przed dzieleniem ludzi na tych lepszych i gorszych…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
megami91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Wybrałam się do biblioteki, by wypożyczyć powieść fantastyczną wydawnictwa Papierowy Księżyc, ze względu na podjęte wyzwanie. Z racji, że niczego takiego nie znalazłam, postanowiłam sięgnąć po "Dom służących". To był najlepszy przypadek i wybór minionych dni! :)
Książka jest niebywale interesująca. Być może miejscami fabuła jest przewidywalna, ale to wcale nie musi być minus. Emocji nie brakuje - są i niewolnictwo, i trudne relacje, zagadnienia moralne i etyczne (jak wytłumaczyć białemu dziecku, że czarnoskórzy są "gorsi" i nie należy się z nimi przyjaźnić, mimo że to samo dziecko również jest niewolnikiem? Wreszcie jak to samo dziecko, inaczej odbierające świat ma wyjaśnić swoje dylematy i przekonać do swych racji dorosłych?).
Jest to debiut literacki dojrzałej już kobiety. Cieszę się, że książka odniosła sukces i mam nadzieję, że autorka nie poprzestanie na jednej tylko powieści.
karola27 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,wyzwanie: 52 książki w 2015 roku,

Czy to filmy, czy książki, które oparte są na faktach przyciągają przyszłych odbiorców jak magnez...Dlaczego tak się dzieje, bo zwyczajnie lubimy historie z życia wzięte...I właśnie taką historię postanowiła w swojej debiutanckiej książce opisać Kathleen Grissom. Takim impulsem do napisania "Domu służących" stał się pewien odnaleziony dokument...

Za otoczkę dla całej książkowej historii posłużyła Wirginia oraz jedna z plantacji tytoniu, której właścicielami są Państwo Pyke. Po długim rejsie do swojego domu powrócił kapitan James Pyke. Ku zdziwieniu swojej małżonki nie powrócił sam. Towarzyszyła mu mała, białoskóra dziewczynka. Lavinia w wieku ośmiu lat została sierotą. Jej rodzice zmarli na statku. Był to dla niej olbrzymi wstrząs psychiczny, czego skutkiem jest amnezja z którą się zmaga. Do tego dochodzi również niewiedza co stało się z jej bratem. W tym momencie nasuwa się pytanie, dlaczego zostali rozdzieleni...Pewne sprawy, które wykreowały się między jej rodzicami, a kapitanem sprawiły, że znalazła się w miejscu zwanym "Wysokimi Dębami". Zmęczona oraz wystraszona dziewczynka odnajduje pocieszenie i otuchę w ramionach czarnoskórej służącej o imieniu Bell. Z czasem murzynka zostaje opiekunką Lavinii. Jednocześnie dom, w którym mieszka służba staje się jej nowym domem. To w nim ma okazję zasmakować szczęśliwego rodzinnego życia wypełnionego miłością...Cała czarnoskóra społeczność została zauroczona przybyłym gościem... Niestety dziewczynka nie zdawała sobie sprawy z tego, że dzieli ją od nowych przyjaciół jeden bardzo ważny szczegół. Kolor skóry...I właśnie ta różnica w wyglądzie przysporzy Lavinii oraz służącym olbrzymich problemów...

Pani Grissom zafundowała swoim czytelnikom emocjonalny wstrząs po którym dojście do siebie nie będzie takie łatwe i szybkie. Temat niewolnictwa, który został poruszony przez autorkę, jest tematem trudnym, a zarazem wartym tego, żeby o nim pisać. W dzisiejszych czasach nie dopuszczamy do siebie myśli, że coś takiego miało w ogóle miejsce. I przyczynił się do tego człowiek. Chociaż i teraz można usłyszeć o nielegalnych obozach pracy. O ludziach przetrzymywanych w barakach i traktowanych w sposób, który uderza w ludzką godność...Nie mogę, a raczej nie potrafię tego zrozumieć, że człowiek może zrobić krzywdę drugiej osobie. Co trzeba mieć w sobie, żeby dopuścić się takiego czynu. Tym bardziej, gdy głównym powodem napaści jest kolor skóry. Czy czyni to kogoś gorszym od reszty społeczności...
Z tym problemem zapoznała się Lavinia będąc jeszcze małą dziewczynką. A wiadomo, że małe dziecko nie do końca rozumie na czym polega życie dorosłych, którzy mają swoich "właścicieli".
I właśnie postać Lavinii jest jednym z narratorów w książce. Pisarka postanowiła ukazać w książce obraz niewolnictwa widziany oczami dziecka. Dziecięce spostrzeżenia wzruszają i dają wiele do myślenia. Niejednokrotnie można mieć wrażenie, że przemyślenia dziewczynki są bardzo dojrzałe jak na jej wiek...Z biegiem lat dziewczynka przemienia się w piękną i inteligentną kobietę, która nie zapomina o miejscu w którym się wychowała, oraz o ludziach którzy zdobyli jej serce i którym wiele zawdzięcza...
Jedną z takich osób jest Bell, która pełni w książce rolę drugiego narratora...Jest dorosłą czarnoskórą niewolnicą, która zaraz po przybyciu Lavinii stała się jej opiekunką. To ona zapoznała ją ze światem, w którym przyszło jej żyć. Na początku wszystko było takie piękne i kolorowe...Niestety do czasu...

Dzięki takiemu narratorskiemu posunięciu czytelnik będzie miał możliwość zapoznać się z obrazem niewolnictwa widzianym z dwóch perspektyw. Małego dziecka oraz dorosłej kobiety...

Niejednokrotnie czytając książkę, na mojej skórze pojawiała się gęsia skórka...Za sprawą opisów, w jaki sposób traktowano w tych czasach czarnoskórych mieszkańców. Autorka zrobiła to w sposób bardzo realistyczny. A co najgorsze, obserwatorem dramatycznych scen było również dziecko.

Lavinia i Bell to tylko namiastka książkowych bohaterów. Skoro tytuł książki brzmi "Dom służących" to musi mieszkać w nim ktoś jeszcze. Ktoś musi przecież trzymać nad wszystkim pieczę. Tą osobą jest Mama Mae. Czarnoskóra kobieta, która swoim postępowaniem oraz dobrym sercem wpuszcza do domu słoneczne światło...A takim słonecznym promieniem staje się Papa George.
Obok, w dużym domu pomieszkują właściciele plantacji oraz ich dzieci. Słodka i urocza Sally wraz ze swoim bratem Marshallem.

Podsumowując "Dom służących" nie jest lekturą łatwą. Kathleen Grisson pisząc książkę zadbała o każdy, nawet o ten najmniejszy szczególik. Tak jak wspomniałam na początku recenzji, główną inspiracją do powstania "Domu służących" stał się pewien stary dokument odnaleziony przez autorkę. Chociaż bohaterowie są fikcyjni, to wydarzenia, które zostały opisane są niestety prawdziwe...Czasy, w których szerzyło się niewolnictwo zapisały się w historii Stanów Zjednoczonych. Miejmy tylko nadzieję, że te lata pozostaną nadal tylko historią...
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2015 (181),
"Dom służących" Kathleen Grissom to niezwykle udany debiut literacki. Historia opowiedziana z perspektywy dorastającej irlandzkiej dziewczynki Lavinii i nieślubnej córki właściciela plantacji - Belle. Akcja rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Gdzieś tu w opiniach wyczytałam, że książka jest napisana prostym językiem. Moim zdaniem tak powinno być. Czy wyobrażacie sobie wychowankę niewolników wysławiającą się kwiecistym językiem? Chyba nie... Lavinię poznajemy, kiedy ma 7 lat i przybywa na plantację z kapitanem statku. Po stracie rodziców straciła pamięć i trafiła pod opiekę Belle - córki kapitana. Belle- choć niewiele starsza zajęła się dziewczynką jakby była jej dzieckiem. Ogólnie wśród niewolników - zarówno tych pracujących w domu, jak i na polach można dostrzec ważność więzów rodzinnych, wzajemne wsparcie w niedoli i pogodę ducha, mimo braku wolności. Żona kapitana, otumaniona lekami i oderwana od rzeczywistości nie zajmuje się swoimi dziećmi - Marshallem i Sally. Po śmierci córki wpada w jeszcze większy obłęd i jedynie Lavinia jest w stanie ukoić jej ból. Wiele krwi przelano na plantacji, co rusz umierał któryś z bohaterów - śmierć nie oszczędzała nikogo, nawet dzieci. Późniejszy zarządca Will trafnie opisał Lavinię - jako dorosłą kobietę z umysłem dziecka. Mimo, że dziewczynka jako nastolatka trafiła na wychowanie wraz z Meg, żyła jakby w ochronnej bańce. Naiwnie wierzyła, że kiedy powróci na plantację wszystkie relacje z jej czarną, przybraną rodziną zostaną zachowane. Poślubiła syna właścicieli plantacji, który okazał się despotą i brutalem, co też nie do końca było jednoznaczne, ponieważ już w młodości został on naznaczony przez los. Rozdziały, w których narrację prowadzi Belle są niezwykle trafne, a jednocześnie suche. Przeżywamy wraz z nią jej miłosne rozterki, rozłąkę z synem i śmierć bliskich. Ostatecznie wszystko kończy się z pozoru szczęśliwie, ale jest okupione niesprawiedliwością i śmiercią zbyt wielu ludzi. To książka obok, której nie można przejść obojętnie, ukazująca tragiczny obraz niewolnictwa i handlu ludźmi. Budzi różnorodne emocje i dosłownie przeszywa serce. Wykorzystywanie czarnych przez właścicieli, obojętność i ukrywanie brudnych spraw za drzwiami wywołuje odrazę i współczucie.
Poema plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,przeczytane w 2014,
Miało być ciekawie, a wyszło bardzo przeciętnie. Fabuła mało porywająca, w zasadzie przewidywalna. Do tego styl narracji, którego nie lubię - język prosty, wręcz miejscami infantylny. Książkę zmęczyłam do końca tylko dlatego, że chciałam ją skończyć.
joakrz1983 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna
AmaiaSalamanca5 Linia koment
Przeczytane:2016-02-15, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KarenKa Linia koment
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
beatrycze66 Linia koment
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2015,
mysha Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2014-11-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
mandy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Iszka Linia koment
Przeczytane:2014-06-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2016-07-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
basia02033 Linia koment
Przeczytane:2015-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
simka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alison2 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów