Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dyktanda za pół ceny klasa IV

Barbara Włodarczyk

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2009-03-18
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7437-379-1
Liczba stron: 88
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Sprawdź się czwartoklasisto!

Poziom edytorski i merytoryczny tej książeczki jest równie wysoki jak w przypadku serii Ortografia na szóstkę tej samej autorki. Zeszyt zaczyna się wstępem, który wyjaśnia jak należy pracować z zawartymi w nim tekstami i czego się można spodziewać w trakcie wykonywania ćwiczeń. Pozycje z tego cyklu (także te dla klas piątych i szóstych) wymagają pomocy osoby dorosłej, a przynajmniej posiadającej odpowiedni zasób wiedzy i doświadczenia. Kogoś, kto wyjaśni, pomoże, skontroluje, nadzoruje. Nie należy na to patrzeć jako na niepotrzebne utrudnienie. Wspólnie, pożytecznie, spędzony czas zbliża ludzi, także dzieci i ich rodziców. Warto go zatem poświęcić nie tylko w celu zdobycia przez dziecko określonych umiejętności, ale również w celu zrozumienia trudności które napotyka, przyglądnięcia się jak myśli, co wie, a czego nie. Warto wykorzystując nawet taki temat jak ortografia współpracować ze sobą i lepiej się poznawać. Unikać niecierpliwości, łatwego osądzania, typowego dla dorosłych wymądrzania się. We wstępie autorka zwraca uwagę na to czego nie należy robić, aby nie zniechęcać dziecka do nauki ortografii. Podaje jasne zasady pracy.

Zawarte w książce ćwiczenia nie są tak naprawdę, wbrew jej tytułowi, dyktandami. To teksty "z dziurką", z miejscami do uzupełnienia odpowiednimi literami. Zawierają w sobie zróżnicowane zagadnienia, wymagają myślenia i kojarzenia. Występują w nich na raz różne zasady ortograficzne, które zresztą powtarzają się w kolejnych tekstach. Żywy tekst nigdy bowiem nie ilustruje tylko jednego problematycznego zagadnienia. Dziecko uczące się w klasie czwartej nie musi jednak znać już wszystkiego perfekcyjnie. Wszak ciągle się uczy, a wielokrotne powtarzanie jest jedną z najlepszych form utrwalania wiedzy.

Do każdego tekstu dołączona jest tabelka "Poprawa dyktanda", która służy nie tylko poprawieniu go, ale również utrwaleniu jakiejś zasady ortograficznej. Książeczka zawiera na końcu bardzo przydatny klucz z prawidłowymi rozwiązaniami. Dzięki temu nie powinno być wątpliwości czy wynik ćwiczenia jest poprawny.

Dziesięć tekstów czeka na czwartoklasistów. A dla moli książkowych pożyteczną ciekawostką mogą być reklamy różnych książek dla dzieci wydanych przez Wydawnictwo Skrzat.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów