Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Dynastia Tudorów 2. Królowa traci głowę

Michael Hirst, Elizabeth Massie

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Harper Collins
Data wydania: 2013-08-20
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-276-0126-1
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: kjakksiazka

Nie jestem specjalistą i znawcą powieści historycznych. Szkolne wspomnienia związane z datami, terminami zniechęciły mnie do zagłębiania się w losy postaci związanych z tą dziedziną nauk humanistycznych. W przypadku Dynastii Tudorów było całkiem inaczej. Moja ciekawość została wzbudzona w dniu, gdy premierę miała książka ‘Dynastia Tudorów. Król, Królowa i Królewska Faworyta’. Pierwszy tom czytałam z dystansem, który pozostał do końca pozycji. Inaczej było w przypadku kontynuacji ‘Dynastia Tudorów. Królowa traci głowę’. Książka od A-Z całkowicie powalająca na łopatki. Dlaczego? Po kolei. Powieść nadal napisana na podstawie scenariusza słynnego serialu emitowanego w telewizji, różniąca się jedynie autorstwem należącym do Elizabeth Massie. Sam fakt zmiany autora zachęca do sprawdzenia na własnej skórze, czy odczujemy różnicę. Przyznam szczerze, że druga odsłona historii Tudorów pochłonęła mnie bez reszty. Przede wszystkim Anna Boleyn, nowa żona Henryka VIII oraz królowa Anglii wprowadza do powieści powiew kobiecej intrygi. Postać wykreowana jest w sposób odzwierciedlający twardo stąpającą i wyrachowaną panią dworu, która potrafi zuchwale dbać o własny interes. Właściwie cała powieść poświęcona jest Annie i jej życiu na włościach króla będącego jednym z reformatorów kościoła w Anglii. Wątki na przemian przeplatają się z życiem królewskim oraz panującym zamętem dotyczącym zbojkotowania władzy papieskiej. Między tymi scenami mamy do czynienia z brutalnością, okrucieństwem oraz z niesprawiedliwością jaką momentami szczycił się władca. Oprócz rozbudowanych scen z życia Anny i jej podwładnych, jesteśmy wprowadzeni w świat intryg i wiecznych romansów ze strony króla, który zaspokaja potrzeby w istnie zwierzęcy sposób. Fenomenem w powieści są bohaterowie, którzy wykreowani w idealny sposób, tworzą perfekcyjne odzwierciedlenie życia w tamtych czasach. Ponadto fakt, że rozdziały są wielowątkowe, zawierające odniesienia do różnych motywów powieści, dodaje pozycji charyzmy i pozwala poczuć się jak widz serialu zasiadający w wygodnym fotelu przed telewizorem. Bardzo ciekawe ujęcie będące odskocznią od wątków kręcących się wokół dwóch bohaterów. Rozdziały poświęcone są każdej postaci, a dany moment rozwija ich historię. Jak już wspomniałam całość pochłania bez reszty. Spektakularne zakończenie książki wprowadza czytelnika w osłupienie zapierając dech. Kończąc czytać, przez godzinę nie potrafiłam zrozumieć decyzji jaką podjął król stanowiąc taki wyrok. W ten sposób powinny kończyć się książki, które w przyszłości posiadają możliwości rozwoju kolejnych tomów. Z ręką na sercu wyczekuję kolejnej części cyklu ‘Dynastia Tudorów’. Nie mogę sobie wybaczyć braku przekonania do pierwszej odsłony, która w momencie oceny nie wprowadziła w moje gusta czytelnicze nic nowego. Zmieniam całkowicie zdanie i naprawdę wyczekuję kontynuacji. Mam nadzieję, że ‘Dynastia Tudorów. Bądź wola Twoja’ będzie istnym ogniem na rynku czytelniczym.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 ,
Drugi tom, który powstał na podstawie znanego serialu The Tudors już za mną. Został on napisany przez inną autorkę. Czy z korzyścią?
Miłość króla Henryka VIII i Anny Boleyn kwitnie w najlepsze na co musi patrzeć zrozpaczona królowa Katarzyna. W końcu udaje im się dopiąć swego, ale czy Anna da królowi wymarzonego dziedzica? Co stanie się jeśli nie?
Kolejny tom, który został przeze mnie połknięty. Historia znów jest wierna faktom, poszperałam więcej i wiele z takich nawet nic nie znaczących wydarzeń zostało potwierdzonych. Brawo za taką skrupulatność. Co muszę pochwalić to styl, który wraz z nową autorką znacznie się poprawił. Już zdarza się więcej ciekawych opisów, a mniej dialogów. Bardzo dobrze. Reszta utrzymała poziom z tomu pierwszego i nie pozostaje mi nic innego jak polecić wam tę pasjonującą historię.
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,WYZWANIE 2014-52 książki,
Czyta się niczym książkę przygodową z elementami romansu, język przystępny dla czytelnika. Czyta się z wypiekami na twarzy!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
onceuponinbook Linia koment
Przeczytane:2014-12-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dona Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dynastia Tudorów 2. Królowa traci głowę Dom w San Francisco. Dzieci szejka
Tara Pammi, Lynn Raye Harris
Okładka - Dynastia Tudorów 2. Królowa traci głowę Dama do towarzystwa
Anne Ashley
Okładka - Dynastia Tudorów 2. Królowa traci głowę Zamorska posiadłość
Bronwyn Scott
Okładka - Dynastia Tudorów 2. Królowa traci głowę Zatańcz dla mnie. Zamek w Kornwalii
Carole Mortimer, Jennie Lucas
Okładka - Dynastia Tudorów 2. Królowa traci głowę Zmysłowa panna młoda. Trzydzieści dni i nocy
Yvonne Lindsay, Andrea Laurence
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów