Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Dopóki mamy twarze. Mit opowiedziany na nowo
Kup Teraz

Dopóki mamy twarze. Mit opowiedziany na nowo

C.S. Lewis

Ocena ( 4 osoby )
5.8
Wydawnictwo: Esprit
Data wydania: 2010-02-26
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-60040-92-8
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: edith

 

Autorem książki jest C. S. Lewis, znany przede wszystkim jako twórca „Opowieści z Narnii”. Ja podobnie jak wiele innych osób w Polsce, postrzegałam go głównie jako twórcę powieści wpisujących się w kanon literatury dla dzieci i młodzieży. Jednak zupełnie niesłusznie, bo właśnie książki przeznaczone dla starszych czytelników tak naprawdę pokazują, co Lewis chciał po sobie pozostawić. Jak wiem z opisu innych książek i noty biograficznej autora, w każdej powieści Lewis pozostawił część swojego życia i doświadczeń. Wątków autobiograficznych w jego tekstach jest wiele. „Dopóki mamy twarze” jest ostatnią powieścią przeznaczoną dla dorosłych czytelników, niestety w Polsce jest prawie nieznana. C. S. Lewis zafascynowany przeczytanym podczas studiów u Apulejusza mitem o Erosie i Psyche, stworzył historię bazującą na dawnym micie, ale jednocześnie dołożył do niej nowe, niepowtarzalne elementy. Dzięki temu zabiegowi historia Psyche wydaje się jeszcze bardziej ciekawa, pouczająca i wciągająca.
Główna bohaterką powieści Lewis uczynił Orual, najstarszą córkę króla Troma, władcy Glome. Księżniczka, jako narratorka przedstawia nam tekst swojego oskarżenia przeciwko bogom. Opowiada o swoim dzieciństwie, bez matki, za to z porywczym i agresywnym ojcem w innej części zamku. Pisze także o uzależnieniu królewskiego losu od kultu krwawej bogini Ungit. Zmuszona ukrywać się za welonem, by nie odstraszać ludzi swą brzydotą, traci osobę, którą kocha najbardziej na świecie, swoją przyrodnią siostrę – Istrę, w języku grecki znaną jako Psyche. Za wszystko obwinia bogów, bo czyż to nie przez nich królewski ród musiał oddać piękną księżniczkę jako ofiarę? Oskarża ich o okrucieństwo, obojętność wobec niewinnych ludzkich losów, którymi bogowie bawią się jak chcą. Orual wykrzykuje swe pytania i żąda odpowiedzi. Nawet nie wie, że je w końcu otrzyma...

C. S. Lewis bardzo umiejętnie splótł mit o Psyche i historię starożytnej krainy Glome. Choć to właśnie wątek Psyche i Orual jest podstawą historii, to nie brakuje w niej wielu pasjonujących wątków pobocznych. To opowieść nie tylko o królestwie, barbarzyństwie, krwawych ofiarach składanych bogom, ale także o pojedynkach, miłości, wojnie, rozmowach o greckiej filozofii... Wszystkie te elementy tworzą wspaniałe i bogate tło dla całej opowieści.

Na historię przedstawioną przez Lewisa można spojrzeć w różny sposób. Niektórzy będą czytać ją jako opowieść o starożytnej krainie, inni spojrzą na nią jako na nową odsłonę znanego mitu. Jednak dla mnie jest to powieść tak głęboka, wielowątkowa i wieloznaczna, że czytając ją po raz kolejny odkryję pewnie coś zupełnie nowego. Teraz jest to przede wszystkim historia o uzależnieniu od drugiego człowieka, miłości, która sięga niemal nienawiści i problemie wiary, który dotyka chyba każdego.

Książka przyciąga mój wzrok okładką. Jest prosta, minimalistyczna, w stosowanych kolorach, ze zdjęciem bardzo ładnej dziewczyny. Zdjęcie naprawdę mi się podoba, jest w jakiś sposób delikatne, jeśli spojrzeć na całość powieści, to naprawdę pasuje do tekstu.

Uważam, że każdy powinien po nią sięgnąć. Najlepiej od razu, więc marsz do księgarni lub biblioteki! :)

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agoosiaczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Czytelniku, który lubisz doszukiwać się drugiego (i każdego następnego) dna, z utworem Lewisa powinieneś zapoznać się czym prędzej. Jest na świecie tyle interesujących książek, że rzadko zdarza mi się po raz kolejny wracać do tytułu, który już przeczytałam. Nie ukrywam jednak, iż kilka takich pozycji jest. ,,Dopóki mamy twarze" czytałam dwa razy i wynikiem drugiego czytania jest odkrycie treści niedostrzeżonych wcześniej. Na pierwszy plan wysuwa się motyw odrzucenia wiary, oskarżenie kierowane w stronę bogów oraz ostateczne pojednanie się z nimi i stwierdzenie, że pewnych rzeczy nie da się jednak pojąć i lepiej zostawić je w sferze wiary - wynika to z osobistych przeżyć autora, ale to wątek na inny tekst, być może w innym czasie.

http://missfeather.wordpress.com/2013/05/10/clive-staples-lewis-dopoki-mamy-twarze/
barbara211 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Po zachęcie recenzentki, która bardzo realnie naświetliła temat główny książki jak równiez opinii Gustava1334 - gdyby nie dzień świateczny pognałabym do księgarni.
Gustav1334 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka jest świetna, bardzo dobrze się ją czyta, polecam tę lekturę wszystkim, i dorosłym, i tym młodszym, lecz nie dzieciom ;). To bardzo fajnie opowiedziana historia, która skupia się głównie na dwóch antagonistycznych postaciach.
"Antagonistycznych" dlatego, iż jedna z nich to kobieta szpetna, swą brzydotą aż odstrasza, natomiast drugo to piękna młoda istota. W tej książce znajdziemy wiele rozważań "głównej" bohaterki na temat własnego wyglądu. Orual, bo tak nazywa się kobieta szpetna, nazwana przeze mnie "główną" bohaterką z powodu tego, iz jest ona narratorem całej powieści, to osoba o bardzo bogatym wnętrzu, to osoba wrażliwa, kochająca i pomocna. W trakcie czytania nie raz zobaczymy jak dobrą osobą jest Orual, jak kocha swoja siostrę... Naprawdę polecam tę pozycję wszystkim, gdyż każdy powinien się dowiedzieć, że nie szata zdobi człowieka.:)
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Miałam ją kupić na dzien książki, ale jakoś się nie zdecydowałam... Ale napewno ja w koncu przeczytam !!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Elia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów