Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Dowcipy z PRL-u po raz drugi

Andrzej Żmuda, Krzysztof Żmuda

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo:
Data wydania: 2005-07-13
Kategoria: Rozrywka, humor
ISBN: 83-87907-68-5
Liczba stron: 184
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Do tego, że dowcip jest bronią, nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Spopularyzował tę starą prawdę Antoni Słonimski – a mimo niemal wieku od jej przypomnienia, nie traci na aktualności. Dowcipem walczy się o swoje prawa, dowcip jest także podstawowym czynnikiem rozładowującym konflikty i stres. Nic więc dziwnego, że im trudniejsza sytuacja (najczęściej społeczno-polityczna), tym więcej opowiada się kawałów, których puenta ściśle powiązana jest z rzeczywistością otaczającą opowiadacza. Łatwo zaobserwować to zjawisko śledząc na przykład anegdoty z czasu wojny lub socrealizmu.

 

Publikacja „Dowcipy PRL-u po raz drugi” to zbiorek przynoszący kilkadziesiąt żartów z drugiej połowy ubiegłego wieku, wybranych i wynotowanych przez Andrzeja Żmudę. Teoretycznie powinna je łączyć tematyka, w praktyce raczej czas powstania – choć ten nie zawsze jest możliwy do określenia. W każdym razie zbiorek „Dowcipy z PRL-u” obok tekstów zakorzenionych w realiach minionej epoki przynosi również kilkanaście żartów luźno związanych z ustrojem. Wybór jest autorski, nie ma ambicji przedstawienia wszystkich kawałów z czasów PRL-u, nie jest też wyborem reprezentatywnym. Ma przynosić dobrą zabawę, śmieszyć i przypominać dawne dowcipy – nie zawsze najlepsze i nie zawsze śmieszące i dzisiaj. A ponieważ żarty polityczne mają to do siebie, że ich ładunek komiczny ginie kiedy historia traci na aktualności, wydawcę czekało niełatwe zadanie. W zrozumieniu niektórych kawałów pomoże na pewno zamieszczony na końcu indeks nazw i indeks osób, wzbogacony o notki – przyda się on zwłaszcza przedstawicielom młodszych pokoleń, którzy zechcą zapoznać się z działalnością rozrywkową dawnych czasów.

 

Kiedy dowcip ma stanowić wentyl bezpieczeństwa, odskocznię od codzienności, kiedy ma (a to w żartach politycznych dość powszechne) być satyrą na rządzących – musi być ostry, niewybredny i ośmieszający. Nie ma w nim wówczas miejsca na humor, łagodność czy refleksję. Chodzi zaś przede wszystkim o to, by w jak najgorszym świetle przedstawić ciemiężycieli, pognębić ich, zemścić się za dokonane (bądź hipotetyczne) krzywdy. W tym pomaga najbardziej wyszukiwanie kompromitujących porównań, niewybrednych aluzji. W przypadku dowcipów z władzy (a w tym tomiku pojawiają się Gomułka, Gierek, Cyrankiewicz, Jaruzelski), z tych, przed którymi odczuwało się strach (ZOMO), ważna była siła rażenia. Żart okazywał się rewanżem – dlatego wykazywało się tępotę i obłudę znienawidzonych postaci, wyszukując na potwierdzenie swoich słów zaskakujące skojarzenia. Siła żartów zebranych w zbiorku leży właśnie w tych czynnikach: radości z dokonanej „zemsty” i w zaskoczeniu. Ważne było oczywiście wiążące się z tego typu żartami ryzyko: dodawało dreszczyku emocji, ale też pozwalało na rozrywkę.

 

Sporo tu quasi-deszyfrowanych skrótów, pytań o różnice (jaka jest różnica między prezerwatywą a Komitetem Centralnym), sposobów wyjaśniania zachowań władzy i „przejściowych trudności” w zaopatrzeniu. Jest śmiech z cenzury i pytania, czy można krytykować partię. Wiele dowcipów bazuje na nieprzyzwoitych skojarzeniach: łączy się to z chęcią ośmieszenia przeciwnika najszybciej i najskuteczniej. Dwuznaczności i niedomówienia stanowią osobną grupę żartów. Kilka razy zdarzyło się autorowi wyboru popełnić grzech braku precyzji w opisie: wyraźna puenta została kilkakrotnie zarzucona przez niejasne sformułowania. Zabrakło też w paru miejscach korekty. Ogólnie jednak jest to ciekawe przypomnienie wycinka humoru PRL.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dowcipy z PRL-u po raz drugi Idźmy z nadzieją
red. Andrzej Żmuda
Okładka - Dowcipy z PRL-u po raz drugi Humor zeszytów szkolnych po raz drugi
red. Andrzej Żmuda
Okładka - Dowcipy z PRL-u po raz drugi Ulubione śmieszne i pocieszne
Andrzej Grabowski
Okładka - Dowcipy z PRL-u po raz drugi Życie Maryi Matki Bożej
Jean Jacques Nicolas
Okładka - Dowcipy z PRL-u po raz drugi Złote myśli
Adam Mickiewicz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów