Okładka książki - Dwie sekundy przed cudem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Andromeda
Data wydania: 2017-05-09
ISBN: 978-83-947626-0-5
Dodał/a recenzje: Karolina Mucha

Czy – zgodnie z tytułową sugestią – to naprawdę książka o cudzie?

Właściwie – tak. Choć nie jest on wcale oczywisty, przewidywalny, a tym bardziej - spektakularny. Niemal do samego końca powieści trzeba go uważnie wypatrywać. Ale raz odnaleziony, zostaje w pamięci. I napawa nadzieją.

Brzmi tajemniczo? Trudno jednak przedstawić fabułę Dwóch sekund przed cudem w sposób nie odbierający przyszłym czytelnikom możliwości odkrywania jej prawdziwego znaczenia. Można, oczywiście, napisać, że to powieść o dwudziestoletniej kasjerce, pokornie wykonującej znienawidzoną pracę, by utrzymać ukochanego synka. To także historia opuszczonego przez żonę mężczyzny, pięćdziesięciolatka tęskniącego za swą pierwszą, młodo zmarłą małżonką. I jeszcze lekarza, który po doznanej tragedii zapija bezsens swojego życia.

Ale przecież to tylko początek. Jedna kreska na osi czasu ich życia. Nie oddaje wszystkiego, co wcześniej się wydarzyło. Nie wystarcza, by domyślić się, co czeka ich później. Zwłaszcza, że na scenę wkroczą jeszcze nowi bohaterowie.

A inni... znikną.

Książka Agnes Ledig, francuskiej położnej, która nigdy nie marzyła, by zostać pisarką, zasługuje na uwagę. Opowiada o przyjaźni, namiętnej, ale powoli dojrzewającej miłości, śmierci i żałobie, smutku i radości, pokonywaniu przeszkód i zdobywaniu szczytów. Stanowi lekturę, którą chce się podzielić z przyjaciółką, mamą, siostrą (bo to zdecydowanie literatura kobieca). Czy jest literackim fenomenem? Niekoniecznie. Ale zawiera w sobie pochwałę życia – w jego płynności, zmienności, niezwykłym balansie między chwilami codziennego szczęścia oraz momentami nieskończonej rozpaczy. Prezentuje wyrazistych, charakterystycznych, zapadających w pamięć bohaterów. Zaskakuje (gdy wychodzi na jaw, że wcale nie jest o tym, o czym wydawała się być na początku).

W dodatku, poza wspomnianymi pokładami nadziei, które niesie, poza przypomnieniem, że dobro – choć niełatwo osiągalne, nie „tanie” i szybkie – zawsze jest możliwe, poszerza perspektywę. Uczy dostrzegania tych, których praca jest tak oczywistym elementem codzienności, że staje się niezauważalna, a oni sami – przezroczyści.

A przecież są.

Czują.

Zasługują na szacunek.

I szczęście.

Kup książkę

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-05-18, Ocena: 3, Przeczytałem,
"Nie opuszczaj rąk, bo możesz to zrobić na dwie sekundy przed cudem." Lekka, przyjemna, ciepła i emocjonalna opowieść. Prowadzona w dynamicznym rytmie, potrafiąca zaskoczyć i nakłonić do refleksji. Wprowadza czytelnika w miły, pogodny, lecz też wzruszający i momentami smutny nastrój. Agnès Ledig zgrabnie wplata w fabułę sporą porcję dobrego humoru, ale także nie oszczędza głównych bohaterów, poddaje ich konieczności zmierzenia się z bolesnymi doświadczeniami i chwilami głębokiego zwątpienia. Młoda matka samotnie wychowująca trzyletniego synka, pięćdziesięcioletni rozwodnik i jego syn wdowiec, zdobywająca pierwsze doświadczenia w zawodzie lekarka, to główne postaci powieści. Podobało mi się spojrzenie na ludzkie scenariusze żyć z wielu perspektyw, nie tylko poprzez pryzmat splotów okoliczności, zaskakujących uśmiechów losów czy wypracowanych sukcesów osobistych. Również towarzyszących człowiekowi różnorodnych rodzajów miłości, intensywności zaangażowania i wytrwałości w niej. Inny blask uczucia opierający się na zgraniu muzyki serc dwójki osób, bezwarunkowego oddania okazywanego dziecku przez rodzica, czy też pozytywne wartości zawarte w czystej przyjaźni. Miłość uskrzydlająca, wyrozumiała, dodająca otuchy, pozwalająca zwalczyć przeciwności i złe podszepty przeznaczenia. Okazująca się kojącą terapią na okaleczoną duszę, jakby uzdrawiający wpływ dotyku ludzkiego zainteresowania i okazanego bezwarunkowego zaufania. Pomocna dłoń w najczarniejszym scenariuszu zdarzeń ...
Avatar użytkownika - megami91
megami91