Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Droga do Solidarności

praca zbiorowa

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Ośrodek KARTA
Data wydania: 2010-09-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788361283409
Liczba stron: 212
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Portret „Solidarności”


Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” to polski związek zawodowy założony w 1980 roku dla obrony spraw pracowniczych. Powstała na bazie licznych komitetów strajkowych „Solidarność” była wyrazem niezadowolenia społeczeństwa zarówno z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej, jak i ze sposobu sprawowania władzy przez komunistyczne rządy. W połowie maja 1980 roku masowe wystąpienia robotników przybrały ostrzejszą formę, kulminację osiągając na wybrzeżu. Tam 13 sierpnia rozpoczął się strajk okupacyjny w Stoczni Gdańskiej.

„Solidarność”, kojarzona właśnie z tymi wydarzeniami i z Lechem Wałęsą, swoimi korzeniami sięga jednak znacznie głębiej. Możemy się o tym przekonać podczas lektury fascynującej książki „Droga do Solidarności 1975 – 1980” opracowanej przez Agnieszkę Dębską. Album ten, zawierający unikatowe zdjęcia, fragmenty artykułów czy ulotki i plakaty związane z „Solidarnością”, to szansa na podróż przez kolejne lata i przez zmieniające się odczucia społeczeństwa. Obserwujemy przełom, jaki dokonał się w świadomości Polaków, rozpoczynając opowieść w czasach wypełnionych dominacją PZPR, gdy dni toczyły się pod dyktando i według ściśle określonych reguł. Nie da się jednak utrzymywać iluzorycznego szczęścia przez wieki, toteż system oparty na propagandzie zaczął się kruszyć.

W grudniu 1970 roku, po ogłoszeniu drastycznych podwyżek cen, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków, nie odbyło się też bez rozlewu krwi. Skutkiem brutalnej akcji było obalenie Gomułki, a jego miejsce zajął działacz partyjny Edward Gierek. Odtąd Polska miała „rosnąć w siłę, a obywatele - żyć dostatniej” korzystając z możliwości, jakie dawały masowo zaciągane kredyty. Polityka gospodarcza, zmęczona spłatą zadłużenia,zaczęła załamywać się po 1975 roku, opozycja stawała się coraz bardziej aktywna. W 1975 roku w Radomiu i w Ursusie doszło do pierwszych strajków, a represje, które stanowiły odpowiedź władzy, tylko pogorszyły sytuację.
Album „Droga do Solidarności 1975 – 1980” pozwala prześledzić wydarzenia prowadzące do powstania „Solidarności”, powolny upadek systemu i rozbudzenie społeczeństwa, do czego przyczynił się przede wszystkim wybór kardynała Wojtyły na papieża. Książka stanowi swoisty portret Polaków, naszkicowany na tle powstających struktur opozycji demokratycznej. Fascynujący zbiór tekstów źródłowych: wspomnień, dzienników, przemówień i wierszy, pozwala przenieść się do drugiej połowy lat 70. i doskonale oddaje panującą gorącą atmosferę. Publikacja została pięknie wydana, w twardej oprawie, a wzbogacono ją ogromną ilością zdjęć czy skanów dawnych dokumentów. "Droga do Solidarności" to także próba pokazania i zrozumienia fenomenu związku zawodowego, który trwale zapisał się w historii państwa polskiego.


szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów