Recenzja książki: Droga krzyżowa. Będą patrzeć na Tego, którego przebodli

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Pochodząca z Jerozolimy tradycja odprawiania drogi krzyżowej przetrwała do dnia dzisiejszego. Owo powszechnie znane nabożeństwo wielkopostne o charakterze ściśle adoracyjnym polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu. Propozycja wydawnictwa Salwator przemówi do każdego chrześcijanina, bowiem powtarzający się rokrocznie Wielki Post zakłada medytacyjne rozważanie kolejnych etapów ostatniej wędrówki Jezusa ulicami Świętego Miasta.

Bogactwo możliwości czterdziestodniowego, wielkopostnego czasu pokuty i nawrócenia, przed każdym z ludzi wierzących rozwija szeroki wachlarz: obok nabożeństw o refleksyjnym tytule „Gorzkie żale” w liturgii chrześcijańskiej znalazły się pieśni i kazania pasyjne, a także charakterystyczne dla tego okresu przemyślenia, dostarczające wrażeń bezpośrednio związanych z męką i śmiercią Chrystusa. Książeczka Droga krzyżowa. Będą patrzeć na Tego, którego przebodli jest niewielka, jednak przepełniona głęboką treścią. Czternaście kolejnych stacji zostało opatrzonych przemyśleniami Ojców Kościoła oraz pisarzy i wspólnot wczesnochrześcijańskich, które mogą pomóc człowiekowi wierzącemu w przygotowaniu się do autentycznego przeżywania wydarzeń Wielkiej Nocy.

Jako pośredni świadkowie największej zbrodni świata, dzięki wydawnictwu Salwator chrześcijanie mają okazję powrócić myślą do dawno minionych chwil, by oddać hołd temu, kto z nieogarnionej miłości poświęcił swoje życie za grzechy całego świata. Tak więc, idąc tokiem zaprezentowanych refleksji, czytelnik doświadcza niemocy grzechu zamazującego prawdę, czułości dźwigającego krzyż Zbawiciela, upadającej pod ciężarem ludzkich krzywd dobroci, łagodnego spojrzenia Matki, miłosiernej miłości, smutku odrzucenia i mocy zbawczego odkupienia, wysłużonej na krzyżu nowej tożsamości człowieka, a także powołania do godności i wolności dzieci Bożych.

Ponieważ wielkopostny czas winien być przepełniony twórczą refleksją, głębokim namysłem oraz skutecznymi postanowieniami, niewielka książeczka Droga krzyżowa... jest sprawdzonym pomysłem na osiągnięcie celu. Napisana językiem przystępnym, trafi do każdego. Odbiór wzmacniają mozaiki z Centro Aletti, które można podziwiać między innymi w kaplicy ojców augustynianów w Rzymie. Dzięki krótkim, ale całkowicie przekonującym refleksjom, po lekturze tej książki czas duchowego przygotowania do kolejnych Świąt Wielkanocnych – najważniejszego wydarzenia w dziejach świata – z pewnością nie zostanie zmarnowany.

Kup książkę Droga krzyżowa. Będą patrzeć na Tego, którego przebodli

Zobacz opinie o książce Droga krzyżowa. Będą patrzeć na Tego, którego przebodli