Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Dzieci Hurina

J.R.R. Tolkien

Ocena ( 9 osób )
4.9
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2008-01-31
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788324128150
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

„Dzieci Húrina” to opowieść nad którą J.R.R Tolkien pracował blisko trzydzieści lat, a która w zasadzie nigdy nie doczekała się ostatecznej wersji. Wraz z historią Berena i Lúthien oraz upadkiem Gondolinu, stanowi trzon wydanych znacznie wcześniej „Zaginionych opowieści”.

 

Opowieść o dzieciach Húrina zajmuje sporo miejsca na kartach „Niedokończonych opowieści”, natomiast w „Silmarillionie” znajdujemy zaledwie najogólniejszy je zarys. Lektura „Silmarillionu” jest w dodatku znacznie trudniejsza w odbiorze niż „Dzieci Húrina” chociażby ze względu na ogromną ilość faktów, rodowodów i koligacji rodzinnych, podczas gdy historia tych ostatnich obraca się w kręgu tylko jednego rodu.Za sprawą Christophera Tolkiena, syna pisarza, „Dzieci Húrina” zostały opublikowane jako niezależna historia w najszerszej i najdokładniejszej jak dotąd wersji, opatrzona dodatkowo bogatym komentarzem dotyczącym zarówno samej książki jak również pracy nad jej złożeniem.

 

Akcja opowieści rozgrywa się w Beleriandzie w czasie Pierwszej Ery, na długo przed wydarzeniami znanej wszystkim Wojny o Pierścień. Húrin, którego siostrzeniec jest w linii prostej dziadkiem Elronda z Rivendell, był władcą Dor-lóminu, mężem Morweny, ojcem trojga dzieci. Niestety przyszło mu żyć w czasach, gdy potęga Melkora-Morgotha, Czarnego Nieprzyjaciela Świata zaczęła się rozrastać. Wyrusza zatem na czele swych wojsk na wojnę przeciwko Morgothowi. Podczas Bitwy Nieprzeliczonych Łez zostaje porwany przez sługi Czarnego Władcy i zawleczony do jego siedziby – Angbandu. Za sprawą swej nieugiętości, Húrin nie wyjawił Morgothowi informacji o położeniu ukrytego królestwa Gondolinu, której Czarny Pan bardzo pragnął. Rozwścieczony, przykuł Húrina do zbocza Thangorodrimu, gdzie ten przez 28 lat patrzył na świat przez pryzmat okłamujących zmysłów Melkora. Gniew Morgotha objął również rodzinę Húrina, na którą Czarny Pan rzucił klątwę. Po uwięzieniu Húrina, Morena zostaje wraz z dziećmi w Dor-lóminie. W tajemniczych okolicznościach umiera jej córka Urwena, a zło coraz bardziej rozprzestrzenia się w okolicy. Pani Dor-lóminu postanawia wysłać swojego syna Túrina do Doriathu, królestwa elfów, gdzie chłopiec będzie bezpieczny. Sama nie może się tam z nim udać, gdyż spodziewa się kolejnego dziecka. W tym momencie na zawsze rozchodzą się drogi Morweny i jej syna. Túrin dorasta. Staje się pięknym, odważnym mężczyzną. Nie jest jednak w stanie uciec przed prześladującym go przeznaczeniem. Wielokrotnie staje do walki z licznym wrogiem, którego zwycięża swoim męstwem i ogromną siłą. Niejednokrotnie krzywdzi przyjaciół, którzy uwikłani w przeklęty los Túrina, giną z jego ręki. Często zmienia imię, naiwnie sądząc, że tym sposobem uda mu się uciec przeznaczeniu. Ten bezsensowny zabieg odkrywa jeden z jego elfach przyjaciół, Gwindor, mówiąc: „Przeznaczenie ściga ciebie, a nie twoje imię”.

 

„Dzieci Húrina” to opowieść o nadludzkiej odwadze, męstwie i sile, która staje się bezużyteczna w obliczu przeznaczenia. Poruszająca książka mistrza fantastyki, opisuje wędrówkę, ciągłe poszukiwanie swojego miejsca, walkę z nieprzyjacielem i próbę przeciwstawienia się własnemu losowi. To również historia tragicznej miłości, niezawinionych śmierci, obłąkania i szaleństwa. Książka napisana charakterystycznym dla autora „Władcy Pierścieni” językiem, przeznaczona nie tylko dla tolkienomaniaków, bogata w szczegółowe opisy geograficzne sprawia, że bez problemu przenosimy się w legendarny świat elfów, odważnych ludzi, dziwnych stworów i smoków.

 

„Dzieci Húrina” polecam wszystkim, którzy pragnęliby choć trochę wgłębić się w historię dawnych dni, walecznych władców Śródziemna, ale przede wszystkim poznać Túrina i jego siostrę Nienör, tragicznych bohaterów powieści, którzy stali się trybikiem w wielkiej historii Beleriandu i walce ze złem.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2016,Audiobook,
Tolkien ukształtował moją osobę, uwielbiam władce legendy i przygody, jest to świat fantazji, ale mający solidne podstawy w literaturze staroangielskiej. Co tłumaczy także tutaj syn autora. Tolkien jest mistrzem w pisaniu kolejnych wersji opowieści w porzucaniu ich i próbach powrotu. Miło było powrócić do krain Śródziemia ale niekiedy mnie to męczyło, nie znaczy to, że nie chcę mieć tej książki w biblioteczce, kolekcjonuje jego dzieła, jak i książki o nim w miarę możliwości duża część wydań, które ukazały się w Polsce to już białe kruki, nadal ukazują się nowe rzeczl szczęściem jest potomek dbający o spóściznę rok 2016 ogłaszam powrotem do twórczości jednego z moich ukochanych autorów
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Nie jest to to samo co Władca Pierścieni czy Hobbit. Książka na pewno znacznie trudniejsza. Można się pogubić w tych wszystkich nazwach, rodach itd. Jednak historia sama w sobie bardzo ciekawa i wzruszająca. Warta przeczytania dla wszystkich czytelników książek Tolkiena.
karla1214 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Kolejna książka Tolkiena, którą przeczytałam bardzo mi się spodobałą. Nie dorównuje Hobbitowi a dziwnych nazw i imion pojawia się w niej jeszcze więcej. Książkę czyta się trudno, lecz miło. Historia Hurina i jego dzieci jest dość zagmatwana jednak przynajmniej ma dobrze rozbudowaną fabułę ;) Zdecydowanie polecam w szczególności fanom Tolkiena :D
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zbigiz Linia koment
Przeczytane:2016-02-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
nimloth19 Linia koment
Przeczytane:2016-01-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Gordian Linia koment
Przeczytane:2015-07-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
slena1098 Linia koment
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kasha Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
aishiteru Linia koment
Przeczytane:2011-04-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
JKZ007 Linia koment
Przeczytane:2013-06-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Dzieci Hurina Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Dzieci Hurina Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Dzieci Hurina Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
Okładka - Dzieci Hurina Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski
Okładka - Dzieci Hurina Bogowie Edenu
ANDREW COLLINS
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów