Recenzja książki: Droga krzyżowa. Rozważania na dziś i jutro

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Pochodząca z Jerozolimy tradycja odprawiania drogi krzyżowej przetrwała do dnia dzisiejszego. Owo powszechnie znane nabożeństwo wielkopostne o charakterze ściśle adoracyjnym polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu. Propozycja wydawnictwa Salwator jest jak najbardziej na czasie, bowiem powtarzający się rokrocznie Wielki Post zakłada medytacyjne rozważanie kolejnych etapów ostatniej wędrówki Jezusa ulicami Świętego Miasta.

Bogactwo możliwości czterdziestodniowego wielkopostnego czasu pokuty i nawrócenia przed każdym rozwija swój szeroki wachlarz: obok nabożeństw o refleksyjnym tytule „Gorzkie żale” w liturgii chrześcijańskiej znalazły się pieśni i kazania pasyjne, a także charakterystyczne dla tego okresu przemyślenia, dostarczające wrażeń bezpośrednio związanych z męką i śmiercią Chrystusa. Książeczka Droga krzyżowa. Rozważania na dziś i jutro jest niewielka, jednak przepełniona głęboką treścią. Czternaście kolejnych stacji zostało opatrzonych autorskimi przemyśleniami Bartłomieja Króla, które mogą pomóc chrześcijaninowi w przygotowaniu do autentycznego przeżywania wydarzeń Wielkiej Nocy.

Jako pośredni świadkowie największej zbrodni świata, dzięki wydawnictwu Salwator chrześcijanie mają okazję powrócić myślą do dawno minionych chwil, by oddać hołd Temu, który z nieogarnionej miłości do człowieka poświęcił swoje życie za grzechy całego świata. Tak więc, idąc tokiem rozważań Bartłomieja Króla, czytelnik przeżywa różne – często wykluczające się wzajemnie – stanowiska: przyjmuje postać dyplomaty i umywa ręce od odpowiedzialności, bez krzyża traci sens pielgrzymowania, by już za chwilę… wstać i iść dalej, odczuwa bezradność Matki, rezygnuje z ucieczki i staje się Szymonem, odważnie wyznaje wiarę, dostrzega sens ciągłego powstawania oraz żal spowodowany brakiem miłości i niewiernością, przyznaje się do niewłaściwego traktowania innych, wreszcie - w milczeniu kontempluje śmierć Pana i pozostaje przy Nim na zawsze, wszak grób nie jest ostatnim zdaniem Boga. (…) grób jest oknem na życie.

Ponieważ wielkopostny czas winien być przepełniony twórczą refleksją, głębokim namysłem oraz skutecznymi postanowieniami, książeczka Droga krzyżowa... jest sprawdzonym pomysłem na osiągnięcie celu. Dzięki zawartym w niej krótkim, ale za to całkowicie przekonującym refleksjom, czas duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych – najważniejszego wydarzenia w dziejach świata – absolutnie nie zostanie zmarnowany.

Kup książkę Droga krzyżowa. Rozważania na dziś i jutro

Zobacz opinie o książce Droga krzyżowa. Rozważania na dziś i jutro